Przesłanką do orzeczenie separacji jest zupełny rozkład pożycia. Jeżeli zupełny rozkład pożycianastąpi między małżonkami, to każdy z nich może żądać, ażeby sąd orzekłaseparację. Należy tu podkreślić różnicę pomiędzy rozwodem a separacją, gdzieprzy rozwodzie przesłanką jest nie tylko zupełny ale i trwały rozkładmałżeństwa.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w zakresie separacji przewidujeoprócz postępowania procesowego wszczynanego pozwem również postępowanienieprocesowe, które wszczyna się na zgodny wniosek małżonków.
Zobacz: Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji
Kiedy separacja jest niedopuszczalna?
Pomimo spełnionej wyżej przedstawionej przesłanki orzeczenieseparacji nie jest dopuszczalne, jeżeli w skutek niej miałoby ucierpieć dobrowspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenierozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
W przypadku, gdy małżonkowie nie posiadają dzieci, sąd możeorzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.
Skutki
Orzeczenie separacji ma takie same skutki co rozwiązaniemałżeństwa przez rozwód, z tym wyjątkiem, że separacja może zostać zniesiona.
Warto zauważyć, że orzeczenie separacji przez sąd pozbawiaprawa dziedziczenia po małżonku. W przypadku, gdy małżonkowie pozostająwyłącznie w separacji faktycznej, czyli niestwierdzonej orzeczeniem sadowym,nadal są uprawnieni do dziedziczenia po sobie na mocy ustawy. Gdy dziedziczenieodbywa się na podstawie testamentu, a małżonek, pozostający w separacjifaktycznej, zostanie na mocy testamentu wyłączony z dziedziczenia, to i tak maon prawo do domagania się zachowku po zmarłym.
Zobacz serwis: Rozwody