Rozdzielność majątkowa następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku lub postanowienia orzekającego separację. Wówczas wyłączona jest możliwość umownego ukształtowania stosunków majątkowych między małżonkami przez czas trwania separacji.
Jeżeli pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa lub umowna albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków, orzeczenie separacji powoduje powstanie rozdzielności majątkowej.
Jeżeli przed orzeczeniem separacji istniała między małżonkami rozdzielność majątkowa, orzeczenie separacji oznacza, że pozostaje ona nadal, z tym że jeżeli nie był to przymusowy ustrój majątkowy, nabiera on charakter ustroju przymusowego.
Nie ma możliwości by sąd orzekł o rozdzielności majątkowej z dniem wcześniejszym w przypadku separacji.
Zniesienie separacji a rozdzielność majątkowa
Co do zasady zniesienie separacji powoduje z mocy samego prawa, tj. bez wydawania w tym przedmiocie jakiegokolwiek orzeczenia, powstanie między małżonkami ustawowego ustroju majątkowego. Skutek ten następuje z dniem uprawomocnienia się postanowienia o zniesieniu separacji. Zadaniem sądu jest przede wszystkim ustalenie, czy oboje małżonkowie w pełni swobodnie decydują się na zmianę swej sytuacji przez zniesienie separacji.
Zobacz: Dobro dziecka przy orzekaniu separacji
W razie cofnięcia wniosku albo wyrażenia w inny sposób braku zgody na zniesienie separacji przez któregokolwiek z małżonków postępowanie umarza się.
Istnieje jednak możliwość utrzymania po zniesieniu separacji rozdzielności majątkowej między małżonkami. Po zniesieniu separacji sąd na zgodny wniosek małżonków orzeka o utrzymaniu między małżonkami rozdzielności majątkowej. Ten wniosek jest wiążący dla sądu. Wówczas sąd w postanowieniu znoszącym separację zamieści orzeczenie o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.
Istnieje możliwość zamiany ustroju majątkowego, jaki będzie obowiązywał małżonków z chwilą zniesienia separacji w każdym czasie w drodze małżeńskiej umowy majątkowej.
Zobacz serwis: Separacja