Czy możliwe jest orzeczenie rozwodu na emigracji?
REKLAMA
REKLAMA
Wstępując w związek małżeński małżonkowie mają nadzieję, że będą żyli długo i szczęśliwie. Niestety nie zawsze się tak dzieje.
REKLAMA
W Polsce liczba orzekanych rozwodów, jest nadal bardzo wysoka. Jedną z przyczyn jest fala emigracji. Po dłuższym przebywaniu za granicą z dala od rodziny, małżonkowie tracą ze sobą kontakt. W wielu przypadkach kończy się to rozwodem
Rozwód w Polsce
Jeśli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może wnieść pozew o rozwód. Dotyczy to małżonka mieszkającego w kraju, czy przebywającego za granicą.
Małżonek, który pozostał w kraju wnosi powództwo do sądu okręgowego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Jest jeden warunek, przynajmniej jeden małżonek musi tam przebywać. Jeśli żaden z małżonków już tam nie mieszka, pozew należy złożyć do sądu miejsca zamieszkania pozwanego małżonka. W przypadku gdy i tak nie uda się ustalić właściwego miejscowo sądu, pozew składa się w miejscu zamieszkania małżonka, który wnosi pozew.
Zobacz: Jak przeprowadzić rozwód w Wielkiej Brytanii?
REKLAMA
Małżonek przebywający z granicę nie musi przyjeżdżać do kraju, aby uczestniczyć w rozprawie. Rozprawa odbędzie się bez względu na jego niestawiennictwo, pod warunkiem że został o niej w sposób właściwy powiadomiony. Powinien też przesłać do sądu usprawiedliwienie swojej nieobecności.
Jeśli chcemy szybko załatwić rozwód i przebywamy za granicą, warto abyśmy ustanowili w kraju pełnomocnika, który będzie dbał o nasze interesy.Pełnomocnikiem w sprawie o rozwód może być adwokat lub radca prawny mający uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce. Pełnomocnikiem, mogą być również rodzice, rodzeństwo lub zstępni (pełnoletnie dzieci) strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
W przypadku, gdy sprawę rozpatruje sąd polski, niewinny małżonek musi wyrazić zgodę na rozwód. Zdarzają się przypadki, że sąd w Polsce oddali pozew, gdy nie będzie takiej zgody. Jednak warto wiedzieć, że małżonek musi wyrazić zgodę na rozwód bez orzekania winy na rozwód z winy nie musi wyrażać zgody.
Rozwód za granicą
Małżonek, który mieszka za granicę może sprawę rozwody uregulować za granica. Nie musi wracać do kraju. Rozwodu może mu udzielić sąd zagraniczny.
W przypadku, gdy pozew zostanie złożony przed sądem zagranicznym, będzie on orzekał na podstawie prawa danego kraju.
Zobacz: Okiem Eksperta: Rozwód w Niemczech
Uznanie w Polsce
Małżonek, który uzyskał rozwód za granicą, może wystąpić o uznanie orzeczenia przez sąd polski. Wniosek może złożyć:
- każdy z rozwiedzionych małżonków,
- każda osoba, która ma w tym interes prawny.
Na uznanie może liczyć tylko taki wyrok, który stał się już prawomocny w kraju, w którym został wydany. Ponadto wyrok taki nie może być sprzeczny z zasadami prawa w Polsce.
Do wniosku należy dołączyć:
- uwierzytelniony odpis wyroku,
- uwierzytelniony przekład wyroku na język polski,
- stwierdzenie, że wyrok jest prawomocny.
REKLAMA
O uznaniu wyroku orzeka sąd okręgowy w składzie trzech sędziów zawodowych. Sądem okręgowym właściwym miejscowo jest sąd, który byłby miejscowo właściwy do rozpoznania sprawy. W razie braku tej właściwości rozstrzyga sąd właściwy dla miasta stołecznego Warszawa. W rozprawie powinien brać udział prokurator.
Rozstrzygając o uznaniu orzeczenia rozwodowego wydanego przez sąd zagraniczny, polski sąd nie ocenia, czy na skutek rozwiązania małżeństwa może ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków.
Zobacz serwis: Rozwód zagraniczny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat