Rozwód Polaków w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Rozwód w Niemczech/ Fot. Fotolia
Małżonkowie, będący obywatelami polskimi, mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu albo separacji. W praktyce jest to jednak wyjątkiem.

W dniu 21.06.2012 roku weszło w Niemczech w życie Rozporządzenie Rady (UE) NR 1259/2010 z dnia 20 grudnia 2012 roku * w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej ¸ zwane dalej  Rzym III. Znajduje ono zastosowanie tylko w państwach unijnych, które do niego przystąpiły.

Zobacz również: Rzym III bez Polski

Zmieniło ono radykalnie niemieckie przepisy prawa prywatnego międzynarodowego  odnośnie rozwodów

Małżonkowie mają teraz możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu albo separacji.

To jest jednak w praktyce wyjątkiem.

Do wejścia w życie powyższego rozporządzenia niemieckie sądy rodzinne stosowały do rozwodów obcokrajowców ich prawo ojczyste.

Obywatelstwo jako podstawowy łącznik odnośnie norm kolizyjnych dotyczących rozwodów nie będzie w przyszłości odgrywał dużej roli

Łącznik miejsca zamieszkania (domicyl) odgrywa teraz podstawową rolę dla rozwodu  małżonków, a nie ich obywatelstwo.

Nie można jeszcze stwierdzić, czy jest to ogólna tendencja prawa europejskiego.

Dotyczyć to będzie też planowanego prawa spadkowego. Do spadku będzie miało zastosowanie prawo ostatniego zamieszkania spadkodawcy, a nie jego obywatelstwo.

W przypadku przeprowadzenia rozwodu małżeństwa obywateli polskich, sądy stosowały przepisy polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Po wejściu w życie Rzymu III niemieckie sądy rodzinne stosują teraz przepisy niemieckiego prawa rodzinnego, które jest zawarte w niemieckim Kodeksie cywilnym .

Polecamy serwis: Rozwody

Wszystkie przesłanki wymagane przez prawo niemieckie do wniesienia wniosku o rozwód  muszą być spełnione.

Przede wszystkim wymagana jest jednoroczna rozłąka małżonków (tzw. Trennung).

Niemiecki sąd rodzinny przeprowadza też obligatoryjnie z urzędu, a nie tylko na wniosek jednego z małżonków, wyrównanie rent.

W przeszłości sądy niemieckie przeprowadzały to postępowanie tylko na wniosek strony na podstawie art. 18 przepisów wprowadzających kodeks cywilny, które zawierają normy  prawa prywatnego międzynarodowego.

Dotychczas sądy niemieckie orzekały też na wniosek jednego z małżonków , czy i który z nich ponosi winę rozkładu pożycia.

Orzekanie o winie ma w Polsce duże znaczenie dla roszeń alimentacyjnych rozwiedzionego małżonka.

Prawo niemieckie stosuje się także w przypadku art. 8 b (Rzym III),  w którym małżonkowie mieli ostatnio miejsce zwykłego pobytu w Niemczech,  jeżeli w momencie złożenia wniosku o rozwód jeden z małżonków dalej tam mieszka.

Jeżeli polska obywatelka wraca do Polski, to jej małżonek może mieszkając dalej w Niemczech przeprowadzić rozwód na prawie niemieckim. Tej możliwości nie będzie miał, jeżeli polska obywatelka wcześniej złoży w Polsce pozew o rozwód.

Rzym III przyniósł duże ułatwienie dla sądów i adwokatów prowadzących sprawy rozwodowe uwalniając ich od czasami żmudnego szukania (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) właściwych przepisów.

  * Ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej . 343/10 PL

Zobacz również: Alimenty dla dziecka w Niemczech

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...