Rozwód w Rosji, na Ukrainie i Białorusi
REKLAMA
REKLAMA
Rosja
Rozwód w Rosji można wziąć, jeśli małżeństwo zostało zawarte w tym kraju i jeden z małżonków jest obywatelem rosyjskim lub mieszka tam na stałe. Rozwód można otrzymać bardzo szybko, nawet bez rozprawy sądowej, jeśli oboje małżonków się na niego zgadza i nie mają niepełnoletnich dzieci. Opcja bez interwencji sądu zakłada, że na rozwód zgadzają się obydwoje małżonków, szczególnie, gdy nie posiadają niepełnoletnich dzieci sprawa może zostać załatwiona poprzez urząd rejestracji w sprawach cywilnych. Jeżeli powyższe warunki nie są spełniane przez małżonków decyzja o orzeczeniu rozwodu należy do sądu.
REKLAMA
Co do spraw finansowych: Wypłacanie alimentów może obejmować tylko wówczas, gdy drugi małżonek nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Intercyza musi zasadniczo być potwierdzona notarialnie.
Ukraina
Na Ukrainie jedynie 3-4% małżeństw ma charakter międzynarodowy. Na Ukrainie jednak rozpada się około połowa małżeństw, więc rozwód jest społecznie akceptowany. Częściej jednak sprawami rozwodów międzynarodowych polsko-ukraińskich zajmują się polskie sądy. Zarówno z Ukrainą jak i Białorusią łączą Polskę umowy dwustronne gwarantujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych.
Zobacz również: Jakie zmiany w prawie prywatnym międzynarodowym?
Białoruś
Rozwód polsko-białoruski podlega prawu tego państwa, którego obywatelami są małżonkowie w momencie wszczęcia postępowania. Jeśli małżonkowie mają różne obywatelstwa, a oboje mieszkają na terenie Polski lub Białorusi, stosuje się prawo obowiązujące na terytorium tego kraju.
Zobacz również serwis: Rozwody
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA