REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód na Ukrainie i w Polsce - czym się różnią?

Anna Doboszczak
Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni
Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych
rozwód sprawa rozwodowa sąd fot. shutterstock
rozwód sprawa rozwodowa sąd fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwód na Ukrainie dotyczy około połowy małżeństw. Niewiele mniej małżeństw rozpada się w Polsce. Czym różnią się procedury rozwodowe w Polsce i na Ukrainie? Kiedy polskie sądy stosują prawo ukraińskie?

„Rozwód międzynarodowy” – analiza procedury rozwodowej w Polsce i na Ukrainie

Rozwody niegdyś uchodzące za rzadkość i będące powodem do wstydu, dziś są powszechne i społecznie akceptowane. Na Ukrainie rozpada się około połowa małżeństw, w Polsce – niewiele mniej.

REKLAMA

Coraz częściej sprawami rozwodów międzynarodowych polsko-ukraińskich, ukraińskich (gdzie zarówno małżonek, jak i małżonka są obywatelami Ukrainy mieszkającymi w Polsce) zajmują się polskie sądy.

Z Ukrainą łączą Polskę umowy dwustronne, które zapewniają wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych. W przypadku gdy pozew do polskiego sądu powszechnego złożył obywatel Ukrainy (a jego żona również jest obywatelką Ukrainy) sąd w Polsce będzie zmuszony zastosować prawo ukraińskie.

Właśnie z tego powodu, w dzisiejszym artykule pokrótce dokonamy analizy porównawczej procedury rozwodu na Ukrainie oraz w Polsce.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwód według prawa ukraińskiego

Alternatywa 1

Rozwód na Ukrainie może być przeprowadzony w urzędzie stanu cywilnego

Rozwodu w urzędzie stanu cywilnego udziela się na wspólny wniosek małżeństwa, jeśli małżeństwo nie posiada dzieci bądź, gdy jeden z małżonków jest niezdolny do czynności prawnych.

Małżeństwo zostaje rozwiązane niezależnie od tego czy między małżonkami trwa spór o podział majątku. Rozwód udzielony przez urząd stanu cywilnego, jest poświadczany dokumentem – świadectwem o rozwiązaniu małżeństwa.

Alternatywa 2

Proces rozwodowy przed sądem

Małżeństwo zostaje rozwiązane wskutek wniesienia pozwu o rozwód przez jednego z małżonków na podstawie wydanego przez sąd wyroku rozwodowego.

Sąd wyda postanowienie o rozwiązaniu małżeństwa po przeprowadzeniu dowodów i ich swobodnej oceny, jeśli uzna, że prawa małżonków i ich dzieci nie zostaną wskutek przedmiotowego rozwodu naruszone.

Małżonkowi, który wniósł pozew rozwodowy przysługuje miesięczny termin na wycofanie powództwa.

REKLAMA

W przypadku rozwodu bez orzeczenia sądu organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego wnosi zapis o rozwiązaniu małżeństwa po upływie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku o rozwód małżonków, którzy nie mają dzieci, jeśli nie została on odwołany.

Jeśli małżonkowie z uzasadnionej przyczyny nie mogą zgłosić się do wydziału rejestracji stanu cywilnego  w wyznaczonym dla nich dniu, termin rejestracji (rozwodu), na pisemny wniosek małżonków może być przeniesiony na inny dzień. Przy czym termin przeniesienia rejestracji państwowej rozpadu małżeństwa nie może przekraczać jednego roku od dnia złożenia wniosku.

W przypadku rozwiązania małżeństwa przez organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego małżeństwo zostaje rozwiązane w dniu rejestracji rozwodu.

W przypadku rozwiązania małżeństwa przez sąd małżeństwo kończy się w chwili uprawomocnienia się w  postanowienia sądu o rozwiązaniu małżeństwa.

Ile kosztuje rozwód?

Jeśli jeden z małżonków składa pozew o rozwód do sądu, jest on zobowiązany dołączyć do pisma opłatę sądową w wysokości 40% obowiązującego na Ukrainie minimum socjalnego.

Ile czasu zajmuje rozwód? Jeśli małżonkowie oboje i za wspólną zgodą złożyli wniosek rozwodowy – procedura rozwodowa trwa do miesiąca. Proces sądowy, w przypadku braku zgody jednego z małżonków na rozwód trwa do kilku miesięcy.

Kiedy rozwód nie jest możliwy?

Rozwiązanie małżeństwa jest niemożliwe w przypadku ciąży żony oraz w ciągu jednego roku od urodzenia dziecka, chyba że:

– z aktu urodzenia dziecka wynika iż mąż nie jest jego ojcem;

– popełnienia przestępstwa w stosunku do jednego z małżonków przez drugiego z małżonka;

– inny mężczyzna uznał poczęte dziecko za swoje;

Instytucję rozwodu regulują art. 104-120 Kodeksu  Rodzinnego Ukrainy.

Opisana wyżej procedura rozwodowa na Ukrainie znacznie różni się od procesu rozwodowego w Polsce

Po pierwsze rozwiązanie małżeństwa w Polsce (w przeciwieństwie do procedury rozwodowej na Ukrainie) jest możliwe tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu przed  właściwym sądem okręgowym procesu sądowego.

Aby orzec rozwód małżonkowie muszą udowodnić trwały i zupełny rozkład pożycia.

REKLAMA

Nawet w przypadku trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, sąd nie orzeknie o rozwodzie, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków, albo orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Orzekając rozwód sąd orzeka także czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia małżeńskiego. Ponadto w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem. Brak jest takiego rozwiązania w wyroku rozwodowym na Ukrainie.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać podziału majątku wspólnego w wyroku rozwodowym. Prawo ukraińskie nie przewiduje możliwości jednoczesnego – rozwodu, podziału majątku, rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej.

Koszt złożenia pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Proces sądowy trwa znacznie dłużej niż na Ukrainie, a więc należy uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeśli w pozwie rozwodowym wnieśliśmy o jednoczesny podział majątku (takie sprawy trwają o wiele dłużej).

Od wyroku rozwodowego można w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem złożyć apelację (termin do złożenia apelacji na Ukrainie wynosi 10 dni).

Wydaje się, że na Ukrainie o wiele łatwiej rozwiązać małżeństwo, choćby ze względu na fakt, że rozwód można uzyskać przed organem państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego. Być może wynika to z faktu, że według statystyk Ukraińcy rozwodzą się częściej od obywateli Polski, a rozwody tam są czymś bardziej naturalnym.

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA