REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przeprowadzić rozwód w Wielkiej Brytanii?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zespół Organizacji Challenger
Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).
Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).

REKLAMA

REKLAMA

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu w Wielkiej Brytanii jest wypełnienie pozwu o rozwód (petition for divorce). Podstawą do uzyskania rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Czy Polacy mogą się rozwieść w Wielkiej Brytanii?

REKLAMA

Tak. Zgodnie z prawem, brytyjskie sądy rozpatrują sprawy rozwodowe, jeśli oboje lub choćby jedno z małżonków ma miejsce stałego zamieszkania w Wielkiej Brytanii albo przebywa na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej rok przed datą złożenia wniosku rozwodowego. Nie ma przy tym znaczenia gdzie małżeństwo było zawarte oraz jakie obywatelstwo mają małżonkowie.

Pozew o rozwód

Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu w Wielkiej Brytanii jest wypełnienie pozwu o rozwód (petition for divorce), czyli formularza D8. Można go znaleźć u prawnika, w niektórych sklepach papierniczych lub pobrać ze strony internetowej sądu – HM Courts Service (pobierz formularz D8 (6 stron PDF, 161 KB, en). Potrzebujesz trzech egzemplarzy wypełnionego dokumentu – jeden będzie dla Ciebie, drugi dla sądu, trzeci dla męża/żony.

W Wielkiej Brytanii pozew rozwodowy można wnieść tylko i wyłącznie w sytuacji gdy od zawarcia małżeństwa minął co najmniej 1 rok.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pozwie musisz wyjaśnić dlaczego ubiegasz się o rozwód.

Wypełniony formularz musisz zanieść do divorce county court (sądu rejonowego, zajmującego się rozwodami) lub w Londynie do Principal Registry of the Family Division (wydziału rodzinnego Głównego Urzędu Cywilnego).

Sprawowanie opieki nad dziećmi

Jeśli dzieci nie ukończyły 16 roku życia (lub są między 16 a 18 rokiem życia oraz kontynuują edukację w pełnym wymiarze godzin), będziesz musiał wypełnić 3 kopie formularza D8A (8 stron PDF, 258 KB, en), "statement of arrangements for children" (ustalenia dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi).

W formularzu tym należy podać następujące dane:

  • z kim dzieci będą mieszkać;
  • gdzie się uczą;
  • jakie masz plany odnośnie wizyt lub kontaktowania się z ojcem/ matką.

Zobacz również: Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Przyczyny

Chcąc uzyskać rozwód, musisz udowodnić przed sądem, że nastąpił rozkład związku małżeńskiego w wyniku jednej lub kilku następujących przyczyn:

  • zdrada współmałżonka;
  • nieracjonalne zachowanie męża lub żony;
  • porzucenie na okres co najmniej dwóch lat;
  • dwuletnia separacja i zgoda obu stron na rozwód;
  • separacja trwająca piec lat (zgoda drugiej strony na rozwód nie jest konieczna).

Postępowanie rozwodowe

Kiedy już złożysz swój pozew do sądu, rozpoczyna się proces rozwodowy. Od tej pory jesteś prawnie określany mianem powoda/powódki (petitioner), a osoba z którą się rozwodzisz to pozwany/a (respondent).

REKLAMA

Będziesz musiał przedłożyć jeszcze świadectwo małżeństwa oraz dane ewentualnych dzieci. Jeżeli za przyczynę rozwodu podajesz zdradę, musisz podać nazwisko i adres osoby, z którą małżonek (lub małżonka) popełnił/a zdradę. Osoba ta występuje w sądzie pod nazwą "współpozwany/a" (w procesie dotyczącym zdrady).

Sąd przesyła kopię pozwu do męża lub żony i do wszystkich, o których jest mowa w Twoim pozwie rozwodowym. Taka procedura nazywa się "doręczeniem pozwu" (serving the petition). Dalsze postępowanie zależy od tego, czy pozwany zgodzi się na rozwód, czy nie. Możesz zostać poproszony przez sąd o udzielenie więcej informacji. Jeśli macie dzieci, sąd musi ustalić z kim i gdzie będą mieszkać i jaki będą miały kontakt z drugim rodzicem zanim rozwód zostanie udzielony.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wstępne orzeczenie rozwodu

Kolejną częścią procesu rozwodowego jest wstępne orzeczenie o rozwodzie (Decree Nisi). Jest ono wydawane, kiedy sędzia po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami sprawy zdecyduje, że istnieją podstawy do rozwodu. Sędzia upewni się również, że małżonkowie uzgodnili wszystkie kwestie finansowe i dotyczące dzieci.

Może wystąpić potrzeba, abyście osobiście stawili się w sądzie, jednak większość rozwodów odbywa się drogą korespondencyjną.

Pełnomocne orzeczenie o rozwodzie

Ostatnim etapem procesu rozwodowego jest tzw. Decree Absolute, czyli prawomocne i ostateczne orzeczenie o rozwodzie. Jeśli je otrzymasz, oznacza to że nie jesteś już w związku małżeńskim i możesz wstąpić w nowy.

O Decree Absolute można się ubiegać 6 tygodni i 1 dzień po otrzymaniu Decree Nisi. Jeśli nie zrobi tego powód, po upływie 3 miesięcy może to zrobić pozwany.
Rejestracja rozwodu w Polsce Wielką Brytanię i Polskę – jako państwa członkowskie Unii Europejskiej – łączą umowy dwustronne przewidujące wzajemne uznawanie z mocy prawa wyroków rozwodowych. Dlatego nie ma konieczności przeprowadzenia w Polsce postępowania o uznanie orzeczenia.

Pomoc prawna

Ubiegając się o rozwód nie musisz korzystać ze specjalistycznej porady prawnej, ale w niektórych przypadkach może być potrzebna. Na przykład, gdy nie jesteś pewny, czy masz podstawy do rozwodu, druga strona nie zgadza się na rozwód lub gdy macie dzieci. Porada prawna może okazać się niezbędna także w kwestii podziału majątku.

Zobacz również serwis: Rozwody

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Środki reakcji prawnej na przemoc i nienawiść

Zjawiska przemocy i mowy nienawiści stanowią jedne z najbardziej palących wyzwań współczesnych społeczeństw. Przybierają one różnorodne formy – od agresji fizycznej i psychicznej po mowę nienawiści w przestrzeni publicznej i wirtualnej. Jako takie godzą one w fundamenty demokratycznego państwa prawa, godność jednostki oraz spójność społeczną.

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

REKLAMA

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla palaczy i rynku tytoniowego w 2025 r.?

Istotnym czynnikiem, decydującym o kształtowaniu się trendów w spożywaniu tytoniu, są oczywiście osobiste decyzje, ale też rządowe strategie i działania nakierowane na kontrolę tego nałogu oraz leczenie uzależnienia. W odpowiedzi na narastający kryzys zdrowotny, Rada Unii Europejskiej wydała zalecenia dotyczące zwiększenia obszarów wolnych od dymu oraz opracowała kompleksowe wytyczne, które mają wspierać zarówno rezygnację z palenia, jak i skuteczne leczenie uzależnienia. Polska zobowiązana była zmienić krajowe przepisy, ponieważ musiała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. L 283 z 03.11.2022, str. 4). Uchwalono więc ustawę zmieniającą dotychczasowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla rynku tytoniowego i palaczy?

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

REKLAMA

Te pieniądze przepadają. Nie skorzystał z 550 000 zł kapitału emerytalnego. Zmarł. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego. Emerytka proponowała rządowi rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy?”. Wnioski są smutne dla emerytów - "ZUS nie odda 550 000 zł kapitału emerytalnego. Na otarcie łez renta rodzinna albo renta wdowia".

Podwyżka tylko 5%. Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, ale z dodatkami 10% i 20%

Nauczyciel dyplomowany z pensją 6211 zł brutto, to nie jest po szaleństwie inflacji za ostatnie lata, pensja marzeń. Ale są jeszcze dodatki do pensji. Najcenniejszy to 20% dodatek stażowy. Niestety przysługuje osobom z 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Nie posiadają go nauczyciele początkujący więc odchodzą z zawodu nauczyciela.

REKLAMA