Jak przebiega rozwód w Słowacji?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawy rozwodu
REKLAMA
Podstawy rozwodowe w Słowacji nie są liczne. Jedyną podstawą wymienianą przez ustawodawcę jest zakłócenie relacji pomiędzy małżonkami w tak poważnym stopniu, że małżeństwo nie spełnia już swojego społecznego celu.
Skutki - nazwisko
Po uprawomocnieniu się rozwodu każdy z małżonków ma miesiąc czasu by zgłosić swoją chęć do pozostania przy nazwisku małżonka. Chęć taką zgłasza się do komitetu państwowego odpowiedzialnego za prowadzenie rejestru stanu cywilnego.
Podział majątku
Podział majątku wiąże się z unieważnieniem ustroju wspólności majątkowej. Odbywa się on z przyjęciem zasady równości stron. Podział majątku uwzględnia przede wszystkim potrzeby małoletnich dzieci oraz sposób, w jaki każde z małżonków zapewniało utrzymanie rodzinie i przyczyniło się do nabycia i utrzymania wspólnego majątku. Małżonkowie mają prawo do rekompensaty za swój wkład włożony w majątek wspólny.
Zobacz również: Jak wygląda rozwód małżonków różnej narodowości w UE?
W przypadku rozwodu za porozumieniem stron małżonkowie są zobowiązani do przedstawienia sobie wzajemnie, pisemnego potwierdzenia sposobu ugody. Jeśli ugoda nie zostanie osiągnięta to zostanie narzucona przez sąd.
Jeżeli po upływie trzech lat od uprawomocnienia orzeczenia rozwodowego ugoda nie zostanie osiągnięta zakłada się domniemaną ugodę. Dotyczy ona przede wszystkim wspólnego majątku ruchomego, który pozostaje przy małżonku aktualnie go posiadającym, jako przedmiot jego codziennego użytku. Nieruchomości nadal pozostają wspólną własnością, w której obie strony posiadają jednakowy udział.
Władza rodzicielska
Wraz z rozwodem określa się prawa i obowiązki każdego z rodziców wobec dziecka. Zostaje ustalony sposób łożenia na utrzymanie dziecka oraz wybrany rodzic z którym dziecko zamieszka.
Alimenty dla byłego małżonka
Rozwiedziony małżonek, który nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, ma prawo zażądać od byłego małżonka alimentów na utrzymanie, odpowiednio do zdolności i możliwości tego małżonka. Gdy byli małżonkowie nie są wstanie sami się porozumieć o wysokości alimentów decyduje sąd.
Zobacz również serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat