Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
W Hiszpanii rozwód jest udzielany po spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego okresu pozostawania w małżeństwie.
Regulacja dotycząca rozwodów w Hiszpanii została zmieniona ustawą 15/2005 , która wprowadziła liczne ułatwienia w tej kwestii. Obecnie rozwód nie musi być poprzedzony istnieniem prawnie potwierdzonych przyczyn ani uprzednią separacją.

O rozwód może wnosić jeden z małżonków jak również małżonkowie wspólnie oraz jeden z nich za przyzwoleniem drugiego. Gdy wnoszącym jest jeden z małżonków, to jego wniosek musi zawierać proponowane środki regulujące skutki rozwodu lub separacji. Wspólny wniosek lub za zgodą musi zawierać porozumienie małżonków w sprawie środków, które będą zastosowane. Środki te dotyczą m.in. miejsca zamieszkania opieki i utrzymywania dzieci oraz podziału majątku.

Podstawy rozwodu

W Hiszpanii małżeństwo jest traktowane jako wyraz wolnej woli, przez co podstawy rozwodu są bardzo okrojone. Rozwód zostanie udzielony po spełnieniu wymogów dotyczących minimalnego okresu pozostawania w związku małżeńskim. Wymogi te to: Upływ trzech miesięcy od momentu zawarcia małżeństwa, jeżeli małżonkowie wspólnie wnoszą o rozwód lub wnosi jeden z nich za przyzwoleniem drugiego; upływ trzech miesięcy, jeżeli o rozwód wnosi jeden z małżonków oraz od momentu zawarcia małżeństwa nie musi upłynąć żaden okres w celu uzyskania rozwodu, jeżeli istnieją dowody na zagrożenie życia lub zdrowia, możliwość krzywdy fizycznej, zagrożenie wolności, możliwość krzywdy moralnej lub przemocy seksualnej wobec małżonka będącego powodem w sprawie rozwodowej lub dzieci obojga małżonków lub jednego z nich.

Zobacz również: Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Skutki

Wraz z rozwodem rozwiązują się więzi małżeńskie, co powoduje wygaśnięcie obowiązku pożycia oraz wzajemnej pomocy. Małżonkowie mają prawo ponownie zawrzeć związek małżeński.

Po rozwodzie rozpoczyna się proces likwidacji majątku wspólnego, który powstał w trakcie trwania małżeństwa, a jego przebieg uzależniony jest od ustroju małżeńskiego w jakim żyli małżonkowie.

Stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi pozostają bez zmian. Sąd przeprowadzający rozwód reguluję kwestię władzy opiekuńczej. Sąd oddaje opiekę nad dziećmi jednemu z małżonków i ustala harmonogram wizyt dla drugiego małżonka. Możliwe jest również ustalenie wspólnego systemu opieki i nadzoru nad dziećmi.

Małżonek nie sprawujący opieki powinien wypłacać świadczenia na rzecz drugiego małżonka, pod którego opieką znajdują się dzieci. Świadczenie jest płacone aż do uzyskania przez dziecko niezależności finansowej.

W sytuacji, gdy rozwód powoduje nierówność majątkową pomiędzy byłymi już małżonkami, wówczas małżonek który na skutek rozwodu popadł w niedostatek ma prawo do świadczenia rekompensującego powstałą nierówność, wypłacanego przez byłego małżonka.

Zobacz również serwis: Rozwody

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...