Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Jarosław Krasnodęmbski
rozwiń więcej
Rozwód w Anglii i Walii dopuszczalny jest po przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich.
Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę.

Podstawa rozwodu

W Anglii i Walii jedyna podstawą rozwodu jest trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Wykazanie rozkładu związane jest z przedstawieniem dowodu na co najmniej jedną z pięciu win małżeńskich. Pierwszą winą jest dopuszczenie się zdrady przez jednego z małżonków, co spowodowało, że wnioskujący uznał dalsze mieszkanie z nim za niemożliwe. Następna to niedorzeczne zachowanie, które usprawiedliwia niechęć wnioskodawcy do zamieszkiwania ze współmałżonkiem. Kolejna wina to porzucenie małżonka na okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód. Czwartą winą jest separacja stron przez okres dwóch lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, przy czym potrzebna jest tu zgoda drugiego z małżonków. Ostatnią z katalogu win jest separacja przez okres pięciu lat przed wniesieniem pozwu o rozwód, w wypadku której nie ma na nią zgody drugiego z małżonków.

Oprócz dowodu na jedną z powyższych win wnioskodawca składa dowód na to, że nie może dłużej mieszkać ze swoim małżonkiem.

Sąd bada składane dowody i gdy są one przekonujące wydaje orzeczenie rozwodowe. Początkowo wydaje orzeczenie tymczasowe, a po upływie sześciu tygodni, na wniosek strony może wydać prawomocne orzeczenie rozwodowe. Nie ma terminu na złożenie wniosku o prawomocne orzeczenie. W każdym momencie sąd może odroczyć postępowanie, aby umożliwić małżonkom podjęcie próby załagodzenia sporów i uratowania małżeństwa.

Zobacz również: Jak wziąć rozwód we Francji?

Skutki

Wraz z uprawomocnieniem orzeczenia rozwodowego para nie musi mieszkać razem, a każdy z małżonków sam decyduje czy pozostanie czy zmieni nazwisko. Przy podziale majątku, sąd posiada kompetencje umożliwiające przeniesienie majątku z jednego małżonka na drugiego lub na ich wspólne dziecko. Może też przenieść majątek na inna osobę dla dobra dziecka oraz samych małżonków. Sąd może również wprowadzać okresowe płatności, nakazać sprzedaż majątku czy też wypłacenie jednorazowych płatności.

Używając swoich kompetencji sąd musi brać pod uwagę m.in. dochód, zdolności zarobkowe, majątek i inne zasoby finansowe, które każdy z małżonków posiada, wkład finansowy lub inny, dokonany przez każdego z małżonków w utrzymanie domu i dzieci, potrzeby, obowiązki i zobowiązania finansowe, które posiada każdy z małżonków oraz wkład w dobro rodziny, jaki wniosła lub jaki może wnieść w przyszłości każda ze stron.

Po orzeczeniu rozwodu oboje rodziców nadal posiadają odpowiedzialność rodzicielską za dzieci, jak również oboje rodzice mają ciągły obowiązek utrzymania dzieci małoletnich, które były dziećmi obojga małżonków.

Zobacz również serwis: Rozwody

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...