Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
rozwiń więcej
Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków.
Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Pomimo obowiązywania rozdzielności majątkowej istnieją przepisy chroniące bezmajętnego małżonka. Na podstawie § 1365 ust.1 niemieckiego Kodeksu cywilnego małżonek nie może rozporządzać bez zgody drugiego małżonka swoim majątkiem w całości albo w jego większej części.

Z chwilą podziału majątku, a więc najczęściej przy rozwodzie, następuje jego wyrównanie.

Reforma, która weszła w życie z dniem 1.09.2009 r. przewiduje bardziej sprawiedliwe wyrównanie przyrostu majątku małżonków przy rozwodzie.

Przy wyrównaniu porównuje się majątek początkowy z majątkiem końcowym każdego małżonków. Małżonek, którego przyrost majątku jest mniejszy może żądać wyrównania od drugiego małżonka.

Zobacz również serwis: Podział majątku

Majątek "uprzywilejowany"

Reforma nie zmieniła w dalszym ciągu problemu dotyczącego tzw. uprzywilejowanego majątku. § 1374 ust. 2 BGB , który przewiduje, że podziałowi nie podlegają tylko przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę. Oznacza to, że te wartości wliczane są do majątku początkowego każdego z małżonków. Przepis ten stosuje się bardzo restryktywnie i nie można go stosować analogicznie do innych podobnych przypadków.

Powoduje to że np. wygrana w totolotku, przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenia ciała czy zdrowia albo zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (Schmerzensgeld) , inaczej jak w prawie polskim, podlegają wyrównaniu między małżonkami.

Długi w chwili zawierania związku małżeńskiego

Ważną zmianą jest uwzględnienie tzw. negatywnego majątku początkowego. Chodzi tutaj o małżonków, którzy przy zawieraniu związku mają długi, które potem w czasie małżeństwa są spłacone. Dotychczas nie były one uwzględniane i małżonek ten był tak traktowany jakby nie miał długów. Teraz długi te są uwzględniane.

Zatajanie majątku

Reforma ta próbuje też zapobiec manipulacjom i nielojalnym zachowaniom odnośnie zamieszania i zatajania majątku przez małżonków. Chodzi tutaj o termin, w którym mają być wyliczane przyrosty majątku i wysokości wyrównania. Terminem tym jest dzień doręczenia pozwu o rozwód. Wniesienie pozwu o rozwód zakłada jednak w regule jednoroczną rozłąkę, co pozwala „nieuczciwemu” małżonkowi na manipulacje redukujące przyrost wartości majątku.

Reforma zapobiega tym manipulacjom w ten sposób, że wszystkie rozporządzenia majątkowe krzywdzące drugiego małżonka nie są uwzględniane.

Zobacz również: Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...