REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. możliwe jest popełnienie przestępstwa przez osoby duchowne, jak również przez osoby świeckie. Przestępstwa mogą być popełniane w odniesieniu do osób, które mogą uczestniczyć w kościelnym procesie małżeńskim o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Trudno jest jednak w krótkiej analizie dokonać prezentacji wszystkich szczegółów w zakresie prawa karnego, dlatego ograniczymy się do wybranych informacji, i raczej najistotniejszych, najbardziej praktycznych, natomiast samym zainteresowanym polecam sięgnięcie wprost do kodeksu.

REKLAMA

Rodzaje kar

Aby jednak przejść już do odpowiednich przykładów, na początek celem pewnych wyjaśnień warto poruszyć zagadnienie rodzajów kar, iż rodzaj kar uwarunkowany jest także sposobem ich wymierzenia.

Jednym z rodzajów są tzw. kary poprawcze, zwane inaczej cenzurami. Jak sama nazwa wskazuje ich celem winna być poprawa tego, kto dokonał przestępczego czynu. Wśród nich wyróżnia się: ekskomunikę, interdykt, a w przypadku osoby duchownej dodatkowo suspensę. W przypadku ekskomuniki istnieje zakaz m. in. przyjmowania sakramentów świętych (kan. 1331 § nr 2 KPK). Przy interdykcie podobnie (kan. 1332 KPK), aczkolwiek skutki tego rodzaju kary są mniej ciężkie. Z kolei suspensa, obejmuje wyłącznie osoby duchowne. Warto też zwrócić uwagę przy wyliczaniu przykładowych przestępczych czynów na zastosowanie przez Prawodawcę terminów: może być ukarany, względnie winno się ukarać, jak i na zarezerwowaniu, bądź też i nie określonych kar samej Stolicy Apostolskiej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Poszczególne przestępstwa

Obecnie możemy zatem przejść już do wybranych poszczególnych przestępstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z przyczyn, na podstawie której można orzec nieważność małżeństwa jest wykluczenie jego elementów, do których zalicza się m. in. chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Gdy rodzice zatem oddadzą na wychowanie np. niechrześcijańskie swoje dzieci, wówczas pociąga to za sobą karę poprawczą, bądź inną sprawiedliwą (kan. 1366 KPK). Przestępstwo to podchodzi do tzw. przestępstw przeciwko religii i jedności Kościoła. Można zatem wnioskować z tego, że nie tylko oddanie swojego dziecka na wychowanie niechrześcijańskie może uczynić małżeństwo nieważnym (używam tu słowa – może – bowiem działanie to winno iść w parze z symulacją, czyli z nie chceniem wychowania dziecka po chrześcijańsku), co nadto pociąga za sobą sankcję karną.

Wiemy, iż podczas kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa strony i świadkowie składają przysięgę. Gdy dopuszczą się krzywoprzysięstwa, wówczas winni być ukarani sprawiedliwą karą (kan. 1368 KPK). Przestępstwo to w KPK zostało zakwalifikowane również do powyżej wymienionych. Skutkiem w przypadku zeznań kłamliwych, gdy nawet dojdzie do wyroku pozytywnego, jest w dalszym ciągu ważność małżeństwa, o którym orzekano.

Nieraz spotykamy się z przestępstwem na forum cywilnym w postaci jakiejś agresji przeciwko drugiej osobie, tymczasem KPK reguluje tzw. przymus fizyczny wobec osoby duchownej, zakonnej, ale nie w formie samego przymusu. Ten ścigany już jest przez prawo świeckie, zatem nie ma potrzeby dodatkowej regulacji (aczkolwiek pewnym wyjątkiem jest przestępstwo podane w kan. 1397 KPK, w którym mowa jest m. in. o zabójstwie), ale chodzi o przymus wynikający z pogardy dla wiary, Kościoła, władzy lub posługi kościelnej, za które winno się ukarać również sprawiedliwą karą (kan. 1370 §3 KPK). Z kolei ten rodzaj przestępstwa zakwalifikowano do tzw. przeciwko władzy kościelnej i wolności kościoła.

Zobacz również: Nowe przestępstwa przeciwko religii

REKLAMA

Nie do rzadkości należy też sytuacja, kiedy osoba nie posiadająca ku temu prawa słucha spowiedzi, bądź udziela rozgrzeszenia (to tzw. przestępstwo w postaci uzurpacji kościelnych zadań jak i przestępstwo w ich wykonaniu), wówczas podlega ona interdyktowi lub suspensie wiążącej mocą samego prawa (kan. 1378 §2 nr 2 KPK).

Wiadome jest także, iż od obowiązku składania zeznań wyjęci są duchowni, gdy wiąże ich tajemnica spowiedzi świętej (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), bezpośrednie naruszenie której pociąga za sobą ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej (kan. 1388 §1 KPK). Ten przestępczy czyn zaliczono do rodzaju powyżej wymienionego. Warto tylko dodać, iż nawet gdyby doszło do takowych zeznań, to jak prawodawca sam precyzuje, nie można traktować ich jako prawdziwych (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), a zatem zeznanie takie nic nie wnosi.

Dowód z dokumentów

Pamiętamy, iż jednym ze środków dowodowych w kościelnym procesie małżeńskim jest dowód z dokumentów, a wśród nich wyróżnić można dokumenty o charakterze kościelnym. I tak, w przypadku sfałszowania dokumentu kościelnego, bądź posługiwania się takowym, a następnie, w sytuacji nie ujawnienia prawdziwego lub też gdy osoba posługuje się w ogóle jakimś fałszywym dokumentem w sprawie kościelnej, wówczas może być ukarana sprawiedliwą karą (kan. 1391 nr1 oraz nr 2 KPK). Rodzaj tego czynu zakwalifikowany został do przestępstwa fałszu. To samo, co zostało wspomniane przy okazji krzywoprzysięstwa, a mianowicie: gdy na podstawie takiego dokumentu orzeczona zostaje nieważność małżeństwa, to mimo tego obiektywnie małżeństwo nadal jest ważne.

I na koniec warto jeszcze wspomnieć o aborcji jako o przestępstwie przeciwko życiu i wolności człowieka, za którą podlega się ekskomunice wiążącej mocą samego prawa (kan. 1398 KPK).

Naturalnie powyższy temat można analizować w różnych aspektach, wchodzić znacznie w szczegóły, rolą jednakże tego artykułu było po krótkie jedynie zarysowanie tematu, tak, aby dysponować przynajmniej podstawową wiedzą w tym zakresie.

Zobacz też: Dowód z dokumentu w postępowaniu cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

REKLAMA