REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia
Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Według kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. możliwe jest popełnienie przestępstwa przez osoby duchowne, jak również przez osoby świeckie. Przestępstwa mogą być popełniane w odniesieniu do osób, które mogą uczestniczyć w kościelnym procesie małżeńskim o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Trudno jest jednak w krótkiej analizie dokonać prezentacji wszystkich szczegółów w zakresie prawa karnego, dlatego ograniczymy się do wybranych informacji, i raczej najistotniejszych, najbardziej praktycznych, natomiast samym zainteresowanym polecam sięgnięcie wprost do kodeksu.

REKLAMA

Rodzaje kar

Aby jednak przejść już do odpowiednich przykładów, na początek celem pewnych wyjaśnień warto poruszyć zagadnienie rodzajów kar, iż rodzaj kar uwarunkowany jest także sposobem ich wymierzenia.

Jednym z rodzajów są tzw. kary poprawcze, zwane inaczej cenzurami. Jak sama nazwa wskazuje ich celem winna być poprawa tego, kto dokonał przestępczego czynu. Wśród nich wyróżnia się: ekskomunikę, interdykt, a w przypadku osoby duchownej dodatkowo suspensę. W przypadku ekskomuniki istnieje zakaz m. in. przyjmowania sakramentów świętych (kan. 1331 § nr 2 KPK). Przy interdykcie podobnie (kan. 1332 KPK), aczkolwiek skutki tego rodzaju kary są mniej ciężkie. Z kolei suspensa, obejmuje wyłącznie osoby duchowne. Warto też zwrócić uwagę przy wyliczaniu przykładowych przestępczych czynów na zastosowanie przez Prawodawcę terminów: może być ukarany, względnie winno się ukarać, jak i na zarezerwowaniu, bądź też i nie określonych kar samej Stolicy Apostolskiej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Poszczególne przestępstwa

Obecnie możemy zatem przejść już do wybranych poszczególnych przestępstw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jedną z przyczyn, na podstawie której można orzec nieważność małżeństwa jest wykluczenie jego elementów, do których zalicza się m. in. chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Gdy rodzice zatem oddadzą na wychowanie np. niechrześcijańskie swoje dzieci, wówczas pociąga to za sobą karę poprawczą, bądź inną sprawiedliwą (kan. 1366 KPK). Przestępstwo to podchodzi do tzw. przestępstw przeciwko religii i jedności Kościoła. Można zatem wnioskować z tego, że nie tylko oddanie swojego dziecka na wychowanie niechrześcijańskie może uczynić małżeństwo nieważnym (używam tu słowa – może – bowiem działanie to winno iść w parze z symulacją, czyli z nie chceniem wychowania dziecka po chrześcijańsku), co nadto pociąga za sobą sankcję karną.

Wiemy, iż podczas kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa strony i świadkowie składają przysięgę. Gdy dopuszczą się krzywoprzysięstwa, wówczas winni być ukarani sprawiedliwą karą (kan. 1368 KPK). Przestępstwo to w KPK zostało zakwalifikowane również do powyżej wymienionych. Skutkiem w przypadku zeznań kłamliwych, gdy nawet dojdzie do wyroku pozytywnego, jest w dalszym ciągu ważność małżeństwa, o którym orzekano.

Nieraz spotykamy się z przestępstwem na forum cywilnym w postaci jakiejś agresji przeciwko drugiej osobie, tymczasem KPK reguluje tzw. przymus fizyczny wobec osoby duchownej, zakonnej, ale nie w formie samego przymusu. Ten ścigany już jest przez prawo świeckie, zatem nie ma potrzeby dodatkowej regulacji (aczkolwiek pewnym wyjątkiem jest przestępstwo podane w kan. 1397 KPK, w którym mowa jest m. in. o zabójstwie), ale chodzi o przymus wynikający z pogardy dla wiary, Kościoła, władzy lub posługi kościelnej, za które winno się ukarać również sprawiedliwą karą (kan. 1370 §3 KPK). Z kolei ten rodzaj przestępstwa zakwalifikowano do tzw. przeciwko władzy kościelnej i wolności kościoła.

Zobacz również: Nowe przestępstwa przeciwko religii

REKLAMA

Nie do rzadkości należy też sytuacja, kiedy osoba nie posiadająca ku temu prawa słucha spowiedzi, bądź udziela rozgrzeszenia (to tzw. przestępstwo w postaci uzurpacji kościelnych zadań jak i przestępstwo w ich wykonaniu), wówczas podlega ona interdyktowi lub suspensie wiążącej mocą samego prawa (kan. 1378 §2 nr 2 KPK).

Wiadome jest także, iż od obowiązku składania zeznań wyjęci są duchowni, gdy wiąże ich tajemnica spowiedzi świętej (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), bezpośrednie naruszenie której pociąga za sobą ekskomunikę wiążącą mocą samego prawa, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej (kan. 1388 §1 KPK). Ten przestępczy czyn zaliczono do rodzaju powyżej wymienionego. Warto tylko dodać, iż nawet gdyby doszło do takowych zeznań, to jak prawodawca sam precyzuje, nie można traktować ich jako prawdziwych (kan. 1550 §2 nr 2 KPK), a zatem zeznanie takie nic nie wnosi.

Dowód z dokumentów

Pamiętamy, iż jednym ze środków dowodowych w kościelnym procesie małżeńskim jest dowód z dokumentów, a wśród nich wyróżnić można dokumenty o charakterze kościelnym. I tak, w przypadku sfałszowania dokumentu kościelnego, bądź posługiwania się takowym, a następnie, w sytuacji nie ujawnienia prawdziwego lub też gdy osoba posługuje się w ogóle jakimś fałszywym dokumentem w sprawie kościelnej, wówczas może być ukarana sprawiedliwą karą (kan. 1391 nr1 oraz nr 2 KPK). Rodzaj tego czynu zakwalifikowany został do przestępstwa fałszu. To samo, co zostało wspomniane przy okazji krzywoprzysięstwa, a mianowicie: gdy na podstawie takiego dokumentu orzeczona zostaje nieważność małżeństwa, to mimo tego obiektywnie małżeństwo nadal jest ważne.

I na koniec warto jeszcze wspomnieć o aborcji jako o przestępstwie przeciwko życiu i wolności człowieka, za którą podlega się ekskomunice wiążącej mocą samego prawa (kan. 1398 KPK).

Naturalnie powyższy temat można analizować w różnych aspektach, wchodzić znacznie w szczegóły, rolą jednakże tego artykułu było po krótkie jedynie zarysowanie tematu, tak, aby dysponować przynajmniej podstawową wiedzą w tym zakresie.

Zobacz też: Dowód z dokumentu w postępowaniu cywilnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA