REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sakramenty wymagane i zalecane przy zawarciu małżeństwa

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Sakramenty wymagane i zalecane przy zawarciu małżeństwa
Sakramenty wymagane i zalecane przy zawarciu małżeństwa

REKLAMA

REKLAMA

Zawierając małżeństwo warto prześledzić, jakie sakramenty są wymagane, a jakie zalecane bądź towarzyszące wstąpieniu w związek małżeński. Naturalnie chodzi o sytuację, gdy co najmniej jedna ze stron zawierających związek małżeński jest katolikiem. Rozważania będą obejmować: sakrament chrztu świętego, bierzmowania, Eucharystii oraz pokuty.

Wydaje się, iż warto poruszyć ten temat z tego względu, iż wokół niego narosło wiele błędnych wyobrażeń, po drugie, w trakcie jego analizy poruszymy także kwestie co prawda bezpośrednio związane już tylko z danym sakramentem, zatem w sposób drugorzędny odnoszące się do sakramentu małżeństwa, niemniej też istotne.

REKLAMA

Sakrament chrztu świętego

Bez tego sakramentu nie można przyjąć pozostałych sakramentów świętych (kan. 842 §1 KPK) co nie oznacza, iż nie można wstąpić w związek małżeński czy to z osobą nie będącą ochrzczoną, czy tym bardziej z osobą mającą przyjęty chrzest jednak należącą do wspólnoty bez pełnej jedności z kościołem katolickim. Zagadnienie to odnosi nas do przeszkody różnej religii oraz małżeństw mieszanych. A w ramach tych prawnych rzeczywistości do następujących regulacji, z których wynika, że: związek zawarty z osobą nieochrzczoną bez dyspensy jest nieważny (kan. 1086 §1 oraz §2 KPK), zaś z osobą przynależącą do wspólnoty kościelnej nie posiadającej pełnej komunii z kościołem katolickim – niegodziwy (kan. 1124 KPK). Fakt ten ma także inne reperkusje na płaszczyźnie prawnej: gdy przynajmniej jedna ze stron jest nieochrzczona, to po spełnieniu pewnych warunków istnieje możliwość rozwiązania jej małżeństwa, gdy chce ona zawrzeć związek z katolikiem (Kongregacja Doktryny Wiary, Normy o przeprowadzeniu procesu dla rozwiązania węzła małżeńskiego in favorem fidei, 2001 r.). Druga reperkusja to konieczność starania się o orzeczenie nieważności swojego małżeństwa, gdy ten zawarty został przez stronę ochrzczoną, jednak należącą do wspólnoty nie będącej w pełnej komunii z kościołem katolickim i chcącą wstąpić w związek kościelny z katolikiem.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

To, gdy chodzi o powiązanie sakramentu chrztu świętego z sakramentem małżeństwa. Natomiast warto także poruszyć inne zagadnienia już odnoszące się tylko do chrztu świętego. Wielokrotnie słyszy się zapytanie o możliwość udzielenia chrztu dzieciom, których rodzice nie pozostają w kościelnym związku. Oczywiście jest to sprawa bezdyskusyjna, tj. takie dziecko jak i jego rodzice mają prawo do prośby o ten sakrament. Jednak nie należy się dziwić, gdy przy okazji duszpasterz zada pytanie odnośnie możliwości legalizacji przez nich związku na forum kościelnym. Nie należy się też dziwić, gdyż skoro proszą i wyrażają wolę, aby dziecko ich należało do kościoła katolickiego, to nie ma w tym nic bulwersującego. Pytanie z kolei o ich pełne uczestnictwo w życiu kościoła (kwestia przystępowania do sakramentów świętych a przez to religijne wychowanie potomstwa), pozostałe motywy tego pytania można pominąć. Jeszcze innym zagadnieniem jest to, iż osoby nie mające zawartego związku kościelnego, a żyjące w związku cywilnym czy też wolnym nie powinni być rodzicami chrzestnymi (kan. 874 §1 nr 3 KPK: w regulacji tej nie ma mowy co prawda wprost o ślubie kościelnym, ale o tzw. prowadzeniu życia zgodnym z wiarą oraz odpowiadającej funkcji, niemniej takie sformułowanie wprost przywodzi na myśl bycie chrzestnym przez te osoby, które – w przypadku bycia w związku – mają zawarty ślub zgodnie z prawnymi regulacjami z KPK). I znowu może pojawić się przy tej okazji pytanie: dlaczego takie a nie inne uregulowanie? Biorąc pod uwagę chociażby nasze okoliczności, to gdy katolicyzm nie jest deficytową sferą to funkcja chrzestnego posiada nie tylko prawa, ale także obowiązki. A skoro tak, to nie ma konieczności ich zaniżania. I kolejna kwestia to możliwość prośby o ten sakrament już przez jednego z rodziców (kan. 868 §1 nr 1 KPK) co oznacza, iż oboje nie muszą wyrazić takiej prośby. Jak i niemożliwość unieważnienia tegoż sakramentu, co oznacza, iż: kto raz został ochrzczony pozostanie takim do końca. Inną natomiast kwestią jest formalne odłączenie się od kościoła. Oczywiście regulacje prawne odnośnie tego sakramentu są o wiele bogatsze, o nich traktują bezpośrednio kanony od 849 do 878 KPK, my natomiast poruszyliśmy zaledwie kilka. Jednak właśnie tych kilka to te, o które padają najczęstsze zapytania jak i te, z którymi najczęściej wiążą się mylne teorie.

Cechy osobowości brane pod uwagę przy rozwodzie cywilnym a kościelnym procesie małżeńskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sakrament bierzmowania

Z kolei przy tym sakramencie najczęstszym zapytaniem i wątpliwością jest to: czy jest on konieczny, jeśli strona zamierza związać się ślubem kościelnym? A idąc dalej tym tokiem myślenia: czy w przypadku jego braku można starać się o orzeczenie nieważności małżeństwa? Pytania te nie są wątpliwościami wymyślonymi sztucznie na użytek tego artykułu, ale rzeczywiście można się z nimi i to nie sporadycznie spotkać. Zatem, gdy strona (używamy liczby pojedynczej, natomiast nie wykluczamy też obu stron) nie jest bierzmowana, a chce zawrzeć ślub kościelny to przy tej okazji zaleca się jego przyjęcie. A zatem nie jest to sakrament wymagany na sposób zupełnie konieczny, a jedynie jest on zalecany (ka. 1065 §1 KPK a kan. 1033 KPK, kan. 1050 nr 3 KPK). A skoro tak to jego brak nie stanowi przyczyny do stwierdzenia nieważności małżeństwa, jakby to miało miejsce w okoliczności zawarcia ślubu bez dyspensy z osobą nieochrzczoną.

Sakrament Eucharystii oraz spowiedzi świętej

Przy tych sakramentach można poruszyć praktycznie jedną kwestię, a mianowicie: co w sytuacji, gdy strona zatai coś znaczącego i to w sposób świadomy podczas spowiedzi św.? Odpowiedź zasadniczo jest prosta: gdy zostanie coś zatajone, co kwalifikuje się do materii grzechu ciężkiego, wówczas trudno jest mówić o godziwym przyjęciu komunii. Natomiast nie ma to większego wpływu na istotę małżeństwa, czyli na to, by można mówić o jego nieważności. Jak przy sakramencie bierzmowania, także i przy wyżej wymienionych zaleca się ich przyjęcie (kan. 1065 §2 KPK).

Nietypowe rozwiązania w kościelnym procesie małżeńskim

Na swoje rozważania wybraliśmy przykładowe sakramenty, gdyż w większości, przy okazji ich analizy, można było poruszyć to, co odnosi się już wprost do sakramentu małżeństwa, jak i zająć się tymi pytaniami, które można najczęściej spotkać.

Na ten temat, m. in. w :

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Lud Boży jego nauczanie i uświęcanie, T. II, Olsztyn 1986;

Arletta Bolesta, Obowiązki i prawa rodziców w zakresie nauczycielskiego i uświęcającego zadania Kościoła. Studium pastoralno-prawne, Kraków 2008.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krzysztof Stanowski – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Krzysztof Stanowski – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r., a także wyniki najnowszego sondażu.

[QUIZ] 15 pytań z krzyżówek i teleturniejów. Tak czy nie? Komplet punktów tylko dla mistrzów
W tym quizie zadajemy pytania z popularnych krzyżówek i teleturniejów. Wystarczy, że odpowiecie "tak" lub "nie". Pytania pochodzą z różnych dziedzin. Kilka z nich jest dosyć trudnych. Komplet punktów zdobędą tylko najlepsi.
„Dzieciom wstęp wzbroniony” – ogłosiła jedna z publicznych pływalni. Czy w przestrzeni publicznej można ustanawiać „strefy wolne od dzieci”? Zapadła ważna decyzja

Ustanawianie „stref wolnych od dzieci” to niechlubny trend ostatnich lat, popularny zwłaszcza w branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej, który postanowiła uskutecznić również łódzka pływalnia publiczna, tym samym – ograniczając dzieciom możliwość korzystania z miejskiej infrastruktury rekreacyjnej (tylko dlatego, że są dziećmi, a zatem – nie spełniają określonego kryterium wiekowego). Sprawą niezwłocznie zajęła się Rzeczniczka Praw Dziecka.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.

Świadczenie rehabilitacyjne w 2025 r. i 2026 r.: Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo można pobierać świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne?

REKLAMA

Jest już nowa ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy, z podpisem Prezydenta [50 000 zł za nielegalne zatrudnianie i inne kolosalne zmiany]

Ostatnio jest wiele zmian w obszarze prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie chodzi tylko o nową ustawę o rynku pracy ale też wprowadzenie dużych kar za nielegalne powierzenie pracy, bo w wysokości aż 50 000 zł. To już kolejna ustawa z podpisem Prezydenta RP w kwietniu 2025 r.

Nie trzeba być niezdolnym do pracy, żeby otrzymać tę rentę z ZUS

Utrata możliwości pracy w dotychczasowym zawodzie nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Gdy zdrowie nie pozwala kontynuować pracy w wyuczonym fachu – na skutek choroby, urazu czy wypadku – warto wiedzieć, że istnieje forma wsparcia, która może pomóc stanąć na nogi. To renta szkoleniowa – świadczenie przeznaczone dla osób, które nie są całkowicie niezdolne do pracy, ale wymagają przekwalifikowania. Dzięki niej można spokojnie przygotować się do nowej roli zawodowej i zdobyć niezbędne kwalifikacje, by nadal być aktywnym na rynku pracy.

Rewolucja w sądach: Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości w sprawach frankowiczów?

W dniu 16 kwietnia 2025 r. Prezydent RP podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w sądownictwie, a konkretnie w zakresie delegowania sędziów. Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości toczą się rozmowy i prace nad rewolucją w sądach. W założeniu ma być wprowadzony Cyfrowy Sąd i Digitalny Asystent Sędziego. Czy rzeczywiście sztuczna inteligencja może decydować o sprawiedliwości? MS podkreśla: "Naszym celem jest to, żebyśmy przeszli z doręczania wszystkiego w formie papierowej, do sytuacji, kiedy możemy skorzystać z usług wymiaru sprawiedliwości, za pomocą komputera czy telefonu komórkowego"

Nieodpłatna pomoc prawna - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy

15 kwietnia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W latach 2026–2035 rząd przeznaczy łącznie 1,2 miliarda złotych na finansowanie nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawne.

REKLAMA

Wielka zmiana w zwolnieniach lekarskich. Ta rewolucja w L4 wywróci pracę na etacie milionom Polaków

W określonych przypadkach będzie można pracować, wyjść z domu, żeby zrobić zakupy, a nawet wyjechać za granicę. Tak będzie wyglądać chorowanie po nowemu na L4. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szykuje prawdziwą rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Skąd te radykalne zmiany? W opinii ministerstwa niektóre przepisy regulujące kwestię L4 są niedostosowane do obecnych potrzeb.

Wyrok TK: Emeryci nie wiedzieli, że ZUS pomniejszy ich emeryturę. Bali się utraty pracy. Bez przeliczenia

Niekorzystnie rozliczana przez ZUS emerytura wcześniejsza. Dlaczego ją wybierano w 2005 r., 2010 r. 2015 r.? Z dwóch powodów. Pierwszy, to brak wiedzy o tym, ze za świadczenia z tej emerytury zapłaci "karę" w postaci obniżenia emerytury zasadniczej. Jest to "kara" dożywotnia. Miesiąc w miesiąc jest wypłacana niższa emerytura (pracownicy ZUS nie przekazali o tym informacji czytelnikowi, który nie był biegły w przepisach emerytalnych). Jest jednak druga przyczyna przejścia na wcześniejszą emeryturę. To zapowiedź zwolnienia z pracy. Tak wynika z przykładowego listu czytelnika.

REKLAMA