Zmiana świadomości społecznej
Jeszcze kilkanaście lat o unieważnieniu małżeństwa kościelnego mało kto słyszał. Starało się o nie raptem po kilkadziesiąt osób rocznie. Obecnie sytuacja znacząco się zmieniła. Poprawiła się świadomość społeczeństwa w tej kwestii potocznie nazywanych „rozwodów kościelnych” (w prawie kanonicznym takie pojęcie nie funkcjonuje). Znajomość prawa kanonicznego w tej kwestii stała się już na tyle powszechna, że o unieważnienie małżeństwa stara się po kilkaset osób w każdej diecezji.
Pojawienie się nowego rodzaju prawników
Na zmianę świadomości znacząco wpłynęli nowego rodzaju prawnicy – kanoniści.
Zobacz: Rozwiązanie małżeństwa pełnią władzy papieskiej
Małżeństwo może być unieważnione tylko na podstawie norm prawnych prawa kanonicznego. Kanoniści pomagają wiernym ustalić, czy w konkretnym przypadku występują przesłanki do unieważnienia małżeństwa. Aby prowadzić sprawę przed Sądem Kościelnym prawnik musi mieć ukończone studia prawa kanonicznego oraz ukończyć specjalną „aplikację” kościelną.
Wcześniej co drugi pozew o unieważnienie małżeństwa był odrzucony, obecnie dzięki nowej fali prawników blisko w 75% procentach sądy kościelne przychylają się do wniosku o unieważnienie małżeństwa. Świadczy to nie wątpliwie o pełnym profesjonalizmie prawników zajmujących się tą problematyką.
Ile kosztuje unieważnienie małżeństwa?
Złożenie pozwu w zależności od sądu wynosi do 1000 zł. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową wnioskującego sądy mogą ją obniżyć.
Jednorazowa porada prawnika - kanonisty, czy spełnione są przesłanki unieważnienia małżeństwa kosztuje do 200zł. Natomiast prowadzenie przez niego sprawy przed sądem kościelnym kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Zobacz serwis: Rozwód kościelny