Jak przygotować skargę?

Rafał Kornat
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
Skarga ma wyjaśniać powód jej złożenia i wskazywać fakty na potwierdzenie określonych żądań, a także świadków, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia.
Postępowanie o stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego jest mocno sformalizowane. Liczne normy odnoszą się do treści i formy samej skargi.

Skargę należy napisać w dwóch egzemplarzach, zachowując marginesy po obu stronach (3,5 cm). Objętość skargi nie powinna przekraczać 2–3 stron arkusza A-4.

Określenie sądu i stron

Skarga powodowa musi określać, do kogo jest wnoszona, wskazywać żądanie i tego, kto ma je spełnić. W personaliach stron (małżonków) podać należy imiona i nazwiska (obecnie używane), imiona rodziców, daty i miejsca urodzenia, aktualne adresy zamieszkania oraz parafie miejsc zamieszkania.

Zobacz: Nieważności małżeństwa kościelnego – uwagi ogólne

Historia małżeństwa

Skarga ma wyjaśniać powód jej złożenia i wskazywać fakty na potwierdzenie określonych żądań, a także świadków, którzy mają na ten temat coś do powiedzenia. W historii małżeństwa należy zwięźle opisać okoliczności i czas poznania się, okres narzeczeństwa, motywy zawarcia małżeństwa, wydarzenia związane ze ślubem i weselem, okres pożycia małżeńskiego po ślubie, pierwsze nieporozumienia, okres niezgody oraz bezpośrednie przyczyny rozejścia się. Przedstawić należy również obecną sytuację życiową stron.

Dane świadków

Świadkami powinny być osoby, które znają okoliczności kojarzenia się małżeństwa, pożycie poślubne i przyczyny jego rozpadu. Dlatego należy podać aktualne i dokładne adresy tych osób oraz zaznaczyć relację świadka do stron (np.: ojciec, matka, siostra, krewni, obcy itp.).

Na świadków najlepiej wybrać przynajmniej 4 osoby, które znają osobiście okoliczności narzeczeństwa, pożycia małżeńskiego stron oraz przyczyny jego rozpadu.

Zobacz: Rozwód kościelny - nieobecność strony pozwanej

Załączniki

Do skargi należy dołączyć:

  • świadectwo sakramentu małżeństwa – z parafii, gdzie było zawierane;
  • metryki chrztu małżonków (mogą być odpisy lub ksera z metryk znajdujących się w protokole przedślubnym z potwierdzeniem autentyczności przez proboszcza);
  • potwierdzenie urzędowe miesięcznego dochodu netto;
  • inne dokumenty (np. zaświadczenia lekarskie, listy, wyrok rozwodu cywilnego itp.)

Podpis

Powództwo musi być czytelnie, własnoręcznie podpisane (przez powoda albo jego pełnomocnika) i zawierać dane o miejscu zamieszkania powoda lub pełnomocnika albo miejscu pobytu oznaczonego przez nich dla odbierania akt. Zgodność podpisu powinien potwierdzić miejscowy ksiądz proboszcz.W sądzie kościelnym każdej diecezji można uzyskać adresy katolickich kancelarii prawnych, zajmujących się sprawami procesów o nieważność małżeństwa.

Wniesienie skargi

Organami orzekającymi w sprawie o unieważnienie małżeństwa są sądy kościelne, zwane trybunałami, które znajdują się w każdej niemalże diecezji, i tam należy składać (na piśmie) skargi powodowe. Właściwym trybunałem do rozpatrzenia nieważności danego małżeństwa może być trybunał diecezji:

  • w której zawarto małżeństwo,
  • w której mieszka na stałe lub tymczasowo strona pozwana,
  • w której mieszka strona powodowa.

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...