Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego – 10 podstawowych informacji
REKLAMA
REKLAMA
Podobnie jak inne postępowania sądowe ma on swoją specyfikę.
REKLAMA
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego - lista przydatnych faktów:
- Stwierdzenie nieważności małżeństwa następuje wyrokiem sądu kościelnego. Sąd orzeka, że małżeństwo sakramentalne nigdy nie zaistniało z powodu okoliczności występujących w chwili ślubu. Skutkiem stwierdzenia nieważności małżeństwa jest uznanie go za nigdy nieistniejące, w związku z czym strony mogą zawrzeć związek sakramentalny. Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego błędnie określane jest mianem „rozwodu kościelnego”, w prawie kanonicznym nie ma instytucji rozwodów.
- W procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa biorą udział prawnicy kanoniści, którzy pełnią następujące funkcje: wikariusza sądowego, sędziego audytora, sędziego przewodniczącego, obrońcy węzła małżeńskiego, notariusza, adwokata kościelnego.
- Procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa jest złożona – ma zasadnicze etapy: złożenia i przyjęcia skargi powodowej, postępowania dowodowego, podjęcia przez sędziów decyzji ws wyroku.
- Powód za pośrednictwem ustanowionego przez siebie adwokata kościelnego powinien zgłosić z jakich tytułów chce prowadzić proces, pozwany ma prawo wnieść inne tytuły.
- Zdarza się, że bez udziału jednej ze stron można uzyskać wyrok pozytywny, materiał dowodowy musi być wówczas szczególnie przejrzysty.
- Opinia biegłego z zakresu psychologii / psychiatrii stanowi istotny dowód w sprawach z kan. 1095 KPK tj. w procesach toczących się z tytułu braku wystarczającego używania rozumu, poważnego braku rozeznania oceniającego, niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.
- Odpowiedni świadkowie są bardzo ważnymi uczestnikami procesu, przede wszystkim muszą znać dobrze obie strony przez cały okres ich związku.
- Uzyskanie pewności moralnej przez sędziów, co do nieważności małżeństwa, powoduje uzyskanie tzw. wyroku pozytywnego. Zgodnie z kan. 1869 KPK sędzia kościelny do wydania wy roku musi mieć pewność moralną w sprawie przez siebie rozpatrywanej, przekonanie to może być oparte jedynie na sile prawnych dowodów, zebranych w instrukcji procesu kościelnego.
- Ordynariusz miejsca udziela zgody na zawarcie nowego związku małżeńskiego w sytuacji, gdy w wyroku znajduje się klauzula zakazująca małżeństwa bez zgody ordynariusza. Zdjęcie klauzuli jest procedurą administracyjną. W poszczególnych diecezjach może to odbywać się w różny sposób. W wyroku, stwierdzającym nieważność małżeństwa, wskazane jest, kogo należy prosić o zdjęcie klauzuli zakazującej zawarcie związku małżeńskiego. Tym samym osoba wobec, której klauzula została wydana, będzie mogła wstąpić w ponowny związek małżeński.
- Stwierdzenie nieważności małżeństwa umożliwia ponowne zawarcie związku małżeńskiego obu stronom nawet jeśli jedna z nich nie brała udziału w procesie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat