Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej

Kancelaria Kornat
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
Rozwód kościelny: Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej/Fot. Shutterstock / shutterstock
Opinia biegłego sądowego o niezdolności natury psychicznej może okazać się niezwykle istotna w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego. Czy biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości?

Biegły sądowy a niezdolność natury psychicznej w procesach o nieważność małżeństwa kościelnego

Obecnie występuje sytuacja, kiedy procesy kościelne o stwierdzenie nieważności małżeństwa z tytułu niezdolności natury psychicznej są procedowane w coraz większym stopniu. Proszę pamiętać, że nie chodzi o rozwód kościelny, dlatego istnieje potrzeba udowodnienia problematyki, która określa błąd w oświadczeniu woli o zawieranym małżeństwie. Gdyby był to rozwód kościelny moglibyśmy powołać się na rozkład pożycia małżeńskiego – jednak w przypadku niezbędności do stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa zobowiązani jesteśmy do potwierdzenia, tak jak w opisywanym przypadku – chodzi o potwierdzenie, że nupturient zobowiązał się realizowania obowiązków małżeńskich a nie mógł tym zobowiązań sprostać. Przy omawianiu rozkładu pożycia małżeńskiego analizujemy konkretny rozdział w życiu małżeńskim, który jest podstawą zakończenia małżeństwa rozwodem. W procesie o nieważność małżeństwa z kan. 1095 n.3 należy potwierdzić, że osoba wchodząc w związek małżeński posiadała już określone przez prawo kanoniczne – niedyspozycje osobowościowe, które wynikać będą z konsekwencji postępowania strony już w życiu małżeńskim.

Powołanie biegłej do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Sprawą analizy procesów kościelnych zajmuje się coraz więcej osób – łącznie z psychologami włącznie, którzy w opisywanym postępowaniu odgrywają bardzo istotną rolę w diagnozowaniu osobowości pod względem określania występowania lub zaprzeczanie istnienia niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich. Powołanie biegłej do procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa – określają kanony 1574 -1581 kodeksu prawa kanonicznego. W innych kanonach kodeksowy prawodawca powołuje biegłego do innych spraw – zgodnie z kan. 1680; sprawy dotyczą impotencji lub braku zgody małżeńskiej uwarunkowaną chorobą umysłową. Sędzia może zdecydować czy skorzystanie z pomocy biegłego jest obowiązkowe czy materiał dowodowy jest wystarczający. Jeśli jednak dla sprawy fakt powołania biegłego - ma się przyczynić do rozwinięcia materiału dowodowego, sędzia decyduje się na wydanie dekretu, który zobowiązuje biegłą psycholog do czynności związanych z konsultacją psychologiczną wobec stron.

Opinia psychologiczna biegłego

Powołany do sprawy biegły ze względu na specjalistyczną wiedzę, jest w stanie rozbudować proces w celu określenia zasadności powoływania się przez stronę lub strony na powód nieważności zawartego małżeństwa z tytułu niezdolności natury psychicznej lub z powodu braku właściwego rozeznania oceniającego właściwości obowiązków małżeńskich. Nie w każdym przypadku kwalifikowany biegły posiada taką możliwość, aby wydać opinię psychologiczną, która w sposób pewny zweryfikuje symptomy zaburzeń osobowości. W sytuacji, kiedy jedna ze stron nie reaguje na wezwanie celem odbycia konsultacji z biegłą - w przedmiotowej sytuacji materiał dowodowy jest uboższy i biegła ma prawo, aby uwarunkowywać swoją opinię, w oparciu o definicję zaistnienie niezdolności psychicznej na zasadach określających prawdopodobieństwo. Pomimo niestawiennictwa strony, biegła wydaje swoją opinie na podstawie akt sprawy – opinia jest istotna dla sprawy, aby sędziowie mogli upewnić się czy określona niezdolność jest uprzednia trwała i ciągła. Prawodawca kodeksowy nie ma możliwości, aby osobę wezwaną na konsultację wezwać na zasadzie przymusu, strona może się zgłosić na przesłuchanie tylko dobrowolnie. W powyższej sytuacji biegły analizuje zebrany materiał dowodowy w oparciu o zeznania strony powodowej i świadków.

Opinia psychologiczna określająca niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, może zostać opublikowana bez konsultacji ze stroną, którą biegły zdiagnozuje na podstawie akt – opinia psychologiczna jest wiążąca dla sądu w obu przypadkach tzn. w momencie, kiedy konsultacja się odbyła lub w momencie, kiedy strona pozwana odmawia stawiennictwa. Najkorzystniejsza sytuacja występuje w momencie, kiedy strona wezwana na przesłuchanie - wyraża zgodę pozytywną. Biegły powołany do sprawy o nieważność małżeństwa z kan.1095 n.3, jest zobowiązany do oceny emocjonalnych zdolności strony procesowej do wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich. Biegły określa, czy występują zdolności psychiczne osoby badanej, w kwestii określenia możliwości emocjonalnych do realizowania przez stronę, wartości życia małżeńskiego w sposób prawidłowy. Sakramentalne małżeństwo oznacza deklarację przyjęcia wspólnego zobowiązania na siebie przez nupturientów. Związek małżeński określa prawa i obowiązki wobec stron, które są stałe i niezmienne, w związku z tym strona, która dopuszcza się lekceważenia czy nawet jakiegokolwiek odstępstwa od realizacji w sposób prawidłowy, obowiązków małżeńskich – określa w ten sposób swoim postępowaniem działanie na szkodę wspólnoty małżeńskiej. Biegły analizuje konsekwencję problematycznej postawy w życiu małżeńskim, aby potwierdzić lub zaprzeczyć, wystąpienia dysfunkcji emocjonalnej występującej w światopoglądzie badanego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...