Alkoholizm - nieważny ślub kościelny?
REKLAMA
REKLAMA
Alkoholizm jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego
Alkoholizm to choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli.
REKLAMA
Do objawów uzależnienia od alkoholu należą m.in.
- Silna natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy)
- Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziomu).
- Objawy abstynencyjne ( zaburzenia snu, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk).
Zagadnienia istotne z punktu widzenia prawa kanonicznego
REKLAMA
Osoby, które popadły w nałóg w okresie przedmałżeńskim zasadniczo nie mają dojrzałości potrzebnej do zrozumienia i wypełnia istotnych obowiązków małżeńskich. Nie potrafią w sposób prawidłowy nawiązać relacji interpersonalnej, bardzo często funkcjonują w sposób niespójny i chaotyczny, nie są zdolne np. do utrzymania stałej pracy. Zdarza się również, że osoby uzależnione składają przysięgę małżeńską po uprzednim spożyciu alkoholu.
Alkoholizm jednego z małżonków nie pozwala na stworzenie prawidłowo funkcjonującej wspólnoty małżeńskiej, a w ślad za tym więzi rodzinnych. Uzależnienie czyni osobę niezdolną do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, gdyż powoduje dezintegrację osobowości i uniemożliwia jednostce odpowiedzialne zarządzanie samą sobą. Fakt ten powoduje, że nie jest ona w stanie zbudować prawidłowych, dojrzałych, a zarazem stabilnych więzi z drugą osobą. Należy przeanalizować konkretny przypadek i po uzyskaniu pewnej wiedzy, co do danego małżeństwa, można stwierdzić, czy zostało nieważnie zawarte.
W sytuacji, gdy przypuszczają Państwo, że małżeństwo przez Was zawarte może być nieważne z powodu alkoholizmu, zapraszam do kontaktu.
Polecamy serwis: Rozwód kościelny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat