REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej/Fot. Shutterstock
Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to proces kościelny, który ma na celu odpowiedź na pytanie: ,,czy małżeństwo zostało ważnie zawarte?”. Aby rozpocząć taką procedurę należy wnieść skargę powodową do właściwego sądu kościelnego. Osoba, która redaguje i składa pozew jest nazywana stroną powodową. Druga strona procesowa staje się pozwaną lub pozwanym. Niekiedy zdarza się, że małżonkowie po rozwodzie cywilnym wymieniają się informacjami, a więc powiadomią się, gdy jeden z nich zdecyduję się na rozpoczęcie procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa. Nie dzieje się tak jednak często. Zazwyczaj jeden z nich dowiaduje się o tym w chwili otrzymania dekretu z sądu kościelnego.

REKLAMA

  • Czym jest odpowiedź na skargę powodową?
  • Jakie prawa ma strona pozwana w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  • Co zrobić gdy otrzymało się skargę powodową?
  • Jaka powinna być reakcja procesowa pozwanego na skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  • Ile jest czasu na odpowiedź na pozew o nieważność małżeństwa?

O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kim jest pozwany w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

REKLAMA

Na początku chciałbym wyprowadzić z błędu osoby, które myślą, że stając się stroną pozwaną w procesie kościelnym są uznawane za winne rozpadu małżeństwa. W Kościele katolickim nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny, gdyż małżeństwo jest podniesione do godności sakramentu, a więc nierozerwalne. Stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa powoduje, że małżeństwo nigdy nie zaistniało. O tym czym różni się stwierdzenie nieważności małżeństwa od rozwodu cywilnego pisałem w tym wpisie >>>.

Tak więc w procedurze kościelnej nie wykazuje się winy jednego z małżonków, bo nie jest to ani rozwód cywilny, ani rozwód kościelny. Celem postępowania jest dojście do prawdy obiektywnej. To kto jest powodem, a kto pozwanym nie określa po której ze stron jest jakaś przesłanka stwierdzająca nieważność małżeństwa. Jest to jedynie nomenklatura techniczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak się zatem zachować po otrzymaniu dekretu o wpłynięciu skargi powodowej?

Czym jest skarga powodowa w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa pisałem już wcześniej w jednym z poprzednich wpisów na Infor.pl (więcej TUTAJ). Dziś jednak chciałbym Państwa zainteresować tym, czym jest odpowiedź na skargę powodową.

Na początku należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu i spojrzeć na datę. Strona pozwana ma 15 dni na ustosunkowanie się do pozwu wniesionego przez powoda. Odpowiedź na skargę powodową jest nazywana repliką. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • Tytuły nieważności małżeństwa
  • Uzasadnienie tytułów nieważności
  • Lista świadków
  • Załączniki.

Sąd kościelny poprosi w dekrecie o ustosunkowanie się do treści wniesionej skargi powodowej. W zależności od diecezji najczęściej spotkamy się z 3 pytaniami:

  • Czy istnieje możliwość wznowienia wspólnoty małżeńskiej?
  • Czy strona pozwana zgadza się z wniesionymi tytułami prawymi i uzasadnieniem?
  • Czy strona pozwana chciałaby zaproponować swoje własne tytuły związane ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa?

Oczywiście na każde z nich należy odpowiedzieć i odpowiednio je uzasadnić. W zależności od tego czy zgadzamy się czy z nie z danym tytułem prawnym, należy poprzeć to konkretnymi twierdzeniami oraz dowodami. Strona pozwana także ma prawo wnieść nowy tytuł prawny, jeżeli jej zdaniem jest on zasadny.

Czy powód może zgłosić swoich świadków?

Niemniej ważna jest lista świadków. Już na etapie repliki warto ją podać. Jakie osoby wybrać? Takie, które znają historię małżeństwa z okresu przedślubnego jak i po – najlepiej z własnych obserwacji. To mogą być osoby z najbliższej rodziny, przyjaciele, znajomi z pracy czy chociażby sąsiedzi. Ważne, aby ich zeznania dostarczyły informacji potwierdzających tytuły prawne.

Warto także skupić się na liście załączników. W zależności od sprawy pomocne mogą okazać się:

  • Pozew rozwodowy wniesiony do sądu powszechnego (Sąd Okręgowy);
  • Dokumentacja medyczna np. zaświadczenia z poradni psychologicznej, psychiatrycznej, zaświadczenia ginekologiczne, zaświadczenia z ośrodków leczenia uzależnień, dokumenty z obdukcji;
  • Niebieska karta czy Notatka z przebiegu interwencji policyjnej;
  • Screeny wiadomości SMS, Messenger, WhatsApp, kopie wiadomości e-mail.

Ile mam czasu na odpowiedź na skargę powodową o nieważność małżeństwa?

Jak już wspomniałem odpowiedź na skargę powodową należy zredagować i odesłać w ciągu 15 dni od otrzymania dekretu z sądu. Replikę sporządzamy w jednym egzemplarzu, który własnoręcznie i czytelnie podpisujemy. Dołączamy także niezbędne załączniki. Dokumenty najlepiej wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej – listem poleconym.

W uzasadnionych przypadkach można zwrócić się do sądu kościelnego z prośbą o przedłużenie tego czasu.

Jednocześnie należy pamiętać, że powód może dołączyć do sprawy w każdym momencie. Nawet jeśli już termin 15 dni upłynie.

W przypadku niejasności lub wątpliwości co do poszczególnych kwestii warto zwrócić się o pomoc do adwokata kościelnego, który pomoże w zredagowaniu repliki, a także zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Ponadto opowie o tym, jak wygląda proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Michał Poczmański
adwokat kościelny
Kancelaria Kanoniczna
https://www.kancelaria-kanoniczna.com/

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA