REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej/Fot. Shutterstock
Stwierdzenie nieważności małżeństwa: odpowiedź strony pozwanej/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na skargę powodową w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest nazywana repliką. Co to za pismo? Ile czasu ma strona pozwana na wniesienie odpowiedzi? Co powinno się w niej znaleźć? Kim jest pozwany w procesie?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to proces kościelny, który ma na celu odpowiedź na pytanie: ,,czy małżeństwo zostało ważnie zawarte?”. Aby rozpocząć taką procedurę należy wnieść skargę powodową do właściwego sądu kościelnego. Osoba, która redaguje i składa pozew jest nazywana stroną powodową. Druga strona procesowa staje się pozwaną lub pozwanym. Niekiedy zdarza się, że małżonkowie po rozwodzie cywilnym wymieniają się informacjami, a więc powiadomią się, gdy jeden z nich zdecyduję się na rozpoczęcie procesu stwierdzenia nieważności małżeństwa. Nie dzieje się tak jednak często. Zazwyczaj jeden z nich dowiaduje się o tym w chwili otrzymania dekretu z sądu kościelnego.

REKLAMA

  • Czym jest odpowiedź na skargę powodową?
  • Jakie prawa ma strona pozwana w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  • Co zrobić gdy otrzymało się skargę powodową?
  • Jaka powinna być reakcja procesowa pozwanego na skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  • Ile jest czasu na odpowiedź na pozew o nieważność małżeństwa?

O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie. Zapraszam.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kim jest pozwany w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

REKLAMA

Na początku chciałbym wyprowadzić z błędu osoby, które myślą, że stając się stroną pozwaną w procesie kościelnym są uznawane za winne rozpadu małżeństwa. W Kościele katolickim nie ma czegoś takiego jak rozwód kościelny, gdyż małżeństwo jest podniesione do godności sakramentu, a więc nierozerwalne. Stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa powoduje, że małżeństwo nigdy nie zaistniało. O tym czym różni się stwierdzenie nieważności małżeństwa od rozwodu cywilnego pisałem w tym wpisie >>>.

Tak więc w procedurze kościelnej nie wykazuje się winy jednego z małżonków, bo nie jest to ani rozwód cywilny, ani rozwód kościelny. Celem postępowania jest dojście do prawdy obiektywnej. To kto jest powodem, a kto pozwanym nie określa po której ze stron jest jakaś przesłanka stwierdzająca nieważność małżeństwa. Jest to jedynie nomenklatura techniczna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak się zatem zachować po otrzymaniu dekretu o wpłynięciu skargi powodowej?

Czym jest skarga powodowa w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa pisałem już wcześniej w jednym z poprzednich wpisów na Infor.pl (więcej TUTAJ). Dziś jednak chciałbym Państwa zainteresować tym, czym jest odpowiedź na skargę powodową.

Na początku należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu i spojrzeć na datę. Strona pozwana ma 15 dni na ustosunkowanie się do pozwu wniesionego przez powoda. Odpowiedź na skargę powodową jest nazywana repliką. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • Tytuły nieważności małżeństwa
  • Uzasadnienie tytułów nieważności
  • Lista świadków
  • Załączniki.

Sąd kościelny poprosi w dekrecie o ustosunkowanie się do treści wniesionej skargi powodowej. W zależności od diecezji najczęściej spotkamy się z 3 pytaniami:

  • Czy istnieje możliwość wznowienia wspólnoty małżeńskiej?
  • Czy strona pozwana zgadza się z wniesionymi tytułami prawymi i uzasadnieniem?
  • Czy strona pozwana chciałaby zaproponować swoje własne tytuły związane ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa?

Oczywiście na każde z nich należy odpowiedzieć i odpowiednio je uzasadnić. W zależności od tego czy zgadzamy się czy z nie z danym tytułem prawnym, należy poprzeć to konkretnymi twierdzeniami oraz dowodami. Strona pozwana także ma prawo wnieść nowy tytuł prawny, jeżeli jej zdaniem jest on zasadny.

Czy powód może zgłosić swoich świadków?

Niemniej ważna jest lista świadków. Już na etapie repliki warto ją podać. Jakie osoby wybrać? Takie, które znają historię małżeństwa z okresu przedślubnego jak i po – najlepiej z własnych obserwacji. To mogą być osoby z najbliższej rodziny, przyjaciele, znajomi z pracy czy chociażby sąsiedzi. Ważne, aby ich zeznania dostarczyły informacji potwierdzających tytuły prawne.

Warto także skupić się na liście załączników. W zależności od sprawy pomocne mogą okazać się:

  • Pozew rozwodowy wniesiony do sądu powszechnego (Sąd Okręgowy);
  • Dokumentacja medyczna np. zaświadczenia z poradni psychologicznej, psychiatrycznej, zaświadczenia ginekologiczne, zaświadczenia z ośrodków leczenia uzależnień, dokumenty z obdukcji;
  • Niebieska karta czy Notatka z przebiegu interwencji policyjnej;
  • Screeny wiadomości SMS, Messenger, WhatsApp, kopie wiadomości e-mail.

Ile mam czasu na odpowiedź na skargę powodową o nieważność małżeństwa?

Jak już wspomniałem odpowiedź na skargę powodową należy zredagować i odesłać w ciągu 15 dni od otrzymania dekretu z sądu. Replikę sporządzamy w jednym egzemplarzu, który własnoręcznie i czytelnie podpisujemy. Dołączamy także niezbędne załączniki. Dokumenty najlepiej wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej – listem poleconym.

W uzasadnionych przypadkach można zwrócić się do sądu kościelnego z prośbą o przedłużenie tego czasu.

Jednocześnie należy pamiętać, że powód może dołączyć do sprawy w każdym momencie. Nawet jeśli już termin 15 dni upłynie.

W przypadku niejasności lub wątpliwości co do poszczególnych kwestii warto zwrócić się o pomoc do adwokata kościelnego, który pomoże w zredagowaniu repliki, a także zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. Ponadto opowie o tym, jak wygląda proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Michał Poczmański
adwokat kościelny
Kancelaria Kanoniczna
https://www.kancelaria-kanoniczna.com/

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA