REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrada małżeńska jako powód tzw. rozwodu kościelnego

Bolesław A. Dùllek
Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Zdrada małżeńska jako - czy może stanowić powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?/Fot. Shutterstock
Zdrada małżeńska jako - czy może stanowić powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mając do czynienia ze zdradą małżeńską należy zastanowić się nad jej powodem. Może ona wynikać z, w dużym uproszczeniu, trzech powodów. Jakich? Czy mogą one stanowić podstawę do tzw. rozwodu kościelnego, czyli stwierdzenia nieważności małżeństwa?

Zdrada małżeńska jako powód stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Drugim co do popularności tytułem nieważności małżeństwa kościelnego występującego w procesie kanonicznym jest symulacja. Symulacja ma wiele wariantów, w których stosunkowo często występuje wykluczenie wierności małżeńskiej.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Wykluczenie wierności a niezdolność do jej zachowania

REKLAMA

Mając do czynienia ze zdradą małżeńską należy zastanowić się nad jej powodem. Może ona wynikać z, w dużym uproszczeniu, trzech powodów. Pierwszym jest niezdolność do jej zachowania, a więc pewnego rodzaju zaburzenie o podłożu psychoseksualnym – z takimi przypadkami możemy mieć do czynienia na przykład w sytuacji hiperseksualności (hiperlibidemii), czyli nimfomanii u kobiet i satyryzmu u mężczyzn. Tego rodzaju zaburzenia mogą stanowić podstawę faktyczną do wydania wyroku stwierdzającego nieważność z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.

Drugim powodem może być chwila słabości. Nie chcąc usprawiedliwiać tego rodzaju zachowań, należy sobie uświadomić, że mąż lub żona w wyniku jakiegoś pobudzenia seksualnego w danej chwili ulegają swoim słabością i popędom i dopuszczają się zdrady małżeńskiej. Zdrada, u której podstaw leży zwykła ludzka słabość i grzeczność nie stanowi powodu, dla którego można by wydać wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa.

Trzecią sytuacją jest z góry zaplanowane niedochowywanie wierności przez którąś ze stron małżeństwa. Innymi słowy któraś ze stron zawierając małżeństwo nie chce zachować wierności małżeńskiej i dopuszcza możliwość niewierności, czyli zdrady. Tego rodzaju podstawa faktyczna może stanowić powód dla którego kolegium sędziowskie orzeknie nieważność małżeństwa z tytułu symulacji częściowej – wykluczenia wierności małżeńskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istota symulacji

REKLAMA

Symulacja (wykluczenie), to sytuacja w której jedna ze stron lub obie nie ślubują sobie szczerze przysięgi małżeńskiej. Jest to więc sytuacja, w której wypowiada się pewne słowa, ale wewnętrznie nie jest się do nich przekonany i nie wypowiada się ich w zgodzie z własnym sumieniem.

W przypadku symulacji częściowej jaką jest między innymi wykluczenie wierności małżeńskiej, mamy do czynienia z nieszczerym ślubowaniem słów „ślubuję ci [...] wierność małżeńską”. Innymi słowy symulant co innego mówi, a czego innego chce (co innego myśli). Gdyby pominięto ten passus przysięgi małżeńskiej, związek nie mógłby zostać zawarty. Nie chodzi o efekt tego chcenia – zachowanie lub niezachowanie wierności – efekt jest wtórny. Chodzi o samo myślenie, o ów „chcenie”, lub bardziej „niechcenie” zachowania wierności.

Losy małżeństw są różne i często w wyniku na przykład niezgodności charakterów lub nieudanego pożycia małżeńskiego dochodzi do zdrad. Nie będą one jednak miały większego znaczenia, jeśli strony ślubowały sobie szczerze wierność małżeńską i chciały jej dochować, ale realia życia postawiły ich w sytuacji, w której, subiektywnie, stało się to niemożliwe.

W symulacji chodzi więc o chcenie – o wolę. Strony muszą wewnętrznie zachować wierność małżeńską, a jeśli tego nie chcą, to znaczy, że możemy mieć do czynienia z symulacją częściową w formie wykluczenia wierności.

Dowodzenie wykluczenia wierności w kanonicznym procesie małżeńskim

Chcąc udowodnić wykluczenie wierności małżeńskiej należy zwrócić uwagę na trzy elementy: szczerość ślubowania, przyczyna zawarcia małżeństwa (causa contrahendi) oraz przyczyna symulowania (causa simulandi).

Szczerość ślubowania: nie da się pogodzić wykluczenia wierności ze szczerym ślubowaniem. Skoro bowiem ktoś szczerze wypowiada „ślubuję ci [...] wierność małżeńską”, to niemożliwe jest by jednocześnie nie chciał tej wierności zachować. Stąd też, jeśli ktoś uważa, że ślubował szczerze, to cały proces dowodzenia jest już na tym początkowym etapie niemożliwy.

Przyczyna zawarcia małżeństwa (causa contrahendi): jest to powód, dla którego potencjalny symulant zawarł małżeństwo. Należy sobie postawić pytanie: skoro nie chcesz zachowywać wierności małżeńskiej, to po co zawierasz małżeństwo, czyli dozgonny i wyłączny związek mężczyzny i kobiety? Praktyka sądowa pokazuje, że odpowiedzi na to pytanie są przeróżne: szukanie korzyści majątkowych, pragnienie zaspokojenia własnej pożądliwości, chęć zdobycia sławy, kierowanie się źle rozumianą dobrocią, chęć uniknięcia zła, wejście do rodziny et cetera.

Przyczyna wykluczenia wierności (causa simulandi): jest to powód, dla którego potencjalny symulant wykluczył wierność. Należy sobie postawić pytanie: dlaczego nie chcesz zachować wierności małżeńskiej mimo tego, że zawierasz małżeństwo? Praktyka sądowa pokazuje, że odpowiedzi na to pytanie są przeróżne: nieuregulowane poprzednie związki, prowadzenie podwójnego życia (tzn. dwa związki na raz), rozwiązły (kawalerski/panieński) tryb życia et cetera.

Podsumowanie

Wykluczenie wierności małżeńskiej może być powodem nieważności małżeństwa kościelnego. By dowieść wykluczenia należy wskazać na nieszczere ślubowanie potencjalnego symulanta, a także na przyczynę zawarcia przez niego małżeństwa i przyczynę dla której potencjalny symulant nie chce wierności zachować.

Jeśli nie jesteś pewien/pewna, czy w przypadku Twojego małżeństwa mamy do czynienia z wykluczeniem wierności, to skontaktuj się z naszą Kancelarią – pomożemy Ci to ustalić.

Mec. Bolesław A. Dùllek
www.cancellariacanonica.pl

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA