REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kościelny proces małżeński – co jest zakazane? [WYWIAD]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Kościelny proces małżeński – co jest zakazane?/Fot. Shutterstock
Kościelny proces małżeński – co jest zakazane?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie zachowania stron są zakazane podczas kościelnego procesu małżeńskiego? Czy istnieją przyczyny, z powodu których nie można wszcząć postępowania? O najważniejszych okolicznościach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Czy istnieją okoliczności, które uniemożliwiają wszczęcie kościelnego procesu małżeńskiego?

REKLAMA

REKLAMA

W kościelnym procesie małżeńskim istnieje kilka okoliczności, które uniemożliwiają staranie się o nieważność małżeństwa. Są one zbliżone do tych istniejących w prawie cywilnym. Opisałam je w swoim artykule pt. Zakaz starania się o nieważność małżeństwa?.

Najczęściej jednak spotykaną okolicznością jest wszczynanie procesu z tego samego tytułu, ale w innym kościelnym trybunale, co spowodowane jest otrzymaniem wcześniej negatywnego wyroku. Opiszę to szczegółowo. Gdy proces z danej przyczyny zakończył się negatywnym wyrokiem, strona ma prawo do apelacji od takiego wyroku. Dla przypomnienia – można też apelować od wyroku pozytywnego. Gdy mimo tego, tj. mimo apelacji, ponownie wydany zostanie wyrok negatywny, to zawsze istnieje jeszcze możliwość tzw. nowego wniesienia sprawy. Natomiast nie można uczynić tak, iż po nieuznaniu nieważności małżeństwa rozpoczyna się proces z tej samej przyczyny, ale w innym sądzie. Można natomiast rozpoczynać proces od nowa, w innym sądzie, ale z innej prawnej podstawy.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Czy zatem sądy kościelne prowadzą jakieś rejestry spraw, aby nie doszło do tego typu nadużycia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie. Prywatnie natomiast jestem zwolennikiem prowadzenia takiego rejestru. Jednym z utrudnień może być jednak prowadzenie procesu za granicą, aczkolwiek przynajmniej w części poczynienie takiego kroku – kolokwialnie mówiąc – ukróciłoby ewentualne nadużycia. Natomiast znana jest praktyka, iż niektóre trybunały żądają złożenia oświadczenia przez stronę rozpoczynającą proces, iż w jej sprawie nie był jeszcze on prowadzony. Jest to jakieś wyjście, ale – jak widać – bardzo ufa się w nim samym stronom.

O jakich jeszcze innych zrachowaniach nie może być mowy w kościelnym procesie małżeńskim?

Przykładowo, gdy strona „sztucznie” stwarza dodatkową możliwość w postaci wyboru jakiegoś sądu, który może prowadzić jej sprawę, a w którym to sądzie – według niej – łatwiej będzie jej uzyskać swój cel.

Czy spotkała się Pani Mecenas z takimi sytuacjami?

Nie, chyba że strona zataja jakieś fakty. Ale jest to spowodowane po części tym, że „jakby nie było” osoby, które wykazują zainteresowanie uregulowaniem swojej sytuacji na forum kościelnym są raczej blisko temu, co ma charakter moralny, religijny, aczkolwiek wcale nie musi to być reguła.

To, jeśli chodzi o początek procesu bądź okres przed jego wszczęciem. Czy również w trakcie postępowania są jakieś zachowania, które nie mogą być tolerowane?

Jednym z najczęściej spotykanych jest umówienie się stron i uzgodnienie jakiejś wersji ze świadkami, wersji stojącej z dala od tego, co było obiektywnie.

Jakie metody mają sądy, aby nie dopuścić do wymienionej sytuacji?

Jednym ze sposobów jest treść przysięgi, iż m. in. nie przekaże się pytań innym dopóki trwa proces. Następnie, w czasie już zeznań, jest to zapytanie czy strony uzgadniały ze sobą bądź z innymi swoją wersję. To samo dotyczy świadków. Ale według mnie najważniejszą metodą jest wiedza, i ją winno się przekazać, iż proces oparty na fałszywych dowodach – owszem – może dać wyrok po myśli strony, ale obiektywnie nie będzie on ważny. To naturalnie niektóre z przykładów, ale te uważam za takie, na które szczególnie trzeba uważać.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA