REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej

Bolesław A. Dùllek
Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Zdecydowana większość spraw o stwierdzenie nieważności kościelnego małżeństwa toczy się z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej./Fot. Shutterstock
Zdecydowana większość spraw o stwierdzenie nieważności kościelnego małżeństwa toczy się z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość spraw, a mówimy tu o rzędzie wielkości 90%, toczy się z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej. Jest to najpopularniejszy tytuł nieważności przyjmowany do procesu, który występuje samodzielnie lub w towarzystwie innych tytułów.

Większość ludzi skupia się na "naturze psychicznej" sądząc, że zaburzenia wystarczą, by orzec nieważność. Niestety tak nie jest. Kluczowe jest tu niewypełniania istotnych obowiązków małżeńskich. Rozważając więc ten tytuł należy zastanowić się, czy małżonek lub małżonka wypełniają istotne obowiązki małżeńskie, a dopiero, gdy odpowiedź na to pytanie będzie negatywna, stawiać pytanie, czy podłożem niewypełniania ów obowiązków nie jest przypadkiem jakieś zaburzenie lub choroba psychiczna.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

REKLAMA

Papieże kilkukrotnie w swych alokucjach do audytorów Roty Rzymskiej (doroczne przemówienia do pracowników Sądu w Watykanie) wskazywali, że w incapacitas (bo tak omawiany tytuł brzmi po łacinie) nie chodzi o ciężkość zaburzenia psychicznego lecz o niewypełnianie obowiązków małżeńskich. Zdarza się bowiem i to nierzadko, że bardzo lekkie zaburzenia psychiczne uniezdalniają osobą do wypełniania istotnych obowiązków małżeńskich, a jednocześnie osoba cierpiąca na bardzo ciężkie zaburzenia natury psychicznej jest do wypełniania tych obowiązków zdolna.

Niestety często dochodzi do tego, że strony procesowe skupiają się na dowodzeniu choroby psychicznej zamiast na niewypełnianiu obowiązków małżeńskich, po czym dostają wyrok negatywny uzasadniony słowami "nie wskazano jakich właściwie obowiązków małżeńskich strona nie wypełniała". Stąd tak ważne jest wskazanie zaniedbywanych obowiązków małżeńskich, a następnie uzasadnianie tych zaniedbań zaburzeniami czy też chorobami psychicznymi.

Jest to błąd powszechny. Strony procesowe są bardzo wyczulone na słowa "natury psychicznej". Często proszą, by te słowa wymazać, skasować - chcą unikać takich sformułowań. Nie w "naturze psychicznej" tkwi jednak sedno tego tytułu nieważności, lecz w obowiązkach małżeńskich, które są zaniedbywane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie sposób omówić wszystkich zaburzeń i chorób psychicznych, które mogą powodować nieważność małżeństwa. To rola bardziej psychologa (vel psychiatry, seksuologa) niż kanonisty. Kanonista może jednak zgrupować obowiązki małżeńskie. I tak należy wymienić obowiązek pożycia małżeńskiego, obowiązek budowania wspólnoty całego życia oraz obowiązek wychowania potomstwa.

Z tymi obowiązkami i ewentualną niezdolnością do ich wypełniania jest jak z ciążą: nie da się być częściowo zdolnym do pożycia małżeńskiego (lub wykonywania innego obowiązku małżeńskiego), tak samo jak nie da się być częściowo w ciąży. Albo ktoś jest zdolny, albo nie - analogicznie albo ktoś jest w ciąży, albo nie. Tertium non datur (trzeciej możliwości nie ma). Oczywiście ocena tego, czy dany obowiązek był wypełniany, czy też nie należy do sędziego kościelnego. Życie i doświadczenie sądowe pokazuje jednak, że niestety wielu ludzi do wypełniania tych absolutnie podstawowych obowiązków małżeńskich nie jest zdolna. Stąd też niemały odsetek procesów toczących się z tytułu niezdolności do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich kończy się wyrokiem afirmatywnym (stwierdzającym nieważność związku małżeńskiego).

Osoby zainteresowane tematyką, lub chcące wstępnie rozstrzygnąć, czy w przypadku ich małżeństwa mamy do czynienia z niezdolnością do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej zachęcam do konsultacji prawnej.

Bolesław A. Dùllek - adwokat kościelny
www.cancellariacanonica.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA