Kościelny proces małżeński – czego powinno się unikać?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
Nie jest możliwe wyliczenie wszystkich sytuacji, których strony powinny unikać w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego./Fot. Shutterstock
Nie jest możliwym wyliczenie wszystkich sytuacji, których strony powinny unikać w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego. Zajmijmy się jednak tymi najważniejszymi.

Skarga powodowa i odpowiedź na skargę

Podczas pisania skargi powodowej i odpowiedzi na nią (tzw. skarga wzajemna) strona – jeśli jest to tylko uzasadnione – nie powinna ograniczać się do „widzenia” prawnej przyczyny po stronie przeciwnej bądź wyłącznie do odpowiedzi na jej zarzuty. Powinna wyjść z propozycją i prośbą przeprowadzenia procesu z tytułu po swojej stronie. Owszem mogą pojawić się już na tym etapie pewne trudności. Pierwsza – nazwijmy ją – subiektywna polega na „wybielaniu” siebie, na wstydzie przed przyznaniem się do własnej „winy”, na kalkulowaniu, iż ewentualne orzeczenie nieważności jej małżeństwa z tytułu po swojej stronie może być nieopłacalne. Druga trudność – obiektywna – może wynikać z prostej niewiedzy w materii prawnych przyczyn. Gdy strona korzysta z fachowej porady, to obie trudności można dosyć łatwo przezwyciężyć.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Składanie zeznań

Podobna okoliczność, której należy unikać, może pojawić się w trakcie składania zeznań. Świadkowie powinni wyzbyć się lęku o to czy negatywna treść ich zeznań nie wpłynie na dalszą relację ze stroną, względem której są w bliskiej relacji. Świadkowie nie powinni również ukrywać negatywnych faktów dotyczących nich samych. Kolejny rada, obejmująca zarówno strony, jak i świadków dotyczy udzielania odpowiedzi w pełny świadomy, rozumny sposób. O co chodzi? A mianowicie, gdy pojawiają się pytania, które mogą być dla stron czy świadków niezrozumiałe, wówczas powinno się wprost zapytać o to, co jest niezrozumiałe, aby oświadczenia sądowe, zeznania były merytoryczne. Nie należy zatem odczuwać dyskomfortu, gdy nie rozumie się czegoś, co zostaje poruszone. Gdy strona, a przy okazji jej świadkowie nie korzystają z prawnej pomocy, dobre byłoby ogólne zapoznanie się z daną przyczyną prawną, aby nie być zaskoczonym pytaniami na jej okoliczność.

Publikacja akt

Kolejna sytuacja, której powinno się unikać, plasuje się na moment publikacji akt (czyli ich odczytu). Ten etap dotyczy już samych stron procesowych. Zrozumiałym zachowaniem jest pierwsza reakcja stron, która może być niezwykle emocjonalna. Gdy jednak emocje już miną i strona „ochłonie”, powinna odpowiadać w sposób jak najbardziej racjonalny tj. ukierunkowany na cel, który sobie na samym początku postępowania obrała. I po raz kolejny warto powtórzyć, iż także i ta sytuacja nie jest trudna do uniknięcia, zwłaszcza gdy w proces zaangażowany jest adwokat kościelny czy pełnomocnik strony. Podobnie jest przy okazji udzielania odpowiedzi na uwagi ze strony obrońcy węzła małżeńskiego, aczkolwiek te pojawiają się w zależności od praktyki danego trybunału: w czasie publikacji akt lub już po zamknięciu postępowania dowodowego.

Apelacja

W praktyce apelacja to w pewnym sensie powtórzenie procesu z I Instancji. Mamy tu przykładowo takie etapy jak zeznania świadków, publikacja akt, odpowiedzi na uwagi. Jest to też już kolejny czas na tzw. pełne zaangażowanie. To czas nie tylko na uczestnictwo w procesie, ale na poruszenie tego, co powinno zostać wydobyte przez stronę, a z uwagi na to, iż ma to negatywną treść, do tej pory było przez nią pomijane.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]
18 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...