REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrada a nieważność małżeństwa kościelnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bolesław A. Dùllek
Prawnik, adwokat kościelny, ekspert w zakresie kościelnych procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Zdrada (niewierność), aby powodowała nieważność małżeństwa musi być zamierzona lub przynajmniej dopuszczana przez jednego z małżonków w chwili składania przysięgi małżeńskiej./Fot. Shutterstock
Zdrada (niewierność), aby powodowała nieważność małżeństwa musi być zamierzona lub przynajmniej dopuszczana przez jednego z małżonków w chwili składania przysięgi małżeńskiej./Fot. Shutterstock
/
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sądy kościelne często mają do czynienia ze sprawami, w których strona powodowa opiera żądanie stwierdzenia nieważności swojego małżeństwa na podstawie zdrady strony pozwanej. Czy jednak zdrada jest wystarczającym powodem, by stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego?

Jedność i wierność małżeńska

Wierność małżeńska wypływa z istotnego przymiotu małżeństwa jakim jest jedność. Małżeństwo bowiem i to zarówno w ujęciu prawa kościelnego, jak i polskiego, to związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, czyli związek monogamiczny. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ktoś być może nie dopuszcza jeszcze wielożeństwa, co wprost sprzeciwia się jedności małżeńskiej (bigamia), ale dopuszcza niewierność (zdradę).

REKLAMA

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Wykluczenie wierności – symulacja częściowa

Zdrada (niewierność), aby powodowała nieważność małżeństwa musi być zamierzona lub przynajmniej dopuszczana przez jednego z małżonków w chwili składania przysięgi małżeńskiej. Innymi słowy nupturient wypowiadając słowa „ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską” robiłby to nieszczerze. Metaforycznie można by to porównać do gry aktorskiej – coś jest wypowiadane, ale nie jest to wypowiadane szczerze – na serio. W języku kanonistycznym powiemy, że zewnętrzne wyrażenie przysięgi wierności małżeńskiej jest sprzeczne z wewnętrznymi przekonaniami. Najważniejsze jest bowiem to co w chwili składania przysięgi małżeńskiej nupturient myśli i czuje, co nie zawsze przekłada się na to co mówi.

Pozytywny akt woli

REKLAMA

Ponieważ wykluczenie wierności małżeńskiej musi dokonać się pozytywnym aktem woli ważne jest, by dowodząc symulacji częściowej wykazać, że nupturient już przed ślubem i niedługo po zachowywał się w sposób stojący w sprzeczności z przysięgą wierności.

Jeżeli np. mężczyzna był przed ślubem uważany za flirciarza i kokietował liczne kobiety, jeśli współżył z licznymi kobietami przed ślubem, jeśli nie zaprzestał tego mimo związania się ze swoją przyszłą żoną, a także w okresie narzeczeństwa. Jeśli krótko po małżeństwie utrzymywał kontakty w tym intymne z innymi kobietami, to mamy podstawy uważać, że taki mężczyzna nigdy nie chciał być wierny swojej żonie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyna zawarcia i symulowania

Uzasadniając wykluczenie wierności małżeńskiej, należy zastanowić się nad dwoma przyczynami:

1) causa contrahendi – przyczyna zawarcia małżeństwa, tzn. dlaczego osoba wykluczająca wierność małżeńską zawarła takie małżeństwo;

2) causa simulandi – przyczyna symulowania, tzn. dlaczego osoba zawierając małżeństwo wykluczyła wierność.

Brak podstaw faktycznych

Niestety praktyka często pokazuje, że do sądów kościelny zgłaszają się osoby, które zostały skrzywdzone przez swojego współmałżonka w wyniku zdrady. Zdrada ta jednak był jednorazowa i nastąpiło po upływie długiego czasu od zawarcia małżeństwa. Zwykle taka zdrada jest przejawem zwykłej ludzkiej słabości i skłonności do złego i nie stanowi wykluczenia wierności małżeńskiej w chwili zawierania małżeństwa. Ty samym taka zdrada nie jest powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny w Polsce już od 2026 roku: Co to oznacza dla sklepów i konsumentów?

Od stycznia 2026 roku w Polsce rusza system kaucyjny, który zrewolucjonizuje sposób zbierania i recyklingu opakowań. Nowe przepisy to duże wyzwanie dla właścicieli sklepów – będą musieli dostosować swoje placówki, wdrożyć nowe systemy sprzedaży i zadbać o edukację klientów. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany i co możesz zyskać jako przedsiębiorca.

Obrazić kogoś, czyli kiedy występuje przestępstwo zniewagi

Słowa potrafią czasami ranić innych ludzi. Są one w stanie wywołać wiele cierpień. Dlatego właśnie mogą one powodować odpowiedzialność prawną. Jednakże należy też mieć na uwadze i to, że nie zawsze negatywne treści kierowane wobec drugiej osoby, będą mogły zostać uznane za zniewagę.

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty

Jak podwyższyć emeryturę? Sposób jest prosty - trzeba iść do pracy. I tak się dzieje. Badania pokazują, że 71 proc. osób po 60. roku życia chce pracować. Główną motywacją jest potrzeba dodatkowego dochodu oraz chęć utrzymania sprawności fizycznej i umysłowej, a kontynuowaniu dalszej aktywności zawodowej najbardziej sprzyjałyby elastyczne formy zatrudnienia. Wiadomo mniejsze podatki, mniejsze składki - więcej korzyści finansowych.

Środki reakcji prawnej na przemoc i nienawiść

Zjawiska przemocy i mowy nienawiści stanowią jedne z najbardziej palących wyzwań współczesnych społeczeństw. Przybierają one różnorodne formy – od agresji fizycznej i psychicznej po mowę nienawiści w przestrzeni publicznej i wirtualnej. Jako takie godzą one w fundamenty demokratycznego państwa prawa, godność jednostki oraz spójność społeczną.

REKLAMA

Rozwód bez sądu? Szybki sposób na rozwiązanie małżeństwa

Rząd szykuje rewolucję w prawie rodzinnym. Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje możliwość pozasądowego rozwodu. Małżeństwo będzie można rozwiązać szybko i bez udziału sądu – pod pewnymi warunkami.

Aktywny rodzic. Ważna zmiana weszła w życie

Świadczenia otrzymywane w ramach programu „Aktywny rodzic” nie będą miały wpływu na prawo do zasiłków i innych form pomocy społecznej. Co to oznacza w praktyce?

Renta chorobowa po 50. roku życia: Komu przysługuje, ile wynosi?

Renta chorobowa, formalnie nazywana rentą z tytułu niezdolności do pracy, jest istotnym świadczeniem dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie są w stanie kontynuować aktywności zawodowej. Dla osób po 50. roku życia, które często zmagają się z przewlekłymi schorzeniami, świadczenie to może stanowić ważne wsparcie. Obowiązują konkretne zasady przyznawania i wyliczania renty chorobowej, które warto poznać.

Nowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla palaczy i rynku tytoniowego w 2025 r.?

Istotnym czynnikiem, decydującym o kształtowaniu się trendów w spożywaniu tytoniu, są oczywiście osobiste decyzje, ale też rządowe strategie i działania nakierowane na kontrolę tego nałogu oraz leczenie uzależnienia. W odpowiedzi na narastający kryzys zdrowotny, Rada Unii Europejskiej wydała zalecenia dotyczące zwiększenia obszarów wolnych od dymu oraz opracowała kompleksowe wytyczne, które mają wspierać zarówno rezygnację z palenia, jak i skuteczne leczenie uzależnienia. Polska zobowiązana była zmienić krajowe przepisy, ponieważ musiała wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE w odniesieniu do zniesienia niektórych zwolnień w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. L 283 z 03.11.2022, str. 4). Uchwalono więc ustawę zmieniającą dotychczasowe prawo tytoniowe. Co zmieni się dla rynku tytoniowego i palaczy?

REKLAMA

Wzór umowy NDA z omówieniem [WZÓR do pobrania]

Informacja to jeden z najdroższych towarów na świecie (Paulo Coelho, Zahir). Tajemnica przedsiębiorstwa to wypracowane przez lata doświadczenia, indywidualne i nowatorskie rozwiązania, kontakty, pamięć instytucjonalna. Wartość poufnych informacji przedsiębiorstwa nie daje się wycenić i potrzebuje szczególnej ochrony.

Te pieniądze przepadają. Nie skorzystał z 550 000 zł kapitału emerytalnego. Zmarł. Na otarcie łez rodzina może otrzymać rentę rodzinną albo rentę wdowią

System emerytalny w Polsce wyklucza możliwość dziedziczenia kapitału emerytalnego. W artykule prezentujemy opis systemu w jednym z pism rządowych przesłanych emerytce, która postulowała reformę systemu emerytalnego. Emerytka proponowała rządowi rozszerzenie możliwości dziedziczenia np. przez wdowy kapitału emerytalnego. Emerytce chodziło o środki zgromadzone na subkoncie, ale jej pismo otwarło szerszą dyskusję – „Dlaczego w zasadzie przepada 550 000 zł zgromadzonych na koncie emerytalnym zmarłego mężczyzny po 30 latach pracy?”. Wnioski są smutne dla emerytów - "ZUS nie odda 550 000 zł kapitału emerytalnego. Na otarcie łez renta rodzinna albo renta wdowia".

REKLAMA