W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
wyrok kościelny
W obecnym artykule zajmiemy się kwestią treści wyroku, z położeniem akcentu na to, co jest w nim ważne dla przyszłej apelacji. Prawodawca w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kan. 1612 precyzuje, co winien zawierać wyrok (w najogólniejszym skrócie: stan prawny, stan faktyczny, rozstrzygnięcie, treści formalne). W jaki sposób odczytywać wyrok kościelny?

Zwykle Strony często bagatelizują jedną z części wyroku, tj. stan prawny, tymczasem takie podejście jest niesłuszne. Niestety często dopiero wówczas Strony zapoznają się z istotą tytułu (tytułów), na podstawie którego (których) przebiega Ich proces. Nie jest jednak za późno, aby po właściwym zrozumieniu treści tegoż Strony mogły podjąć w przyszłości odpowiednią apelację. Nie do rzadkości należy, jak w ramach stanu prawnego przytoczone zostają nieprawidłowe treści, które być może Strona (Strony) wiązała (wiązały) z danym tytułem (danymi tytułami), co spowodowało wiadome zakończenie, Strony często po raz pierwszy dowiadują się zatem, co tak naprawdę podchodzi pod daną przyczynę. Może to pomóc w przyszłej Ich apelacji.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa – jak rozpocząć?

Kolejną częścią, już skrupulatnie czytaną przez Strony, jest stan faktyczny. To w nim zacytowane zostają oświadczenia złożone przez Strony w trakcie procesu, zeznania Świadków, ew. opinia Biegłego, inne środki dowodowe, uwagi Obrońcy węzła małżeńskiego. Praktycznie, gdy Strona uczestniczyła w publikacji akt, czyli w ich odczycie, to treści te są już Jej znane, niemniej, dostaje je w formie wydrukowanej, niejako bezbłędnej, gdy natomiast w notatki, które mogła sporządzić, mógł wkraść się błąd (często spotykam się niestety z sytuacją, kiedy Strona nie rozumiejąc czegoś, „ślepo”, niejako bez zastanowienia przepisuje, robiąc przy tym już jakiś błąd, potem może dojść do wniosku, iż treść przez Nią przepisana jest pozbawiona sensu, i to, co de facto ma znaczenie, zostaje automatycznie zignorowane). Będąc przy stanie faktycznym warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, Strona może się zdziwić, gdy przykładowo wyrok jest negatywny, zaś zacytowane zostają treści jakby przeczące ostatecznej konkluzji. Z jednej strony, jestem zwolenniczką, aby już przy opisie faktów podawać wyłącznie takie, które motywują ostateczną konkluzję, nie ma zatem potrzeby przytaczania wszystkiego, szczególnie tego, co przeczy samemu wyrokowi, bowiem z wszystkim Strona mogła się zapoznać, jak już powyżej nadmieniłam, w trakcie publikacji akt, z drugiej zaś strony, dzięki takiej opcji Strona dysponuje dosyć skrupulatnie przytoczonym aktom sprawy, powtórzmy to jeszcze raz, w wydrukowanej formie, dzięki temu Strona podczas apelacji może wnieść coś nowego, gdy wcześniej zostało przez Nią coś przeoczone.

Nieważność wyroku kościelnego

Na końcu znajdują się wnioski. W praktyce winny one służyć definitywnej konkluzji, tj. umiejętnie łączyć stan prawny z faktycznym.

Warto jeszcze przytoczyć o takich informacjach w wyroku, jak kwestia przebiegu sprawy, w ramach którego podane są kolejne dane odnośnie Stron, czasu najważniejszych wydarzeń (zawarcie związku, trwanie wspólnoty małżeńskiej, orzeknięcie rozwodu, czasu wpłynięcia skargi, rozpoczęcia i zakończenia procesu), składu Trybunału itp..

Na samym już końcu obok danych formalnych Strony zostają poinformowane przy wyroku negatywnym o czasie, miejscu, sposobie złożenia apelacji, zaś przy pozytywnym o automatycznym przesłaniu sprawy do Trybunału II Instancji. Zatem nie ma nic niezrozumiałego do tego stopnia, że Strona nie wie, jakie są dalsze losy Jej sprawy. Inną rzeczą natomiast jest kwestia apelacji, jej prawidłowego sformułowania, natomiast w tym artykule staraliśmy się zwrócić uwagę na sam wyrok, tj. w jaki sposób można wykorzystać jego treść przy apelacji.

Dowody w kościelnym procesie małżeńskim

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...