REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Specyficzne sformułowania w kościelnym prawie małżeńskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Specyficzne sformułowania w kościelnym prawie małżeńskim. /fot. Fotolia
Specyficzne sformułowania w kościelnym prawie małżeńskim. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre sformułowania, z którymi możemy spotkać się przy okazji lektury Kodeksu Prawa Kanonicznego wcale nie oznaczają tego, na co może wskazywać ich literalny, dosłowny sens. Oznacza to więc, iż każde słowo użyte w Kodeksie ma bogatą konotację, którą warto poznać zanim się je przywoła. Poniżej przedstawione zostały trzy przykłady, które ukazują w sposób wystarczający naszą problematykę.

REKLAMA

 Pierwszy przykład odnosi się do przeszkody impotencji (kan. 1084 §1 oraz §2 KPK). Wg tegoż kanonu, aby mówić o impotencji, musi ona być m. in. trwała. Trwałości nie należy jednak utożsamiać z tym, co kryje się podczas codziennego stosowania tego słowa. Trwałość to zatem nie niezmienność. A zatem, niemoc płciowa ma wówczas trwały charakter, gdy nie tyle medycznie, ale moralnie nie można cofnąć jej skutków. I znowu znak zapytania możemy postawić przy kwestii moralności, jak należy ją rozumieć przy tej przeszkodzie. A zatem, nie można cofnąć jej skutków, gdy medycznie jest się w stanie to co prawda uczynić, ale już moralnie nie, albowiem metody temu służące nie są godziwe. Dalej, przez trwałość rozumie się też taką sytuację, gdy usunięcie medycznie jest co prawda osiągalne, ale już nie w konkretnym przypadku, które zależą od kwestii finansowych, rozwoju medycyny w danym kraju itp.. Widać zatem, iż to, co może uchodzić za tę przeszkodę w jednym przypadku, w innym wcale nie musi nią być. W końcu mamy również do czynienia z trwałością impotencji, gdy po raz kolejny można medycznie ją usunąć, ale z narażeniem pacjenta. Naturalnie pod przeszkodę tą podpadają konkretne jednostki chorobowe, zatem aż tak relatywnego ujęcie jej nie ma.

REKLAMA

Kolejnym przykładem, dla odmiany już z zakresu wad zgody małżeńskiej, jest sformułowanie z kan. 1095 nr 3 KPK – niezdolność natury psychicznej. Niemalże większość ludzi kojarzy ten zbiór terminów z jakąś chorobą psychiczną, tymczasem wcale tak nie musi być, bowiem pod niezdolność podpada chociażby niedojrzałość emocjonalna czy inne rodzaje zaburzeń (np. analizowane już przeze mnie zaburzenia łaknienia). W podobnym tonie należy rozumieć poważny brak używania rozumu również z kan. 1095 nr 1 KPK. Poważnym brakiem używania rozumu będzie na pewno choroba psychiczna, ale i upojenie alkoholem, bycie pod wpływem narkotyków, leków, hipnozy. A zatem, poważny brak używania rozumu to owszem choroba psychiczna, ale nie jedynie. O tym warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy trzeba delikatnie zaproponować stronie, którą się będzie reprezentowało, iż taka przyczyna po jej stronie byłaby adekwatna.

Zobacz także: Ślub konkordatowy a rozwód

REKLAMA

Takich przykładów z pewnością można wyszukać więcej, ja posłużyłam się trzema. W ramach wstępu poruszyłam jednak też inną kwestię, a mianowicie wspomniałam o konotacyjnym bogactwie poszczególnych terminów w Kodeksie. Tu z kolei takim przykładem jest chociażby kan. 1096 §1 KPK dotyczący błędu. Mowa jest w nim o wymaganej wiedzy minimalnej do zawarcia związku (sugerują to użyte terminy – przynajmniej, konieczne jest).  Prawodawca precyzuje, co składa się na treść owej niezbędnej wiedzy minimalnej nt. małżeństwa. Jest nią: ujęcie małżeństwa jako trwałego związku mężczyzny i kobiety (tym sposobem podkreślony jest heteroseksualny jak i monogamiczny jego charakter; nadto trwałości nie utożsamia się z nierozerwalnością, z nią mamy do czynienia w przypadku małżeństwa zawartego i dopełnionego); następnie: ukierunkowanie na wspólne potomstwo przez jakieś seksualne współdziałanie (odchodzą zatem inne metody mogące pomóc w poczęciu dziecka).

Z bardziej skomplikowanym przypadkiem mamy do czynienia przy wspomnianej już niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK). Tak, jak w poprzednio przytoczonym kanonie sam Prawodawca podaje „gotową” wiedzę, tak w tym przypadku ten schemat już nie zachodzi. W kanonie nie ma bowiem mowy o tzw. uprzedniości, ciężkości, absolutności niezdolności, a istnieje za to wymóg udowodnienia tych elementów podczas procesu. Nie wystarczy więc wiedzieć, że w danym przypadku zachodzi ta wada, ale i wykazać istnienie jej poszczególnych komponentów w praktyce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem, aby móc udowodnić nieważność danego małżeństwa istnieje wymóg nie tylko posiadania wiedzy budującej daną przyczynę, czyli tytuł prawny, dodajmy: wymóg wiedzy prawidłowej, zgodnie z duchem kodeksowym (np.: trwałość impotencji, poważny brak używania rozumu, niezdolność natury psychicznej, także błąd, co do małżeństwa), ale istnieje też  konieczność przełożenia tej wiedzy na praktykę, czyli na sytuację konkretnego małżeństwa (np. szczególnie: niezdolność natury psychicznej).

Polecamy serwis: Unieważnienie małżeństwa

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

Prof. Sieroszewski (ginekolog): Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji - jest poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia nie wiążą sądów i nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości co do zasad przerywania ciąży

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Piotr Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

REKLAMA

Wielkanocne wydatki Polaków a realne potrzeby, czyli słynne: nie jedz bo to na Święta - zjedz bo się zmarnuje. A co piciem? Policja ostrzega, że trwa akcja: Bezpieczna Wielkanoc 2025

Ile to już razy słyszeliśmy z ust naszych Mam, Babć czy Ciotek: nie jedz bo to na Święta, a za dwa/trzy dni: zjedz bo się zmarnuje albo zrobiłam więcej: weźmiesz sobie. Jak w rzeczywistości kształtują się w tym roku wielkanocne wydatki Polaków w opozycji do realnych potrzeb? Czy znowu dopadł nas konsumpcjonizm? Tak, bo dla niektórych ważny jest też alkohol na wielkanocnym stole, ale uwaga policji ostrzega, że trwa akcja: BEZPIECZNA WIELKANOC 2025.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

REKLAMA