REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność małżeństwa katolickiego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub kościelny.
Ślub kościelny.
Adam Trzcionka
abcslubu.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na przykładzie wybranych zagadnień z prawa małżeńskiego przedstawione zostaną różnice pomiędzy Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich a Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Na początku w ramach wyjaśnienia: Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich (KKKW) dotyczy Katolickich Kościołów Wschodnich (kan. 1 KKKW), natomiast Kodeks Prawa Kanoniczego – Kościoła Rzymskokatolickiego (kan. 1 KPK).

REKLAMA

Gdy chodzi o kościelne prawo małżeńskie, to obok innych różnic, na uwagę zasługuje różnica w wymienionych małżeńskich przeszkodach, jak i wadach zgody małżeńskiej w obu Kodeksach.

REKLAMA

I tak, w KKKW istnieje tzw. przeszkoda pokrewieństwa duchowego, a nieobecna w KPK. W kan. 811 §1 KKKW czytamy: Małżeństwo czyni nieważnym przeszkoda pokrewieństwa duchowego, która pochodzi z chrztu i zachodzi pomiędzy chrzestnym i osobą ochrzczoną oraz jej rodzicami, oraz  w § 2: Jeśli chrzest został udzielony warunkowo, pokrewieństwo duchowe z niego nie wynika, chyba że powtórnie ten sam chrzestny przy nim asystował. Dla pełniejszego obrazu, to chrzest warunkowy dotyczy sytuacji, gdy jest on udzielany, właśnie pod warunkiem nieudzielenia go w przeszłości.

Istnieje też różnica w obu Kodeksach przy przeszkodzie powinowactwa, bowiem przeszkodą tą wg KKKW objęte są też strony do drugiego stopnia linii bocznej (kan. 809 §1), czego brak w KPK (dla porównania – kan. 1092 KPK)

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak widać, Prawo Katolickich Kościołów Wschodnich jest zatem bardziej restrykcyjne aniżeli Kościoła Rzymskokatolickiego.

Z kolei, przechodząc do wad zgody małżeńskiej, to w KKKW wyraźnie uregulowane zostało w kan. 826: Małżeństwo nie może być ważnie zawarte pod warunkiem. Tymczasem inaczej jest w KPK, tam w kan. 1102 §1 czytamy: Nie można ważnie zawrzeć małżeństwa pod warunkiem dotyczącym przyszłości, w  §2: Małżeństwo zawarte pod warunkiem dotyczącym przeszłości lub teraźniejszości jest ważne lub nie, zależnie od istnienia lub nieistnienia przedmiotu warunku, w § 3: Warunek zaś, o którym w § 2, nie może być godziwie dołączony, chyba że za pisemną zgodą ordynariusza miejsca.

Ponownie, w porównaniu z KKKW, KPK okazuje się mniej restrykcyjny, skoro istnieje możliwość zawarcia małżeństwa warunkowego.

REKLAMA

Dla pełniejszego obrazu warto w tym momencie pokrótce przynajmniej nakreślić, na czym polega istota warunku powodującego bądź też nie - nieważność małżeństwa. Po pierwsze, o warunku można mówić w sytuacji, gdy przynajmniej po jednej ze stron zawierających związek brak jest pewności odnośnie czegoś, to właśnie brak jej sprawia, iż postawiony zostaje jakiś warunek, przedmiotem którego jest uzależnienie zaistnienia, bądź też nie, zawieranego związku od jakiegoś czynnika. Gdy warunek dotyczy teraźniejszości bądź przeszłości, wówczas jak Prawodawca sam reguluje, istnienie bądź nieistnienie jego przedmiotu wpływa na nieważność zawieranego związku.

Inna sytuacja jest, jeśli warunek odnosi się do przyszłości, wówczas każdorazowo małżeństwo zawarte pod nim będzie nieważne, a wynika to z tego, iż w przeciwnym razie byłby jakiś czas pomiędzy zawarciem związku a jego zaistnieniem bądź też nie, w zależności od przedmiotu warunku. To z kolei powodowałoby, iż związek pozostawałby ściśle nieokreślony, stąd powyższa regulacja.

Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Porównując na chociażby tych dwóch przykładach Kodeksy pojawia się pytanie: co w sytuacji, gdy zawarte zostaje małżeństwo pomiędzy członkiem Katolickiego Kościoła Wschodniego a Kościoła Rzymskokatolickiego i gdy po pewnym czasie chcą uczynić oni starania o orzeczenie nieważności ich małżeństwa z tytułu nieobecnego w jednym z Kodeksów. Czy zatem w tak nakreślonej sytuacji mogą to uczynić. Należy na to pytanie odpowiedzieć pozytywnie, abstrahując od możliwości starania się o dyspensę przed zawarciem związku.

Na ten temat m. in. w:

U. Nowicka, Przeszkody małżeńskie w perspektywie międzyobrządkowej według KPK i KKKW, w: Jus matrimoniale, T. 15 (21) 2010.

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Zobacz również: Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Złe perspektywy dla niższych stopni niepełnosprawności [umiarkowany i lekki]. Bez podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego, dodatki do rent, asystencja osobista

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

NSA: Sprzeczność w zasiłku (100 zł - 1229 zł) i świadczeniu pielęgnacyjnym (3287 zł). Jednocześnie zdolność i niezdolność do pracy

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

REKLAMA

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

REKLAMA

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

NSA o MOSP: Stopień umiarkowany nie wyklucza świadczenia pielęgnacyjnego (3287 zł). Zakaz mechanicznego traktowania stopnia umiarkowanego, lekkiego i znacznego

„Stare” świadczenie pielęgnacyjne może otrzymać osoba niepełnosprawna ze stopniem umiarkowanym niepełnosprawności (jako opiekun). Osoba ta może bowiem podjąć pracę, a warunkiem otrzymania tego świadczenia była sytuacja, kiedy opiekun dokonywał wyboru: 1) będę pracował albo 2) będą opiekunem osoby niepełnosprawnej. Wniosek? Opiekunem osoby niepełnosprawnej ze znacznym stopień niepełnosprawności, nie może być inna osoba niepełnosprawna (stopień umiarkowany albo lekki), która nie może pracować (potencjalnie). Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna może pracować, to hipotetycznie może otrzymać status opiekuna i świadczenie pielęgnacyjne (stare).

REKLAMA