REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeszkody małżeńskie rzadko spotykane w procesie kościelnym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
proces kościelny, przeszkody małżeńskie./ Fot. Fotolia
proces kościelny, przeszkody małżeńskie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jest szereg publikacji, drobnych artykułów na temat przeszkód małżeńskich, w obecnym skoncentrujemy się na rzadko u nas spotykanych, aby mieć pełny obraz wszystkich.

I tak, pośród przeszkód małżeńskich powodujących nieważność zawartego związku wydaje się, iż najrzadziej spotykanymi są: przeszkoda uprowadzenia, małżonkobójstwa oraz przyzwoitości publicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Prawodawca w kan. 1089 KPK reguluje: Nie może być ważnie zawarte małżeństwo pomiędzy mężczyzną i kobietą uprowadzoną lub choćby przetrzymywaną z zamiarem zawarcia z nią małżeństwa, chyba że później kobieta uwolniona od porywacza oraz znajdująca się w miejscu bezpiecznym i wolnym, sama swobodnie wybierze to małżeństwo (przeszkoda uprowadzenia).

W kan. 1090 §1: Kto ze względu na zawarcie małżeństwa z określoną osobą, zadaje śmierć jej współmałżonkowi lub własnemu, nieważnie usiłuje zawrzeć to małżeństwo, § 2: Nieważnie również usiłują zawrzeć małżeństwo ci, którzy poprzez fizyczny lub moralny współudział spowodowali śmierć współmałżonka (przeszkoda małżonkobójstwa) i w kan. 1093: Przeszkoda przyzwoitości publicznej powstaje z nieważnego małżeństwa po rozpoczęciu życia wspólnego albo z notorycznego lub publicznego konkubinatu. Powoduje zaś nieważność małżeństwa w pierwszym stopniu linii prostej między mężczyzną i krewnymi kobiety i odwrotnie (jak w treści kanonu).

Obecnie skoncentrujemy się na tym, co najistotniejsze w wymienionych powyżej małżeńskich przeszkodach.

REKLAMA

Gdy chodzi o przeszkodę uprowadzenia. to mimo iż zostało powiedziane, że przeszkoda ta rzadko występuje w naszych realiach, to jednak nie możemy jej tak całkowicie wykluczyć (przykładowo: kultura romska). Wprawdzie w zacytowanym kanonie czytamy o uprowadzeniu kobiety, to jednak pod kanon ten podpada też zupełnie odwrotna sytuacja (uprowadzenie mężczyzny). Na tym też polega fleksibilność prawa kanonicznego, iż nie reguluje się w nim absolutnie wszystkiego, gdyż gros sytuacji jest oczywistych. Warto zwrócić w treści tego kanonu uwagę na fakt, iż Prawodawca dopuszcza sytuację ważnie zawartego związku pomiędzy uprowadzonym a uprowadzającym po spełnieniu warunków, o których w treści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojawia się przy tym pytanie, co w sytuacji, gdy taki związek zostaje zawarty, a u uprowadzonej osoby może pojawić się, nazwijmy to roboczo - „obronny mechanizm”, zgodnie z którym osoba ta wewnętrznie nie będzie chciała zawierać tego związku, będzie go odrzucała. Czy wówczas orzeczona zostanie nieważność z tytułu przeszkody, czy też z tytułu wady. Mamy wówczas do czynienia nie tylko z przeszkodą – w tym przypadku z przeszkodą uprowadzenia, ale jednocześnie z wykluczeniem zgody małżeńskiej (inne terminy to: pozorne, fikcyjne wyrażenie zgody, symulacja zgody), czyli z wadą. W takiej sytuacji stosuje się w kanonicznym prawie regułę, na podstawie której pierwszeństwo mają przeszkody przed wadami. Nie oznacza to, iż nie można prowadzić procesu z wielu tytułów, gdyż nie wiadomo, czy istotne przesłanki każdego z nich są spełnione, aby zaferować pozytywny wyrok, niemniej w momencie wyboru „szala” przechyla się na stronę przeszkody.

Zobacz również: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

Z kolei, co do przeszkody małżonkobójstwa, warto na początku zaznaczyć, iż istota jej polega na, tak istnieniu zamiaru zawarcia związku z konkretną osobą przed dokonaniem przestępstwa i stąd dopuszczenie się jego w powyższym celu, jak i na tym, iż mimo braku zamiaru zawarcia związku przed przestępstwem, ze stroną, którego współmałżonka się zabija, bądź ma się w tym udział, taka wola po tymże fakcie powstaje.

Nie chodzi zatem w ogóle o zamiar wejścia w nowy związek, ale zamiar związku ze ściśle określoną osobą. Mówiąc o współudziale to chodzi nie tylko o współudział fizyczny, ale także moralny (np. namowa). Dla ciekawości warto też dopowiedzieć, iż jak od niektórych przeszkód Prawodawca przewidział możliwość udzielenia dyspensy (najczęściej widać to przy przeszkodzie różnej wiary zwanej inaczej przeszkodą rożnej religii), tak w tym przypadku nie ma w zwyczaju dyspensowania.

I na zakończenie ostatnia przeszkoda, tj. przeszkoda przyzwoitości publicznej. Ostatnio na jednym z internetowych for spotkałam się z zapytaniem: czy przeszkody tej nie należy czasem rozumieć jako przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy ludźmi, którzy żyją na zasadzie wolnego związku. Nic bardziej mylnego, bowiem w przeszkodzie tej chodzi o relację pomiędzy np. dziećmi strony, z którą pozostawało się w konkubinacie, bądź w nieważnie zawartym związku, a tę stroną, innymi słowy chodzi tym sposobem o uniknięcie zawarcia związku z osobami, z którymi można być np. spokrewnionym, ale też chodzi o uniknięcie przez taki związek, mimo braku spokrewnienia, zgorszenia.

Naturalnie można by jeszcze przywołać inne przeszkody rzadko spotykane, ja wybrałam akurat te, ale temat może być nadal kontynuowany.

Polecamy serwis: Rozwody

Na ten temat m. in. w:

Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002;

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to już koniec przestawiania zegarków? Zniesienia zmiany czasu jest na agendzie UE

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

REKLAMA

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

Spokój na zawsze: Jak testament notarialny zapewnia Ci bezpieczeństwo?

Testament notarialny to jedna z najpewniejszych form wyrażenia swojej ostatniej woli. Dzięki sporządzeniu go przed notariuszem masz gwarancję, że dokument będzie zgodny z prawem, nie zostanie podważony, a Twoje decyzje dotyczące majątku zostaną zrealizowane bez problemów. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę bezpieczną opcję i jakie korzyści niesie ze sobą testament sporządzony w obecności notariusza.

REKLAMA

Najnowsze sondaże wyborcze 2025 [ZESTAWIENIE]

Najnowsze sondaże wyborcze z marca 2025 analizuje socjolog z UJ prof. Jarosław Flis. Jakie są tendencje dla każdego z kandydatów na Prezydenta RP w 2025 r.? Oto zestawienie ostatnich sondaży CBOS, IBRiS, IPSOS, United Surveys, Pollster, Opinia24, SW Research. Jakie są uśrednione wyniki pierwszych 9 kandydatów na Prezydenta Polski?

Jeden prawomocny i 14 nieprawomocnych wyroków. Spory z ZUS o ponowne przeliczenie emerytury, wyrównania i odsetki

Zestawienie i omówienie korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym jednego prawomocnego. Przeliczenie emerytur, wyrównania, odsetki z ZUS na rzecz emerytów. Jakie są realia w sądach okręgowych i apelacyjnych.

REKLAMA