REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto szybko rozpocząć kościelny proces małżeński?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Małżeństwo,
Małżeństwo, "rozwód kościelny"/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Człowiek winien „dojrzeć” do podjęcia decyzji odnośnie wszczęcia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności jego małżeństwa. Czasami jest to podyktowane faktem, iż osoba jest emocjonalnie wyczerpana dotychczasowym, bądź wychodzi z założenia, iż nie zamierza w przyszłości wstępować w nowy związek małżeński. W niniejszym artykule spróbujemy jednak powiedzieć, dlaczego warto w miarę szybko podjąć starania o proces.

REKLAMA

Proces o orzeczenie nieważności małżeństwa jest bardzo szczegółowy, przy okazji artykułu poświęconego Specyfice kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zostały poruszone kwestie, które w tym procesie brane są pod uwagę. Krótko dla przypomnienia, są nimi nie tylko przedślubny jak i poślubny okres życia stron, co ich lata dzieciństwa, młodości, rodzina pochodzenia itp. adekwatnie do tytułu. W miarę upływu czasu pewne szczegółowe informacje mogą zostać zapomniane, ale nie dotyczy to wyłącznie ich. Gdy piszę pozwy wraz ze stronami to zauważam, iż na zasadzie pewnego obronnego mechanizmu strony eliminują ze swojej pamięci to, co było dla nich przykre, czyli to, co może być dla procesu istotne. Sytuacja pogarsza się naturalnie w miarę upływu czasu.

REKLAMA

Gdy zatem u stron obserwuje się pewne luki w wiedzy, to w analogii to samo obserwujemy przy świadkach przez nie zaproponowanych, z tą różnicą, iż w większości przypadków strony spędziły ze sobą większość czasu aniżeli świadkowie ze stronami, co tylko może pogorszyć treść ich zeznań.

Zobacz również: Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

REKLAMA

Przy świadkach warto poruszyć też inną niemniej istotną sprawę, a mianowicie jest zasada, według której przesłuchanie świadków przypada na czas zawiązania sporu, tym samym otwarcia postępowania dowodowego i zbierania dowodów, gdy jednak istnieje niebezpieczeństwo utraty zeznania, np. z racji niebezpieczeństwa grożącego świadkowi, wówczas można odstąpić od tej reguły i przesłuchać świadka przed tymże etapem (kan. 1529 KPK).

Strony winny zatem sobie uświadomić, iż w miarę zwlekania przez nie z podjęciem kroków celem wszczęcia procesu nastawiają się na ryzyko utraty cennych dowodów. Nie zawsze przecież strona posiada dokumenty, nie zawsze proces przebiega na ich podstawie, co może doprowadzić nawet do sytuacji, że proces, który mógłby w sumie zakończyć się pozytywnym wyrokiem, w ogóle nie zostanie wszczęty, a to ze względu na niestety brak dowodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie powinno się też przyjmować odgórnie założenia, iż rezygnuje się z kościelnego procesu, gdyż podjęło się postanowienie o nie wstępowaniu w przyszłości związek. Człowiek jest tylko człowiekiem i warto pośród tego wszystkiego wziąć również pod uwagę to, iż dla poznanej osoby zawarcie związku kościelnego może być jednak dużą wartością, iż może ona nie chcieć ze względów religijno-moralnych pozostawać czy w związku wolnym, czy cywilnym. Wreszcie warto wziąć pod uwagę i to, iż w miarę upływu czasu stronie może być trudniej o zmobilizowanie się do podjęcia działania zmierzającego do rozpatrzenia jej małżeństwa przez właściwy Sąd.

Z pewnością można przytoczyć inną argumentację – dlaczego warto w miarę szybko podjąć pewne kroki, ja przedstawiłam najważniejszą z punktu widzenia prawnego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA