REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do kościelnego procesu małżeńskiego?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
obrączka, kościelny proces małżeński.
obrączka, kościelny proces małżeński.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyczynkiem do napisania tego artykułu była przeprowadzona niedawno rozmowa: czy adwokat może przygotowywać stronę i świadków do procesu. W swoim artykule stoję na stanowisku, iż jest to jedna z czynności adwokata. Ukażę tego racje, chociaż jak widać może wzbudzać to kontrowersje.

Kwestię tę lapidarnie już poruszyłam w innym swoim artykule: Adwokat i strona w kościelnym procesie małżeńskim.

REKLAMA

Podczas przesłuchania, tak stron procesowych, jak i świadków, postawiane zostaje im pytanie: czy strona, świadek został pouczony, jak i co ma zeznawać w aktualnym procesie? Według mnie trzeba odróżnić tu dwie sytuacje. Gdy sprawa w ogóle nie kwalifikuje się do wszczęcia kościelnego procesu małżeńskiego, a zatem, gdy nie ma najmniejszej przesłanki, wówczas pouczenie i to nie tylko na czas przesłuchania („co ma się zeznawać”), ale i już co do konstruowania pozwu („co ma się napisać, aby został przyjęty”), jest nie tyle niemoralne co nieprawne. O takim zatem pouczeniu mowy być nie powinno. Dosyć łatwo daje się wyczuć, iż niektóre ze stron przychodzą „przygotowane” (w negatywnym znaczeniu) na spotkanie mającej na celu już napisanie skargi powodowej. W dzisiejszej dobie przygotowanie bez bezpośredniego udziału osoby trzeciej jest łatwe. Praktycznie każdy ma dostęp do Internetu, literatury na ten temat, a wiadomości z nich można użyć dobrze albo źle. Jest to już właściwy moment, aby pouczyć stronę, iż takie zachowanie nie ma sensu, gdyż zmataczony proces z dwoma wyrokami pozytywnymi de facto nie czyni małżeństwa nieważnym. W Internecie, literaturze łatwo można znaleźć informację na temat różnych tytułów, które kwalifikują daną sprawę do procesu, co właśnie można negatywnie wykorzystać, ale rzadko znajdziemy informację, iż taki proces w rzeczywistości nic nie da. Kolokwialnie mówiąc, jest to strata i czasu i pieniędzy. Nie do rzadkości należy też fakt, gdy świadkowie skłonni są uczynić wszystko, aby strony, które są dla nich najbliższymi (dzieci, rodzeństwo, przyjaciele) uzyskały pozytywny wyrok. To również można intuicyjnie wyczuć, nie mówiąc już o dojściu do takiej konkluzji na podstawie konkretnych faktów. I powtórnie, spotkanie z nimi nastawione na uświadomienie im bezsensowności takiej postawy jest jak najbardziej cenne. To jedna z racji, dla której jestem zwolenniczką przygotowania w tak rozumianym sensie do procesu.

Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego

Kolejna racja ma już inny cel. Nie chodzi tylko o pouczenie o mówieniu prawdy, ale o mówieniu na temat prawdy. Jak już pisałam, strony ubiegające się o orzeczenie nieważności swojego związku często są już po rozwodzie cywilnym. Doświadczenie z tamtego procesu przenoszą na grunt kościelnego prawa małżeńskiego. Widać to już na przykładzie terminologii: rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa kościelnego. Materia prawa cywilnego nie jest też obca dla świadków. Zadaniem adwokata jest zatem przygotowanie stron i świadków, tak teoretycznie, aby zrozumieli na czym polega sens danego tytułu (danych tytułów), jak i praktycznie, w znaczeniu takim, jakie tematy są ważne. Strona, już nawet przy pisaniu pozwu, a świadkowie podczas przesłuchania dziwią się, dlaczego zapytuję o np. rodzinę pochodzenia, lata dzieciństwa, młodości, przecież prosto rozumując nie pytano ich o to w trakcie rozwodu cywilnego, przecież prawo cywilne w trakcie rozwodu nie interesuje się takimi kwestiami. Ja poddaję zatem tematy w tym celu, aby wydobyli z pamięci to, co istotne. Przecież trudno spodziewać się i wymagać, aby w przeciągu krótkiego okresu czasu strona i świadkowie odpowiedzieli w miarę szczegółowo na temat, na który nie zostali przygotowani, bowiem np. minęło już wiele lat, w ogóle nie uważali tych kwestii za istotne albo to nie oni są stroną, a tylko świadkami. Nie chodzi zatem o podanie dokładnie tych samych pytań, które zostały przygotowane przez Sędziego, Obrońcę węzła małżeńskiego dla stron czy świadków.

Zadaj pytanie: Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wychodzę też z prostego założenia, iż w procesie często bierze udział biegły, bierze udział też druga strona, jej świadkowie, czasami załączane zostają dowody z dokumentów, a zatem odrzuciwszy pouczenie w tym pozytywnym sensie, nie powinno dojść do wydania pozytywnego wyroku po skomasowaniu wszystkich środków dowodowych. Odrzuciwszy natomiast pouczenie w negatywnym sensie, to tak rozumiane przygotowanie do procesu stanowi ułatwienie dla dokładnego zbadania sprawy.

Z pewnością tych racji można przytoczyć więcej, trzeba przy tym pamiętać, iż najważniejsze to przygotowanie do procesu zgodnie z prawem, czyli prawdą; strona, świadkowie bowiem sami mogą się przygotować, czytając nie zawsze to, co wartościowe albo co więcej, wykorzystując to na sposób nieprawidłowy. Czy zatem nie lepiej, gdy w sposób profesjonalny uczyni to adwokat, a co najważniejsze, zgodnie z wymogami sumienia i prawa? Akcent należy zatem położyć na odpowiednie ukształtowanie osoby, mającej to stanowisko, aby potem nie patrzeć na nią w pryzmacie wroga prawdy. W takim przygotowaniu nie powinno się także zakładać z góry mataczenia, ale popatrzeć na nie w kontekście pomocy prawnej.

Polecamy serwis: Małżeństwo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA