REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaburzenia odżywiania przyczyną nieważności małżeństwa kościelnego

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Anoreksja, stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.
Anoreksja, stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego.

REKLAMA

REKLAMA

Na przykładzie tej wady konsensu małżeńskiego widać w pewien sposób rozwój prawa. W przeszłości bowiem jakieś zaburzenie nieznane nauce było pomijane przez prawo jako niekwalifikujące daną sprawę do wyroku pozytywnego. Z biegiem jednak czasu i wraz z rozwojem nauk zmieniało się też orzecznictwo. Myślę, iż takim jednym z bardziej wyrazistych przykładów może być kwestia zaburzenia odżywiania.

Zaburzenia odżywiania w prawie kanonicznym

W jednym ze swoich artykułów wspomniałam, iż w Polsce procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego najczęściej przebiegają z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK).

REKLAMA

Zobacz również: "Rozwód kościelny" a choroba psychiczna małżonka

REKLAMA

Tu pomocnym dowodem jest sporządzenie opinii przez właściwego eksperta. Przecież trudno wymagać od Sędziów ferujących wyrok posiadanie wykształcenia, obok tego z zakresu prawa kanonicznego, również z jakiejś dyscypliny naukowej (psychologia, psychiatria, medycyna). Oczywiście Sędziowie nie są zobligowani do wydania jednomyślnego wyroku z opinią, aczkolwiek większość wyroków idzie po jej myśli.

Na przykładzie tej wady konsensu małżeńskiego widać w pewien sposób rozwój prawa, można stwierdzić, iż w przeszłości jakieś zaburzenie nieznane nauce było pomijane przez prawo jako niekwalifikujące daną sprawę do wyroku pozytywnego. Z biegiem jednak czasu i wraz z rozwojem nauk zmieniało się też orzecznictwo. Myślę, iż takim jednym z bardziej wyrazistych przykładów może być kwestia zaburzenia odżywiania. Ja przeanalizuję ją w kontekście ukierunkowania małżeństwa na potomstwo.

Zgodnie bowiem z kan. 1055 §1 KPK małżeństwo ukierunkowane jest m. in. na dobro potomstwa, dosadniej wyraża to formuła przysięgi małżeńskiej, przez którą nupturienci zobowiązują się do bycia otwartym na nowe życie i do jego przyjęcia – nie zawsze jednak tak faktycznie jest.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Anoreksja

REKLAMA

Jednym z przykładów zaburzenia odżywiania jest znana już dzisiaj anoreksja. Zwykle na zaburzenie to cierpią kobiety. Osoby takie postrzegają siebie jako te, które winny ciągle mniej ważyć. Ciąża, związane z nią w prosty sposób przytycie, będzie utrudniało nie tyle zajście w ciążę z punktu widzenia medycznego, co przy początkowym stadium tej choroby, a zatem kiedy fizycznie kobieta jest w stanie zajść w ciążę, będzie powodowało jej unikanie. Podobnie jest przy wykluczeniu potomstwa, inaczej przy jego nie chceniu (kan. 1101 §1 KPK).

Można postawić zatem pytanie, czy w procesie, w którym jedna ze stron cierpi na omawiane zaburzenie mamy do czynienia z niezdolnością, czy z wykluczeniem. W jednym z artykułów wspomniałam, iż nie można orzec nieważności małżeństwa, tak z tytułu niezdolności, jak i wykluczenia po tej samem stronie z racji tego, iż tytuły te wzajemnie siebie wykluczają (Zasada niełączenia tytułów prawnych w procesie kościelnym). Widać to bardzo dobrze przy anoreksji.

Może zdarzyć się sytuacja, iż osoba cierpiąca na tę chorobę będzie chciała mieć dziecko. Zdarza się bowiem, iż strona niezdolna w znaczeniu psychicznym będzie chciała całkiem szczerze podjąć obowiązki małżeńskie, w tym otwarcie na nowe życie, ale nie będzie w stanie tego uczynić. Jest to nic innego jak właśnie niezdolność. Co w sytuacji, gdy jednak taka osoba z racji swojej choroby dodatkowo nie będzie chciała mieć dziecka? Wiąże się to przecież z niczym innym, jak z wykluczeniem. Wówczas proces można prowadzić z dwóch tytułów na zasadzie alternatywy, patrząc która z przyczyn przeważy, ale zwykle w praktyce pierwszeństwo daje się niezdolności a nie wykluczeniu. W analizowanym drugim przypadku (wykluczenie potomstwa), owszem kobieta chorująca na anoreksję nie chce dziecka, ale to niechcenie wynika z jej konstrukcji psychicznej, a nie tyle ze świadomej, dobrowolnej, dodajmy wyrachowanej woli. Stąd też, prowadząc równolegle proces z obu tytułów, bada się zupełnie inne kwestie: przy niezdolności akcent położony zostaje na zaburzenie, konstrukcję psychiczną danej strony, na to, co ją uwarunkowało, z kolei przy symulacji na prostą relację do dzieci (stąd pytania o podejście już w okresie przedślubnym do dzieci, jak i poślubnym, pytanie o relacje w rodzinie, przykładowo wobec rodzeństwa, ale nie w kontekście zaburzenia itp.).

Myślę, iż powyższe rozważania są dosyć proste, bardziej skomplikowana jest inna kwestia. I tak, wychodzę z założenia, iż w obecnej dobie w ramach przygotowania przedślubnego akcent winien zostać położony właśnie na te problemy, aby móc uniknąć w przyszłości nieszczęścia, przecież nie jest to choroba niewidoczna, a wiedza o niej jest coraz bardziej popularna. Warto też pamiętać, iż nie chodzi wyłącznie o niedopuszczenie do związków takich ludzi, ale o podjęcie już przez innych jakichś kroków mających na celu zwalczenie tej choroby, a co z tym pozostaje w nieodłącznym związku - umożliwienie zawarcia ważnego małżeństwa.

Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002

http://anoreksja.edu.pl/

Polecamy serwis: Rozwody

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

REKLAMA

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

REKLAMA