REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub kościelny.
Ślub kościelny.
Marcin Łysak
abcslubu.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze jest akurat tak, iż w kościelnym prawie małżeńskim mamy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy następuje orzeczenie (stwierdzenie) nieważności zawartego związku z uwagi na prosty fakt, iż od początku było ono nieważne. Czasami jest zupełnie inaczej – małżeństwo zostaje ważnie zawarte, a jednak stronom przysługuje prawo po odpowiedniej procedurze ponownego jego zawarcia.

Pojawia się zatem pytanie, kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją.

REKLAMA

Małżeństwo niedopełnione

Pierwszy raz mamy do czynienia z nią w sytuacji zawarcia związku, ale jego niedopełnienia (kan. 1142 KPK). Podjęcie pożycia, ukierunkowanie małżeństwa na zrodzenie potomstwa to  obowiązek-prawo, zasadniczy element każdego związku, stąd gdy następuje fakt niedopełnienia, to istnieje możliwość rozwiązania takiego małżeństwa.

Zobacz również: Rozwiązanie małżeństwa niedopełnionego

Gdy przyczynkiem jego jest przeszkoda impotencji powstała jednakże po zawarciu związku, wówczas proces nie może przebiegać z tytułu tejże przeszkody, gdyż ta winna mieć miejsce, uogólniając, już w  okresie przed zawiązaniem węzła małżeńskiego. W pewnym sensie podobnie jest w sytuacji, gdy przyczyną niedopełnienia jest przeszkoda ta istniejąca przed zawiązaniem węzła małżeńskiego (bądź jakaś forma niezdolności natury psychicznej), gdy w trakcie procesu wyjdzie na jaw, iż związek nie został dopełniony z jednej, bądź drugiej przyczyny. Wówczas przebiega on w kierunku jego rozwiązania, a nie dalej z tytułu przeszkody, bądź wady zgody małżeńskiej (kan. 1681 KPK).
Oczywiście Sędziowie winni to rozważyć, gdyż czasami łatwiej jest, jeżeli zachowane zostaje przy okazji prawo, poprowadzić proces dalej na podstawie przeszkody, wady, aniżeli przemianowywać go na przebiegający w kierunku rozwiązania. Takim klarownym przykładem jest sytuacja niedopełnienia związku na skutek przeszkody impotencji, ale gdy nie można udowodnić jej trwania w chwili obecnej, a małżonka nie jest już dziewicą.

Przywilej Pawłowy i Piotrowy

Następnie z rozwiązaniem ważnie zawiązanego węzła małżeńskiego mamy do czynienia w sytuacji możliwości zastosowania Przywileju Pawłowego, bądź Piotrowego. Pokrótce, z pierwszym mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek przyjęcia chrztu przez stronę nieochrzczoną druga stanowi dla życia jej wiary bądź dla religijnego życia dziecka (dzieci) niebezpieczeństwo (kan. 1143 KPK). Druga sytuacja zachodzi wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron jest nieochrzczona, i gdy przykładowo przy niedopełnieniu związku po przyjętym sakramencie chrztu świętego, przy braku winy strony proszącej daje się jej również możliwość zawarcia związku z katolikiem, właśnie dla dobra jego wiary, po uprzednim związku ze stroną nieochrzczoną (Normy o przeprowadzeniu procesu dla rozwiązania węzła małżeńskiego in favorem fidei, Kongregacji Doktryny Wiary z 2001 r.). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

REKLAMA

Po tych kilku zaledwie przykładach nasuwa się kolejny wniosek: Kodeks Prawa Kanonicznego reguluje nie tylko małżeńskie związki pomiędzy katolikami, ale także i niekatolików czy nieochrzczonych. Dosadnym i dodatkowym tego przykładem jest prowadzenie kościelnych procesów małżeńskich przez kościelne Sądy tych osób, które właśnie, czy nie przynależą do Kościoła Katolickiego (a przynależą do Kościoła, bądź wspólnoty nie mającej pełnej jedności z Kościołem Katolickim), czy są osobami nieochrzczonymi. Wynika to z podstawowej zasady, wg której małżeństwo zawarte pomiędzy ochrzczonymi (dotyczy to zatem np. stron będących członkami Kościoła lub wspólnoty nie mającej jedności z Kościołem Katolickim) jest sakramentem, a zatem jest i nierozerwalne (kan. 1055 §2 KPK), ale i wynika to także z chęci uporządkowania tych spraw.

Tematykę tę poruszałam w swojej pracy doktorskiej, w której można znaleźć bogaty przykład literatury: Arletta Bolesta, Obowiązki i prawa rodziców w zakresie nauczycielskiego i uświęcającego zadania Kościoła. Studium pastoralno-prawne, Kraków 2008.

Polecamy serwis: Rozwody

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA