Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej
REKLAMA
REKLAMA
Wiemy, iż aby obie strony mogły zawrzeć związek kościelny po przykładowo stwierdzeniu nieważności poprzedniego, to istnieje wymóg dwóch, pozytywnych wyroków.
REKLAMA
Zobacz również: Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a kolejny ślub
Czasami może jednak pojawić się sytuacja konieczności wydania wyroku przez III Instancję (bądź nawet i jeszcze kolejną), zwykle jest nią Rota Rzymska, ale strona ma prawo ubiegania się o wyznaczenie jakiegoś Trybunału III Instancji na terytorium swojego kraju właśnie za pośrednictwem Sygnatury Apostolskiej - i tym przypadkiem zajmiemy się w najnowszym artykule.
Gdy strona zdecydowana jest na to, aby III Instancją rozpatrującą jej sprawę był Sąd w jej ojczyźnie (a różne są tego pobudki), to wówczas winna prosić o to, odpowiednio to uzasadniając, właśnie Sygnaturę Apostolską.
REKLAMA
Prośbę wraz z uzasadnieniem kierujemy do Sygnatury za pośrednictwem Trybunału I Instancji. Do prośby tej dołączamy wyrok pierwszej jak i drugiej Instancji wraz z innymi załącznikami. O jakie inne załączniki chodzi? Proponuję w ramach nich dołączyć pismo, w którym informuje się Trybunał II Instancji o swoim zamiarze (zwykle II Instancja podaje do wiadomości, że w takim przypadku będzie czekała na taką informację od strony); pismo informujące drugą stronę procesową. Gdy strona zamieszkuje w innej diecezji bądź archidiecezji aniżeli w tej, na której terytorium toczył się kościelny proces, wówczas mile widziane byłoby też i takie pismo, przez które dany jej Sąd zostaje poinformowany o procesie. Dotyczy to obu stron procesowych.
Uzasadnienie zależne jest od danej sprawy, a zatem indywidualne dla każdej z niej. Może to być łatwość danej sprawy; pamiętamy, iż wyroki Roty są wyznacznikiem dla Sądów niższej Instancji, a sama rozpatruje też m.in. sprawy trudniejsze; koszty procesowe; czas oczekiwania; chęć zabrania dalej w pełni aktywnego udziału itp.
Warto także jeszcze i w tym momencie - chociaż może być to trudne, bowiem w większości przypadków strona wyczerpała już na pewno dawno środki dowodowe - zastanowić się: jakie jeszcze inne argumenty można przytoczyć (być może nowe fakty, nowe środki dowodowe). Przecież wyroki są niezgodne, a skoro tak, to trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z czym nie zgadzamy się w wyroku negatywnym, a zatem co pragnęlibyśmy jeszcze sprostować, wyjaśnić, dodać. To wszystko winno zająć również należyte miejsce w piśmie do Sygnatury Apostolskiej.
Zobacz również: Możliwe trudności podczas kościelnego procesu małżeńskiego
Nie zawsze Sygnatura Apostolska wydaje pozytywną decyzję, ale gdy stronie zależy, warto podjąć - mimo wszystko - taki krok.
REKLAMA
Warto poruszyć też inną, niemniej istotną kwestię. Może zdarzyć się, iż strona wraz ze swoim uzasadnieniem apelacji do Trybunału II Instancji prosi o przyjęcie do procesu nowego tytułu procesowego. Gdy przykładowo, negatywny wyrok I Instancji zostanie potwierdzony przez Instancję drugą, za to wydany zostanie pozytywny odnośnie nowej przyczyny, wówczas to Najwyższy Trybunał Roty Rzymskiej będzie rozpatrywał tę sprawę.
Jak widać, Sygnatura Apostolska jest jednym z Trybunałów Stolicy Apostolskiej obok Roty Rzymskiej. Jak zobaczyliśmy, to właśnie ona odpowiedzialna jest za podjęcie decyzji, jaki Trybunał
jako III Instancja będzie rozpatrywał w dalszym ciągu kościelny proces, ale zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego jest to także Trybunał zajmujący się innymi kwestiami; stąd celem tylko uzupełnienia warto podać je, idąc w tej materii za KPK, wymienię tylko niektóre sprawy rozpatrywane przez tę Instytucję, kolejno są nimi: konflikty właściwości między Trybunałami sądowymi (kan. 1445 §1 pkt. 4 KPK), Instytucja ta zajmuje się wszelkimi nadużyciami (kan. 1445 §3 pkt. 1 KPK), przedłużeniem właściwości Trybunałów (kan. 1445 §3 pkt. 2).
Polecamy serwis: Rozwód kościelny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat