REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specyfika kościelnego procesu o nieważność małżeństwa

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
"Rozwód kościelny"./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już w pierwszej fazie kontaktu z klientem, bądź też zetknięcia się jego z kościelnym procesem małżeńskim daje się zauważyć może nie tyle zdziwienie, co bardziej uświadomienie sobie różnicy pomiędzy cywilnym rozwodem i jego przebiegiem a właśnie procesem o orzeczenie nieważności małżeństwa.

W niniejszym artykule zastanowimy się nad tym, co stanowi o tej specyfice kościelnego procesu. Naturalnie dużo zależy od tytułu, na podstawie którego przebiega proces, ale biorąc pod uwagę, iż gros z nich toczy się z tytułu niezdolności natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich (kan. 1095 nr 3 KPK), bądź z jakiegoś rodzaju symulacji (kan. 1101 §2 KPK) – nasza uwaga koncentrować się zatem będzie na oryginalności, a zatem na tym, co wyróżnia kościelny proces małżeński w aspekcie tychże przyczyn.

REKLAMA

Pierwszą konfrontację przechodzi się na etapie pisania pozwu.

I tak, pisząc go z tytułu niezdolności natury psychicznej, winno się sięgnąć do rodziny generacyjnej, czyli rodziny pochodzenia tej strony, po której domniemywa się ową wadę zgody małżeńskiej.

Oczywiście, nie można postawić znaku równości pomiędzy stroną prawdopodobnie obarczoną tym defektem a jej rodziną, z której pochodzi, w której wychowała się, ale przecież nikt nie zaprzeczy, iż jakiś mniejszy czy większy wpływ rodziny na każdego z jej członków da się zauważyć. Pisząc o rodzinie poruszam takie problemy, jak - naturalnie uszczegóławiając każdy z nich, aby nie ograniczyć się do, jak to nazywam, postawienia wyłącznie „diagnozy” - problem alkoholowy w tej rodzinie, używanie narkotyków, dzisiaj możemy dodać pytanie o dopalacze, tendencje samobójcze bądź samobójstwa, przestępstwa, wykroczenia, choroby psychiczne, choroby fizyczne mające związek z uszkodzeniem mózgu, agresja, stąd interwencje Policji, scalenie tej rodziny, jej religijność, rozwody, separacje, wolne związki, opinia o niej w najbliższym środowisku itp. Szczególny akcent kładę na rodzinę najbliższą, z którą dana strona miała, lub ma bezpośredni kontakt, natomiast, gdy odnotowuję istnienie jakiegoś ważkiego zjawiska nawet w dalszej rodzinie – to również jego nie omijam. To wszystko może być bardzo ważne dla stworzenia przyszłej np. opinii psychologiczno-sądowej.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem nie poruszanym w trakcie rozwodu są lata dzieciństwa, młodości strony obarczonej ew. niezdolnością, a zatem czas zanim doszło do zapoznania się czy zostania parą.

REKLAMA

Tu z kolei zapytuję o takie zagadnienia, jak: wiek rodziców, gdy strona ta przyszła na świat, jej ew. wcześniactwo, choroby psychiczne, fizyczne – rozumiane jak powyżej, tendencje samobójcze, sięganie po alkohol, narkotyki, dopalacze, przestępstwa, wykroczenia, również religijność strony. Jak można zaobserwować szereg pytań postawionych przy rodzinie pochodzenia stawiam też przy stronie, ale są też i zupełnie nowe, jak: problemy szkolne, wychowawcze na każdym etapie edukacji, wybór szkoły, wykonywanie obowiązków domowych, praca, wcześniejsze związki, zdolność do nawiązywania przyjaźni, cechy charakteru, relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, w przypadku mężczyzn – odbycie służby wojskowej itd.

Istotne znaczenie w kościelnym procesie małżeńskim ma okres przedślubny, a w nim poruszenie zagadnień, które na zasadzie lustra powtarzam przy opisie okresu poślubnego, ukazując jednocześnie, gdy miało to miejsce, gradację poszczególnych problemów, jak i zaistnienie zupełnie nowych. A zatem poruszam tu tego typu kwestie, jak: nieporozumienia między stronami, zerwania, oświadczyny, opinię najbliższych nt. rodzącego się związku, przygotowania przedślubne, udział w naukach itp.

Te wymienione powyżej elementy są następnie powtarzane, bądź dopiero co poruszane podczas oświadczeń stron, zeznań świadków już w trakcie procesu, a gdy jakieś zagadnienie zostało pominięte wówczas wprowadzam je w trakcie odczytu akt, w każdym razie do momentu zamknięcia postępowania dowodowego. Oczywiście można je wprowadzić, gdy strona/strony nie miały na to możliwości w I Instancji, przy okazji apelacji.

REKLAMA

Z kolei pisząc skargę z tytułu jakiegoś rodzaju wykluczenia (wierności, jedności, nierozerwalności, potomstwa, zgody małżeńskiej) kładę nacisk na kwestię religijności środowiska rodzinnego, jak i samej strony oraz naturalnie jej podejścia w różnych momentach życia do wyliczonych tu istotnych przymiotów czy elementów małżeństwa w końcu do samego związku.

Czymś praktycznym jest zastosowanie przy tym empatii, chodzi o pewne wczucie się w daną sytuację. Obrazowo widać to na przykładzie wykluczenia małżeństwa. Wystarczy odpowiedzieć wówczas sobie na pytanie: co bym zrobiła (zrobił), gdyby tu i teraz przyszło mi zawrzeć związek małżeński z osobą przeze mnie nie chcianą, aby na podstawie tego opisać już dokładnie okoliczności przedślubne, mające miejsce w trakcie ślubu, jak i po, a towarzyszące takiemu nastawieniu, woli.

A zatem, jak z tych krótkich rozważań wynika: podczas procesu kościelnego da się zauważyć szereg elementów, które stanowią o specyfice tegoż procesu, które nie są często nawet poruszane w trakcie cywilnego procesu. Poruszenie ich jak najwcześniejsze pozwala sędziom na skonstruowanie odpowiednich pytań dla stron, świadków, daje też nawet możliwość zbadania sprawy pośrednio pod kątem nawet innych tytułów prawnych, aby je w trakcie już toczącego się procesu wprowadzić. W końcu przecież chodzi o dobro stron, o umożliwienie im jak najwcześniejszego uregulowania swojego statusu w Kościele.

Zobacz również: Stwierdzenie nieważności małżeństwa a rozwód cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA