REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do skargi powodowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Skarga powodowa.
Skarga powodowa.

REKLAMA

REKLAMA

Rodzaj załączników dołączanych do pozwu zależy od danego Kościelnego Sądu. Stąd praktyczną wskazówką jest uzyskanie informacji na ten temat w tym Trybunale, który będzie prowadził proces.

Najczęściej wymienianymi są kolejno: metryki chrztu stron. Można je uzyskać w Parafii ochrzczenia. Naturalnie nie będzie problemem uzyskanie swojej własnej metryki; natomiast uzyskanie metryki współmałżonka nie będzie z oczywistych przyczyn czymś obligatoryjnym. Warto tylko dodać, iż dokument ten winien być tzw. „świeżej daty”, tj. nie przekroczyć sześciu miesięcy od jego wyciągnięcia do złożenia ze względu na adnotacje dokonywane na nim.

REKLAMA

Kolejnym dokumentem jest świadectwo ślubu kościelnego. To uzyskać można w Kościele, w którym związek został zawarty.

Dokumenty powyżej wymienione winny być złożone w oryginale.

Następnym jest wyrok rozwodowy. Z tym związana jest zasadnicze pytanie: czy uzyskanie rozwodu cywilnego jest wymagane do starania się o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego. Musimy zdać sobie sprawę, iż oba porządki są czymś odrębnym. I tak – to najczęstszy przypadek – strony mogą uzyskać rozwód cywilny, ale już nie stwierdzenie nieważności małżeństwa. Zalecenie dołączenia tegoż dokumentu podyktowane jest jednak innymi racjami, a mianowicie chodzi o to, aby strony z racji czysto praktycznych uregulowały swoją sytuację na forum cywilnym, a następnie kościelnym, aby ich zaangażowanie w obu procesach było wysokie, aby uczestnictwo w jednym nie odbywało się kosztem udziału w drugim.

Zobacz również: Jak uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa po rozwodzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pojawia się zatem pytanie, co w sytuacji, gdy strony nie mają jeszcze rozwodu, a chcą podjąć starania o kościelny proces małżeński. Najrozsądniejszym wyjściem – przy istnieniu wymogu przedstawienia tegoż dokumentu – będzie załączenie przynajmniej potwierdzenia, iż pozew o rozwód cywilny został już złożony. Będąc przy tym załączniku warto poruszyć także kolejną kwestię. A mianowicie, często strony pytają: czy lepiej starać się, naturalnie przy zasadności takiego kroku, o rozwód z orzeczeniem o winie, czy też bez. Gro osób decyduje się na szybkie rozstanie, a stąd na brak orzekania o winie. Może to jednak zostać podniesione w uwagach przez Obrońcę węzła małżeńskiego. Też strona (strony) starające się o stwierdzenie winy przy okazji rozwodu winny wziąć pod uwagę to, iż taki proces trwa dłużej i wymaga większego zaangażowania. Dokumenty zgromadzone podczas niego również można dołączyć do kościelnego procesu, gdy wynika z nich coś istotnego dla sprawy.

Pozew winien nadto zawierać dane strony pozwanej (kan. 1504 nr 4 KPK) (imię, nazwisko, w przypadku kobiety – jej nazwisko panieńskie, adres; czymś nieobligatoryjnym będzie wskazanie adresu Parafii, numeru telefonu), a gdy adres jej nie jest znany, wówczas koniecznym jest załączenie dokumentu potwierdzającego ten fakt. Uzyskać go można z Centralnego Biura Adresowego. Jest to istotne dlatego, gdyż strona przeciwna musi mieć zagwarantowane prawo do obrony, nie zagwarantowanie tego prawa pociąga za sobą nieważność wyroku (kan. 1620 nr 7 KPK).

REKLAMA

Wreszcie dołącza się – to najczęściej spotykany dowód – dane świadków, w analogii do danych strony pozwanej. Warto powtórzyć, iż w obu przypadkach to, o jakie dane chodzi, obok tych podstawowych, informuje Sąd. Zaleca się zaproponowanie około trzech, czterech świadków. Każdorazowo powtarzam, iż właściwym świadkiem jest ta osoba, która może potwierdzić treść pozwu, która znała strony, szczególnie tę, po której leży przyczyna prawna, już w okresie przedślubnym, wreszcie która czerpie wiedzę też z własnych obserwacji czy też z tego, co samodzielnie usłyszała. Dobrze jest, aby świadkowie pochodzili z grona rodziny, znajomych obu stron.

Oczywiście jest także szereg innych dokumentów, tak publicznych, jak i prywatnych, które w zależności od tytułu mogą być przydatne. Wśród nich można wymienić: pamiętniki, listy (jako dokumenty prywatne), zaświadczenia lekarskie, dokumenty uzyskane na Policji itp. (jako dokumenty publiczne). Przy tym może pojawić się problem, gdy co prawda istnieje ważny dokument dla kościelnego procesu małżeńskiego, ale jako, że dotyczy strony pozwanej, to nie może być wydobyty przez powodową, chyba że na wniosek Sądu Cywilnego, i przy równocześnie toczącym się postępowaniu cywilnym. Zatem, gdy strona powodowa myśli przy okazji np. rozwodu o stwierdzeniu nieważności swojego małżeństwa, wówczas czymś zalecanym jest, aby postarała się o te dokumenty, które w przyszłości mogą okazać się pomocne.

W końcu pojawia się często pytanie stron, które mają już doświadczenie po swoim rozwodzie, co z przedstawieniem dowodów w postaci zdjęć, e-maili, sms-ów. Naturalnie, gdy rzeczywiście wniosą one coś istotnego do sprawy, wówczas można je dołączyć, ich wartość oceni już jednak sam Trybunał. A ocena ta może okazać się słaba, gdy chodzi o ich wartość dowodową, chociażby w odniesieniu do e-maili, a to ze względu na ich rzeczywistego autora.

Oczywiście niektóre z załączników strony mogą przedstawiać do momentu zakończenia postępowania dowodowego, wymaga to zatem od nich aktywności w procesie.

Zobacz również: Proces kościelny o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

REKLAMA

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

Suwałki przeciwko Centrum Integracji Cudzoziemców: Mieszkańcy protestują przeciw nielegalnej migracji

Mieszkańcy Suwałk wyrażają swój sprzeciw wobec pomysłu stworzenia w ich mieście Centrum Integracji Cudzoziemców. Organizowane są pikiety, zbierane są podpisy pod petycjami, a atmosfera w regionie staje się coraz bardziej napięta. W lutym również rada miejska w Suwałkach przegłosowała uchwałę sprzeciwiającą się tej inicjatywie.

REKLAMA

Cmentarz nie będzie mógł zlikwidować grobu, w związku z jego nieopłaceniem – szykuje się ważna zmiana w przepisach?

W dniu 20 stycznia br., do Sejmu została złożona petycja, w której jej autor domaga się objęcia kolejnych grobów wyłączeniem od prawa zarządu cmentarza do jego likwidacji (a dokładnie – wykorzystania grobu do ponownego chowania zwłok innej osoby), jeżeli po upływie 20 lat nikt nie zgłosi zastrzeżenia przeciw ponownemu użyciu grobu i nie zostanie uiszczona tzw. opłata prolongacyjna, a grób nie zostanie uznany przez władze cmentarza za posiadający wartość „pamiątki historycznej”. Niezgodna – z proponowaną regulacją – likwidacja grobu, ma ponadto wiązać się z odpowiedzialnością karną (i możliwością wymierzenia kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).

MOPS i ZUS: Poszkodowani w świadczeniu pielęgnacyjnym i 2 zasiłkach. Lepiej mają w świadczeniu wspierającym [Przykład]

Emerytalna dyskryminacja polega na tym, że przy świadczeniu wspierającym korzystniej są opłacane składki ubezpieczeniowe (emerytalna i rentowa) niż przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Dla pielęgnacyjnego składki są opłacane tylko 20 i 25 lat. Dla świadczenia wspierającego nie ma tego ograniczenia. W obu przypadkach składki płacą w imieniu rządu samorządowcy (na przykład wójt). Z niewiadomych powodów w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego składki płaci się tylko przez krótszy okres. Dotyczy to nie tylko świadczenia pielęgnacyjnego, ale także specjalnego zasiłku opiekuńczego i zasiłku dla opiekuna. Szczegóły w artykule.

REKLAMA