Najważniejsze zmiany w kościelnym procesie małżeńskim

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
rozwiń więcej
"Rozwód kościelny" fot. Shutterstock
List Apostolski motu proprio Mitis Iudex Dominus Iesus papieża Franciszka wprowadził zmiany, wychodzące naprzeciw osobom, chcącym skorzystać z kościelnego procesu małżeńskiego. Warto omówić trzy najważniejsze z nich.

Mniej formalności przy wyborze trybunału

Pierwsza to zmniejszenie formalności przy dokonywaniu wyboru właściwego trybunału kościelnego. Dzisiaj nie jest już problemem, aby przyszła strona powodowa wybrała trybunał według własnego miejsca zamieszkania czy według położenia większości dowodów bez podejmowania dodatkowych kroków w tym zakresie. Naturalnie trzeba gruntownie rozważyć możliwość prowadzenia sprawy o nieważność małżeństwa przez sąd za granicą, na obszarze kompetencji którego zamieszkuje przyszła strona powodowa. Nie chodzi przy tym o ewentualną barierę językową, ale czasami o różnice w mentalności. Oczywiście kościelne prawo małżeńskie jest jednakowe dla całego KK, jednakże pewne sprawy, tj. ich sposób przedstawienia może wzbudzać pewne wątpliwości, trudności u wyrokujących sędziów.

Pozytywny wynik bez konieczności potwierdzenia

Druga zmiana to – brak konieczności potwierdzenia wydanego już jednego pozytywnego wyroku. Naturalnie każda ze stron, która czuje się pokrzywdzona treścią wyroku ma prawo do apelacji, zresztą nie tylko ona. Bardzo często ma to miejsce w sytuacji, kiedy wyrok zapada z tytułu po tej stronie procesowej, a dodatkowo nakłada na nią zakaz zawarcia nowego kościelnego ślubu.

Proces skrócony

I wreszcie trzecia zmiana to – wprowadzenie tzw. procesu skróconego. Na ten temat uczyniliśmy już wzmiankę w artykule poświęconym Wspólnemu stanowisku stron w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa. Dlatego warto zarówno przypomnieć to, co zostało już omówione, jak i ukazać ten proces w nieco szerszej perspektywie.

Po pierwsze, aby wszcząć proces skrócony musi zaistnieć jednomyślność, co do tytułu (lub tytułów), na podstawie którego ma on przebiegać.

Po drugie, jego istota osadza się na treści takich spraw, które dają spore nadzieje na orzeczenie nieważności zawartego małżeństwa. Są to więc sprawy bardzo klarowne. Trzeba zatem podkreślić, iż wiele stron, z jednej strony, wyraża chęć na taki proces (chociaż mają pewne wątpliwości, dotyczące reakcji strony przeciwnej, ponieważ proces taki przebiega szybciej aniżeli w zwykłym przypadku), zaś z drugiej stron zapominają, iż sprawa, aby mogła trafić do procesu skróconego, musi być jasna.

Po trzecie, jak zostało to już powiedziane, procesy takie przebiegają o wiele szybciej niż zwykle. Nie chodzi jednak o czas, gdyż można sobie wyobrazić sytuację, kiedy w danym kościelnym sądzie jest taki okres czasu, gdy takich procesów może być więcej, więc trudno też wymagać, aby przebiegały one w zakreślonym czasie kosztem spraw pozostałych, niemniej faktycznie czas w tych sprawach wysuwa się na czoło.

Wreszcie po czwarte, sam prawodawca zwrócił uwagę, o jakie sprawy chodzi. I warto to wymienić, gdyż szereg z nich może zostać źle zinterpretowanych przez laików. O jakie więc – przykładowo – sprawy chodzi? Są nimi:

  • krótki czas trwania małżeństwa,
  • równoległe pozostawanie w związku w okresie przedślubnym bądź w krótkim czas po nim,
  • zatajenie bezpłodności, choroby zakaźnej, wcześniejszego potomstwa,
  • zawarcie małżeństwa z uwagi na ciążę itp.

Jak z wyliczonych tu tylko przykładowo przypadków widać, niektóre nie były nieznane dotychczasowemu prawu, inne - chociaż zostały na nowo sformułowane - to wcale nie muszą przesądzać o pewności wszczęcia takiego procesu.

Wracamy tu do początku naszych rozważań na temat pewnej różnicy w mentalności, gdy chodzi o miejsce położenia kościelnych trybunałów. Widać to bardzo dobrze na jednym z przykładów w postaci zawarcia małżeństwa na skutek ciąży. Takie przypadki nie należą do rzadkości w naszym kraju, stąd nie za bardzo można liczyć na rozpoczęcie procesu skróconego na podstawie tej przyczyny. Inaczej natomiast może ona przedstawiać się właśnie za granicą.

To tylko niektóre ze zmian, w mojej ocenie najważniejsze. Na pewno jednak wszystkie stoją frontem do osób, które przedstawiają swoje małżeńskie historie do rozstrzygnięcia przed kościelnymi sądami.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...