REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zawrzeć małżeństwo tajne w Kościele katolickim?

Karol Muż

REKLAMA

REKLAMA

Niewielu z nas wie, że Kościół katolicki przewiduje sytuację, w której małżonkowie zawierają małżeństwo, które objęte jest tajemnicą. Jest rzeczą zrozumiałą, że aby mogło do niego dojść, muszą istnieć poważne i słuszne przyczyny oraz zgodę wyrazić musi ordynariusz miejsca( zazwyczaj jest nim biskup diecezjalny).

Kościół katolicki od początku swojego istnienia sprzeciwiał się zawieraniu takich małżeństw. Chroniąc tym samym uprawnienia strony niewinnej, która w wypadku potencjalnego popełnienia przez współmałżonka bigamii, popadała w niedostatek. Świat wokół nas stale się zmienia, a Kościół musi dostosowywać się do panujących realiów. Efektem tego jest przyzwolenie na małżeństwa cieszące się dyskrecją .

REKLAMA

Małżeństwo takie jest normowane przez Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku w kanonach od 1130 do 1133. Z treści zawartych tam uregulowań wynika, że jego zawarcie bez naglącej i poważnej przyczyny oraz bez zgody ordynariusza miejsca powoduje, że jest ono niegodziwie, choć ważne. 

Warunki do zawarcia małżeństwa tajnego

REKLAMA

Przede wszystkim muszą występować poważne i naglące przyczyny. Co możemy przez to rozumieć? Wojciech Góralski w swojej książce „ Kościelne prawo małżeńskie” podaje przykładowe sytuacje, które uzasadniałyby konieczność zawarcia małżeństwa tajnego:

• Para trwa w konkubinacie tak długo, że przez otoczenie jest uznawana za małżeństwo ( tzw „ uspokojenie sumienia”)
• Rodzice narzeczonych nie zgadzają się na ich małżeństwo
• Duża dysproporcja między statusem społecznym i materialnym narzeczonych
• Para nie może zawrzeć małżeństwa na gruncie cywilnym
• Narzeczeni w wypadku rozgłoszenia faktu zawarcia przez nich małżeństwa, utraciliby podstawowe środki utrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak unieważnić ślub kościelny?

Na zawarcie takiego małżeństwa musi zezwolić ordynariusz miejsca zamieszkania nupturientów, po uprzednim ustosunkowaniu się do przedstawionych przez nich przyczyn. Powinien on wyrobić w sobie pewność moralną, a także dokładnie sprawdzić stan wolny małżonków oraz brak przeszkód małżeńskich.

Czym się różni małżeństwo tajne od jawnego?

Praktycznie niczym. W obydwu przypadkach przy sakramencie asystuje kapłan, obecni są świadkowie a narzeczeni przysięgają sobie miłość i wierność. Jednakże, poza nimi oraz poza ordynariuszem miejsca, nikt o fakcie zawarcia tego małżeństwa nie wie. Para powinna wyznaczyć sobie na świadków jedynie osoby zaufane i wtajemniczone w sytuację.

Co zawiera zezwolenie ordynariusza miejsca na zawarcie małżeństwa tajnego?

REKLAMA

- konieczność obowiązkowego przeprowadzenia dochodzenia przedmałżeńskiego
- obowiązek zachowania tajemnicy przez kapłana, świadków, małżonków, oraz przez wydającego zezwolenie ordynariusza miejsca( obowiązek taki może być wzmocniony odpowiednią przysięgą, lecz nie musi)

Dochodzenie przedmałżeńskie powinno być przeprowadzone w sposób tajny. To znaczy, że rezygnuje się tu z zapowiedzi. Osoba prowadząca takie dochodzenie jest obowiązana do zachowania tajemnicy.

Obowiązek zachowania tajemnicy wiąże w sposób absolutny jedynie świadków, małżonków i kapłanów udzielających sakramentu. Ordynariusz miejsca, może bowiem wg Kan 1131 n.2 , gdy z faktu zachowywania tej tajemnicy wyniknęłoby jakieś zgorszenie( może ono nastąpić w wypadku, gdyby małżonkowie uchodzili w społeczeństwie za konkubinat, co gorszyłoby innych wiernych; gdyby małżonkowie ci nie ochrzcili swojego dziecka lub wychowywali na sposób niechrześcijański) lub poważna szkoda dla tzw „’świętości ‘ małżeństwa( gdyby małżonek chciał zawrzeć kolejne, bigamiczne w tym wypadku małżeństwo).

Zobacz: Bigamia przyczyną unieważnienia małżeństwa

Naturalna konsekwencja tajności małżeństwa- zapisanie jego faktu w specjalnej tajnej księdze, znajdującej się w tajnym archiwum Kurii. Dokonuje tego proboszcz parafii, w której małżeństwo zawarto. W wypadku ustania tajności takiego małżeństwa, należy odnotować jego zawarcie w normalny sposób, czyli wpisać do zwykłej parafialnej księgi zaślubionych.
Ciekawym jest, że dziecko zrodzone z małżeństwa tajnego jest zapisywane w pospolitej księdze ochrzczonych. Władze kościelne zalecają jednak, by przy adnotacji pomijać nazwiska rodziców. Powinny one znaleźć się w tajnej księdze w tajnym archiwum Kurii( oczywiście sam fakt narodzin potomka również).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak ograniczyć problem świątecznego marnowania żywności?

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i obfitych uczt, co często prowadzi do nadprodukcji i wyrzucania jedzenia. Czy w polskich domach można zorganizować święta w sposób zrównoważony?

Zdrada a odwołanie darowizny. Co na to sądy? [Przykłady]

Czy z powody zdrady można odwołać darowiznę? Przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, dlatego wiele zależy od konkretnej sytuacji. Prezentujemy przykładowe orzeczenia sądów.

Przedświąteczna zbiórka? Szef nie ma prawa angażować w to pracowników, ale jeśli zgodzą się pomóc, musi im zapłacić

Grudzień to czas przedświątecznych zbiórek i często wkraczają one w tym czasie również na grunt zawodowy. Jednak w pracy trzeba uważać. Zarówno pracownik, jak i pracodawca muszą przestrzegać określonych zasad, by pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

1000,00 zł na ferie zimowe w 2025 r. dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Po raz kolejny Fundacja „Szansa dla Gmin” rekrutuje dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. W 2025 r. dofinansowanie wyniesie aż 1000,00 zł dla każdego uczestnika. Kto może uczestniczyć w zimowisku?

Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

REKLAMA

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA