Ustanie separacji kanonicznej oraz koszty postępowania separacyjnego

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
rozwiń więcej
Koszty postępowania w sprawie o ustanowienie separacji małżeńskiej ustalane są przez właściwego biskupa./ Fot. Fotolia
Separowani małżonkowie kierowani postawą ewangeliczną zawsze winni dążyć do wznowienia małżeńskiego pożycia. Koszty postępowania natomiast ustalane są przez właściwego dla danego trybunału biskupa.

Kończąc rozważania na temat instytucji separacji kanonicznej, niniejszym pragnę przedstawić, dotąd nie omówione przeze mnie zagadnienia wiążące się z przedmiotowym tematem, a mianowicie: przyczyny, dla której separacja może ustać oraz koszty kościelnego postępowania w przedmiocie ustanowienia separacji.
Kościelny ustawodawca stanowi, a wręcz zachęca separowanych małżonków, by po ustaniu przyczyn separacji, o których stanowi jeden z moich poprzednich artykułów (zob. Separacja w ogólności według prawa kanonicznego) we wszystkich możliwych wypadkach, o ile władza kościenia nie postanowi inaczej, wznowili współżycie małżeńskie. Pojednanie bowiem, zgodnie z nauką Kościoła, stanowi wyraz katolickiej dojrzałości i ewangelicznej postawy.

Sposoby ustania separacji

Separacja w prawie kanonicznym może ustać na cztery sposoby:
1. w razie śmierci jednego ze współmałżonków,
2. gdy małżonek niewinny wybaczy małżonkowi winnemu i przyjmie go z powrotem,
3. gdy wygaśnie przedmiot separacji, tzn. gdy przestanie istnieć przyczyna separacji,
4. gdy zakończy się okres separacji czasowej.

Zobacz również: Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

Aspekt duszpasterski

Zagadnienie separacji niewątpliwie łączy się z aspektem duszpasterskim, mającym na celu przeciwdziałanie rozpadowi małżeństwa. Dlatego też, co wcześniej już sygnalizowałem, w przedmiotowym temacie szczególną rolę odgrywać musi pomoc Kościoła – pasterzy, polegająca przede wszystkim na wsparciu moralnym i duchowym udzielanym osobom przeżywającym kryzys związku małżeńskiego.

Koszty postępowania

Koszty postępowania w sprawie o ustanowienie separacji małżeńskiej ustalane są przez właściwego biskupa, któremu podlega dany trybunał. Obecnie, w przeciwieństwie do spraw o separację rozstrzyganych przez sądy cywilne, w sądach biskupich nie ma żadnego obowiązującego cennika kosztów postępowania, dlatego też mogą one kształtować się na różnych poziomach na obszarze partykularnym Kościoła katolickiego.

Prawodawca jedynie w księdze VII, tytule X, w kanonie 1649 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi, że biskup, do którego należy prawo kierowania trybunałem, powinien ustanowić przepisy dotyczące:
1. zasądzenia stron na zapłacenie lub zwrot kosztów sądowych,
2. wynagrodzenie pełnomocników, adwokatów, biegłych i tłumaczy, a także zwrotu kosztów świadkom,
3. przyznawania bezpłatnej pomocy lub obniżki kosztów,
4. odszkodowania, jakie winien wypłacić ten, kto nie tylko przegrał w sądzie, lecz lekkomyślnie wszczął spór,
5. depozytu pieniężnego lub kaucji, którą należy złożyć w związku z wydatkami, które trzeba będzie pokryć, i szkodami do wynagrodzenia.

Biskup może zatem unormować wszelkie kwestie finansowe związane z prowadzeniem procesu.

Pamiętać jednak należy, iż od orzeczenia w sprawie kosztów, wypłacenia honorariów i szkód, które wydawane są w formie dekretów, nie przysługuje oddzielna apelacja, ale strona może się odwołać w ciągu piętnastu dni do tego samego sędziego, który może, choć nie musi, zmienić ustaloną kwotę.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...