REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kanoniczne skutki ustanowienia separacji

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Po orzeczeniu separacji każdy z separowanych małżonków może mieć własne miejsce zamieszkania./Fot. Fotolia
Po orzeczeniu separacji każdy z separowanych małżonków może mieć własne miejsce zamieszkania./Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo orzeczonej separacji małżonków w dalszym ciągu obowiązują prawa i obowiązki wypływające z małżeństwa, które podlegają pewnym modyfikacjom. Pozostają oni bowiem złączeni świętym węzłem małżeńskim.

Orzeczenie separacji po przeprowadzeniu przez sąd kościelny odpowiedniego procesu ( zob. art. Jak ustanowić separację w administracyjnym postępowaniu kanonicznym?; Jak ustanowić separację w Kościele w ustnym procesie spornym?; Jak ustanowić separację w Kościele w pisemnym procesie spornym? ) powoduje, iż separowani małżonkowie mają prawo do rozłączenia się i życia osobno. Nadal jednak złączeni są oni sakramentalnym węzłem małżeńskim, który ulega jedynie rozluźnieniu.

REKLAMA

Prawa i obowiązki separowanych małżonków

REKLAMA

Separowanych małżonków w dalszym ciągu obowiązują także prawa i obowiązki wypływające z małżeństwa. Podlegają one jednak pewnym modyfikacjom, które są niejako skutkiem orzeczonego rozdziału. Separowani małżonkowie nadal bowiem realizują obowiązki wynikające z życia chrześcijańskiego a tym samym mają prawo być dopuszczeni do udziału w życiu sakramentalnym. Prawo takie według ustawodawcy stanowi podstawowy skutek wynikający bezpośrednio z orzeczenia separacji,
a jednocześnie stanowi podstawową różnicę w stosunku do rozwodu, gdyż osoby rozwiedzione, które zawarły nowe małżeństwa cywilne takim prawem nie dysponują.

Ponadto osoby żyjące w separacji, wobec możliwości udziału w życiu sakramentalnym nie tracą więzi z Kościołem, ich życie osobiste i religijne jest uregulowane, a sumienie w wymiarze religijnym spokojne. Tym samym separacja orzeczona przez sąd kościelny, w odróżnieniu od separacji orzeczonej przez sądy cywilne, w dużo większym stopniu chroni trwałość i nierozerwalność węzła małżeńskiego.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co po orzeczonej separacji

Po orzeczeniu separacji każdy z separowanych małżonków może mieć własne miejsce zamieszkania. W wyniku orzeczonej separacji bowiem następuję rozdział od stołu i łoża, co nie zwalnia separowanych małżonków o z obowiązku zapewnienia dzieciom odpowiedniego utrzymania i katolickiego wychowania. Z reguły wychowaniem dzieci małżonków będących w orzeczonej separacji powinien zająć się małżonek niewinny. Ze względu jednak na dobro potomstwa, może w tej kwestii zapaść inne rozstrzygnięcie, np. zlecenie opieki nad dzieckiem krewnym.

Przebaczenie i pojednanie

Jeżeli po orzeczonej separacji strona wyłącznie winna jej ustanowienia naprawi swoje postępowanie i zło wyrządzone swoim zachowaniem oraz przedstawi na to wystarczające dowody, separowany małżonek niewinny nie powinien sprzeciwiać się wznowieniu wspólnoty małżeńskiej. Przeciwnie, zgodnie bowiem z chrześcijańskimi zasadami miłości i przebaczenia powinien on dążyć do pojednania i zgodnie z nauką Kościoła zdobyć się na gest przebaczenia i darowania win. Takie zachowanie oznacza, iż separowany małżonek niewinny zrzeka się prawa do separacji kanonicznej.

Zobacz również: Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA