Strona bez pomocy adwokata przegrywa z Obrońcą węzła małżeńskiego w procesie o nieważność małżeństwa
Według oceny wielu kanonistów w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa powinien wystąpić przymus adwokacki względem stron/y procesowej. Zasadnym jest stwierdzenie, że strona bez pomocy wykwalifikowanego adwokata jest narażona na popełnienie wielu błędów formalnych, jak i merytorycznych.
Błędna celowość w działaniu strony istnieje ze względu na nieznajomość prawa kanonicznego. Polega ona m.in. na niemożności koncentracji względem istotnych faktów czy też na braku przedstawienia konkretnej argumentacji prawnej, która we właściwy sposób uzasadniałaby zaistniały problem prawny, który wystąpił w związku zawarciem związku małżeńskiego. Proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa jest to proces prawny, dlatego działania strony muszą być prowadzone w oparciu o normy prawne, obowiązujące w procesie małżeńskim.
Domniemywa się, że strona bez pomocy adwokata posiada zrozumienie względem obowiązujących w procesie małżeńskim norm procesowych.
Zobacz również: "Rozwód kościelny" - czy potrzebny adwokat?
Strony procesowe często sprowadzają proces o nieważność małżeństwa do procesu świeckiego – rozwodowego, co jest kardynalnym błędem. Strony postępując w ten sposób skupiają swoją uwagę na rozkładzie pożycia małżeńskiego, co nie jest przedmiotem procedowania w procesie małżeńskim - kościelnym. Kan. 1060 Kodeks prawa kanonicznego: „Małżeństwo cieszy się przychylnością prawa, dlatego w wątpliwości należy uważać je za ważne, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego”
Skład Trybunału kościelnego, czyli również jest to obrońca węzła małżeńskiego, to przede wszystkim wykwalifikowani prawnicy kościelni, dlatego też zasadnym jest stwierdzenie, że strona bez pomocy adwokata w sytuacji konieczności przedstawienia właściwego materiału dowodowego, jak i istotnej argumentacji procesowej, nie wykorzystuje w pełni możliwości procesowych.
Strona bez pomocy adwokata w konfrontacji z obrońcą węzła małżeńskiego, czyli adwokatem który występuje w procesie o nieważność małżeństwa i broni ważności małżeństwa, jest na pozycji co najmniej trudnej pod względem urzeczywistnia swoich racji procesowych.
Adwokat kościelny
Wymagania kwalifikacyjne wobec adwokata kościelnego to uzyskanie magisterium z prawa kanonicznego, często dodatkowo również z prawa, a co najważniejsze rozpoczęcie studiów doktoranckich z prawa kanonicznego, dlatego też zasadnym jest stwierdzenie, że takie wymagania są uwarunkowane złożonością procesową, która wymaga od uczestników postępowania, gruntownej znajomości prawa kanonicznego. O proces małżeński w momencie uzyskania orzeczenia negatywnego nie możemy wnioskować ponownie z tego samego tytułu, dlatego też w momencie dwóch prawomocnych wyroków negatywnych dotyczących tych samych przesłanek procesowych, stronie nie przysługuje już prawo do I instancji.
Zobacz również serwis: Rozwód kościelny