Czym jest uważnienie małżeństwa?
REKLAMA
REKLAMA
Uważnienie zwykłe małżeństwa to czynność, na którą składają się dwa akty prawne tj. usunięcie przeszkody (przyczyny), która powodowała nieważność małżeństwa oraz ponownie wyrażenie zgody małżeńskiej.
REKLAMA
1. Uważnienie małżeństwa z powodu przeszkody zrywającej następuje po ustaniu przeszkody lub po udzieleniu dyspensy oraz ponowienia zgody małżeńskiej, przez przynamniej jedną ze stron świadomą istnienia przeszkody.
2. Uważnienie małżeństwa nieważnego, z powodu braku zgody następuje po ponownym wyrażeniu zgody małżeńskiej, przez tą stronę, która jej nie wyraziła lub źle wyraziła, jeśli trwa zgody drugiej strony. Prawo Kanoniczne przewiduje, iż – jeśli braku zgody małżeńskiej nie można udowodnić - to wystarczy, aby strona, która jej nie wyraziła, uczyniła to prywatnie i tajnie. W przypadku, gdy można udowodnić brak zgody, do uważnienia konieczne jest ponownie wyrażenie zgody małżeńskiej z zachowaniem formy kanonicznej.
3. Uważnienie małżeństwa z powodu braku formy kanonicznej aby stało się ważne, powinno być ponownie zawarte według formy kanonicznej, z zachowaniem przepisu kan. 1127§2.
Skutek prawno-kanoniczny uważnienie małżeństwa następuje z chwilą ponownego wyrażenia zgody małżeńskiej.
Zobacz również: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?
Uzdrowienie związku
REKLAMA
Inną czynnością prawną, za pomocą której może nastąpić uważnienie małżeństwa jest uważnienie nadzwyczajne tzw. uzdrowienie w związku. Uzdrowienie małżeństwa w związku jest uważnienie małżeństwa, bez konieczności ponawiania zgody małżeńskiej, dokonanym przez kompetentną władzę kościelną, zawierającym w sobie zarówno dyspensę od przeszkody(jeśli istniała), oraz dyspensę od formy kanonicznej, jeśli nie była zachowana, powoduje cofnięcie wstecz skutków prawnych.
Uzdrowienie w związku może nastąpić wówczas gdy:
– pierwotnie nie była wyrażona zgoda małżeńska, ale w międzyczasie została ona wyrażona;
- można dokonać uważnienia małżeństwa nieważnie zawartego na skutek przeszkody albo braku formy prawnej, jeśli by trwała zgoda małżeńska u obydwu stron (Kan. 1163 § 1).
Zobacz również serwis: Rozwód kościelny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat