Co powinna zawierać skarga?
Skarga powodowa - nie jest zapisem czy zarysem historii małżeństwa w oparciu o rozkład pożycia małżeńskiego stron.
Skarga powodowa to przede wszystkim zapis argumentacji prawnej uzyskanej na podstawie interpretacji całości historii małżeństwa w oparciu o tytuł prawny z którego wnioskujemy o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Należy posiadać właściwą wiedzę na temat podstaw prawnych dotyczących zasadności rozpoczęcia procesu kościelnego.
Jakich błędów unikać?
Problemem jest, kiedy strona próbując samodzielnie redagować skargę powodową, powołuje się na kilka tytułów prawnych, które jednoczenie się wykluczają np. niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich, a symulacja zgody małżeńskiej - podane tytuły wzajemnie się wykluczają, nie można być niezdolnym do pozytywnego aktu woli, a jednoczenie powoływać się na to, że pozytywnym aktem woli wykluczyłem bądź wykluczyłam istotny przymiot małżeństwa.
Próba przedstawiania każdego tytułu prawnego, bez zrozumienia szerszej jego interpretacji może prowadzić do wyroku negatywnego, w momencie kiedy strona błędnie zinterpretuje dowody na poparcie tezy o nieważności umowy małżeńskiej. Aby właściwie zinterpretować tytuł przesłanki procesowej, należy udać się po poradę prawną do adwokata kościelnego.
Zobacz również: Gdzie szukać adwokata kościelnego?
Zasadnym jest stwierdzenie, że strony próbują samodzielnie sporządzać skargi powodowe, które w swojej treści nawiązują do pozwu o rozwód cywilny, popełniając tym samym kardynalny błąd. W skardze powodowej przedstawiamy analizę charakteru strony z okresu przed ślubnego przedstawiając pewne symptomy nieprawidłowości, które można określać już z perspektywy czasu, jak i pod uwagę bierzemy okres praktyki postępowania strony w życiu małżeńskim udowadniając tym samym ujawnione niezdolności, które w swoim radykalizmie uniemożliwiły nawiązanie poprawnych relacji osobowych z drugim małżonkiem, które to relacje powinny być skierowane w swojej istocie ku dobru małżonków.
W skardze powodowej opisujemy również sferę decyzyjności strony, system wartości, itp. w nawiązaniu do określenia konkretnego stanu faktycznego odnośnie praktyki postępowania strony, aby sąd mógł w skardze powodowej odnaleźć związek przyczynowy między niezdolnością, którą przedstawiamy jako tytuł prawny a konkretnym zachowaniem, które w całościowym obrazie sytuacyjnym przedstawia wiarygodność udowadniania zaistnienia konkretnego tytułu prawnego.
Sam opis historii małżeństwa jest niewystarczający i taki „ pozew” łatwo zostanie przez obrońcę węzła małżeńskiego „ obalony”. Zasadnym jest stwierdzenie, że skarga powoda to pierwszy i najważniejszy obraz stanu faktycznego przedstawiający problematykę prawną, dlatego też ten „ pierwszy obraz „ powinien być jak najbardziej uwiarygodniający.
Zobacz również: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?