Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy zapada wyrok?
Wyrok to orzeczenie sędziego, który rozstrzyga sprawę prowadzoną przez procesujące się strony.
REKLAMA
Do wydania wyroku w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, wymagane jest uzyskanie u sędziego pewności moralnej. Ta pewność zostaje uzyskana na drodze oceny faktów i dowodów przedstawionych w sprawie.
Wyrok to orzeczenie sędziego, który rozstrzyga sprawę prowadzoną przez procesujące się strony. Wyrok w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa daje przede wszystkim odpowiedz na pytanie sformułowane w dekrecie zawiązania sporu. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1611 i 1612 określa treść oraz strukturę wyroku.
Co powinien zawierać wyrok?
Kan. 1611 Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowi:
Wyrok powinien:
1° rozstrzygać spór toczący się przed trybunałem, dając właściwą odpowiedź na poszczególne wątpliwości;
2° określać, jakie są obowiązki stron wynikające z procesu i w jaki sposób należy je wypełnić;
3° przedstawić racje, czyli uzasadnienia, zarówno prawne, jak i faktyczne, na których opiera się rozstrzygająca część wyroku;
4° ustalić koszta procesu.
Zobacz również: Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?
REKLAMA
Wyrok Sądu Kościelnego po wezwaniu Imienia Bożego, winien zawierać z zachowaniem należytego porządku, jaki był sędzia lub trybunał, kto był powodem, pozwanym, czy byli obecni pełnomocnicy, kto był rzecznikiem sprawiedliwości i obrońcą węzła.
Kolejną częścią wyroku jest krótkie przedstawienie faktów z wnioskami stron i sformułowanymi wątpliwościami. Następnie rozstrzygające część wyroku z podaniem motywów, na których opiera się rozstrzygnięcie wyroku. Wyrok Sądu Kościelnego nie rozstrzyga kwestii majątkowych, ani kwestii sprawowania opieki nad dziećmi czy świadczenie sobie wzajemnej pomocy. Cały wyrok kończy się wskazaniem dnia i miejsca, w którym został wydany wyrok, wraz z podpisami sędziów i notariusza.
Ogłoszenie wyroku
Wyrok zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, powinien być ogłoszony jak najszybciej, ze wskazaniem środków, za pomocą, których można go podważyć.
Wyrok orzekający nieważność małżeństwa w I Instancji, nie ma charakteru ostatecznego i wymaga zatwierdzenia przez II Instancję. Taki wyrok wraz z aktami sądowymi należy przesłać do Trybunału Apelacyjnego w ciągu 20 dni, od dnia ogłoszenia wyroku. Trybunał apelacyjny po zapoznaniu się z uwagami obrońcy węzła małżeńskiego lub stron swoim dekretem albo zatwierdza albo dopuszcza sprawę do zwyczajnego rozpatrzenia na nowym stopniu.
Zobacz również serwis: Rozwód kościelny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat