Czym jest rozwód kościelny?
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest prawo kanoniczne?
REKLAMA
Jest to prawo kościoła katolickiego, zbiór norm, które obowiązują wszystkich wiernych (świeckich i duchownych). Jest ono niezależne od prawa cywilnego, które obowiązuje w danym państwie. Czasem jednak jest ono bardzo blisko prawa państwowego, np. w przypadku prawa konkordatowego, gdzie są ustalane zasady współistnienia prawa kościelnego i państwowego.
Prawo kanoniczne ma swoją długą historię. Początkowo było całkiem połączone z prawem świeckim, nie rozróżniano tych 2 porządków. Natomiast od Dekretu Gracjana – bolońskiego mnicha, który uporządkował większość dotychczasowych norm prawnych związanych z prawem Kościoła i spisał je ok. 1140 roku w jednym dziele zwanym po łacinie Concordia discordantium canonum.
Źródła prawa w Kościele
W tej chwili głównym aktem prawnym w Kościele jest Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Prawo kanoniczne dotyczy bardzo wielu rzeczy. Są to m.in.: Prawa i obowiązki wiernych, zarówno tych duchownych, jak i świeckich, przepisy regulujące budowę organizacyjną Kościoła (najwyżej jest papież, potem metropolita, arcybiskup, biskup, dziekan, proboszcz), normy dotyczące wszystkich sakramentów, ale też takie, które regulują handel mieniem należącym do kościoła, czy procesy odbywające się przed Trybunałami Kościelnymi (także kościelne procesy karne).
Zobacz również serwis: Separacja
Prawo kanoniczne to prawo, które dotyczy większości Polaków, bo ok. 90% z nas jest katolikami. Warto jest znać swoje prawa – wiedzieć co wolno, a czego nie, co można, czego należy unikać oraz jaka kara grozi za złamanie prawa.
Michał Poczmański
adwokat kościelny
Kancelaria Kanoniczna
https://www.kancelaria-kanoniczna.com/
Zobacz również serwis: Rozwód kościelny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat