Opieka naprzemienna nad dzieckiem
REKLAMA
REKLAMA
W prawdzie, w Polsce brak jest wyraźnych regulacji prawnych dotyczących opieki naprzemiennej, jednak brak też przepisów wyłączających takie rozwiązanie. Dlatego też coraz częściej polskie sądy orzekają opiekę naprzemienną. Mogą ją orzec zarówno w wyroku rozwodowym lub później w ramach osobnego postępowania. Podstawy takiego rozstrzygnięcia można dopatrywać się obecnie w art. 58 lub art. 107 KRO. Orzeczenie opieki naprzemiennej jest rozstrzygnięciem z zakresu władzy rodzicielskiej, a nie o kontaktach z dzieckiem.
REKLAMA
Zobacz również: Pozew o rozwód WZÓR
REKLAMA
Orzeczenie opieki naprzemiennej jest możliwe za zgodą obojga rodziców – tzn. że na taką formę opieki muszą się zgodzić razem i mama, i tata. Wówczas dziecko przez pewien czas w miesiącu mieszka u mamy, a następnie przez taki sam okres u taty. Takim okresem może być tydzień bądź np. określenie 1-15 i 16-30/31 dzień każdego miesiąca – to już wola rodziców. By sąd orzekł opiekę naprzemienną konieczne jest stworzenie szczegółowego planu wychowawczego.
Co do alimentów w takim przypadku, to sąd może orzec, że rodzice pokrywają koszty utrzymania dziecka w ramach pobytu dziecka u nich, a większe wydatki jak np. czesne za szkołę, wakacje, aparat ortodontyczny po połowie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat