REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny
Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!

Prawo do preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci jest uzależnione od spełnienia warunków określonych przez ustawodawcę. Jednym z podstawowych jest status prawny. Przekonała się o tym pewna podatniczka, która skierowała wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

REKLAMA

Statusu osoby samotnie wychowującej dziecko

Organ skarbowy przypomniał, że w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci podatek może być określany w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Ale konieczne jest przy tym posiadanie odpowiedniego statusu. Z przepisów wynika bowiem, że ustawodawca uzależnił prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczania podatku dochodowego dla osób samotnie wychowujących dzieci od spełnienia łącznie następujących warunków:

  • posiadania przez rodzica lub opiekuna prawnego statusu osoby samotnie wychowującej dziecko;

  • wychowywania przez rodzica lub opiekuna prawnego samotnie w roku podatkowym dziecka;

  • nieuzyskiwania przez rodzica lub opiekuna prawnego i dziecko przychodów/dochodów, do których zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem najmu prywatnego;

  • niepodlegania przez rodzica lub opiekuna prawnego i dziecko opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym lub ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych;

  • nieuzyskiwania przez pełnoletnie dziecko przychodów/dochodów w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (z wyjątkiem przewidzianym ustawą).

Z przepisów tych wynika, że do skorzystania z tej preferencji, niewystarczające jest samotne troszczenie się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka bez udziału innej osoby, tj. w szczególności ojca lub matki dziecka – równie istotne jest legitymowanie się określonym stanem cywilnym. Przepisy art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymieniają enumeratywnie osoby, którym przysługuje status osób samotnie wychowujących dzieci, odwołując się do statusu cywilnoprawnego osoby wychowującej dzieci (np. panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka, rozwodnik).

Status osoby rozwiedzionej nabywa się poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa

REKLAMA

W przypadku osób, których związek małżeński został rozwiązany poprzez orzeczenie rozwodu, należy uznać, że status osoby rozwiedzionej nabywa się dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. W związku z tym, uzyskanie w danym roku podatkowym jedynie nieprawomocnego orzeczenia o rozwodzie, nie pozwala na uznanie danej osoby za samotnie wychowującą dziecko. W doktrynie i w praktyce przeważa stanowisko, zgodnie z którym decydujące znaczenie ma tutaj kryterium formalne, jakim jest prawomocne orzeczenie sądu.

Oprócz legitymowania się określonym stanem cywilnym, osoba chcąca skorzystać z tej preferencji musi faktycznie wychowywać dzieci samotnie, tj. bez wsparcia drugiego z rodziców. Jest to więc taka osoba, która stale troszczy się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka, bez udziału (wsparcia) drugiej osoby. Jednakże nadmienić należy, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był osobą samotnie wychowującą dziecko. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamknięty katalog osób uznanych przez ustawodawcę za osobę samotnie wychowującą dziecko

REKLAMA

W przedmiotowej sprawie, jak uznał Dyrektor KIS: "nie została spełniona przesłanka pozwalająca na uznanie Pani za osobę samotnie wychowującą dziecko, tj. nie należy Pani do jednej z kategorii osób wymienionych w powołanym powyżej przepisie (nie jest Pani panną, wdową, rozwódką albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności), stanowiącym zamknięty katalog osób uznanych przez ustawodawcę za osobę samotnie wychowującą dziecko. Jak sama Pani poinformowała we wniosku oraz jego uzupełnieniu – Pani wyrok rozwodowy nie jest prawomocny".

Biorąc zatem pod uwagę, że w ubiegłym roku podatniczka nie była panną, wdową, rozwódką, ani osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, ani też osobą pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, to nie można jej przypisać statusu „osoby samotnie wychowującej dzieci”, ponieważ podatniczka nie należy do jednej z kategorii osób wymienionych w zamkniętym katalogu ustanowionym przez ustawodawcę w przywołanym wyżej przepisie art. 6 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiele porodówek nie spełnia wymogu 400 porodów rocznie. Czy to oznacza likwidację?

Ponad jedna trzecia szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi nie spełnia kryterium minimum 400 porodów rocznie. Na Podlasiu, Warmińsko-mazurskim, Świętokrzyskim i Zachodniopomorskim to większość porodówek. Z danych MZ wynika, że wymogu nie spełniłoby 111 szpitali z 331, których oddziały położniczo-ginekologiczne obecnie są w "sieci". MZ ma też już mapę porodówek, które nie zostaną zlikwidowane, mimo że rodzi się tam niewiele dzieci.

To już niemal pewne: nowy, pełnopłatny urlop dla rodziców – nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu. Dla kogo, ile dokładnie i od kiedy?

To już niemal pewne – będzie dłuższy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających po urodzeniu dłuższej hospitalizacji. Są na to środki w budżecie państwa rok 2025. Wymiar dodatkowego urlopu ma wynieść do 8 lub odpowiednio – do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym dziecko się urodzi lub jego masy urodzeniowej.

Rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Ważny jest status prawny

Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!

Prosumenci mogą uzyskać nawet 28000 zł dofinansowania. Ruszył program Mój Prąd 6.0

Ruszyła szósta edycja programu Mój Prąd. Prosumenci będą mogli uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną, magazyn energii elektrycznej i magazyn ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tys. zł.

REKLAMA

Trudny quiz. Tylko mistrzowie ortografii zdobędą 10/10
Czy pamiętasz zasady ortografii? Sprawdź, czy zdobędziesz 10/10!
Podniesienie wieku emerytalnego. Dłuższa aktywność zawodowa remedium na niskie emerytury?

Zdaniem ekspertów, obecni 30-latkowie dostaną emeryturę w wysokości jednej czwartej ostatniej pensji. Bez wydłużenia aktywności zawodowej Polakom trudno będzie liczyć na wyższe świadczenia. Należy zachęcać kobiety po 60. i mężczyzn po 65. roku życia do pozostawania na rynku pracy.

Fundacje rodzinne na celowniku rządu! Drastyczne zmiany uderzą w przedsiębiorców

Rząd szykuje ostrą ofensywę przeciw fundacjom rodzinnym, zarzucając im unikanie podatków i zapowiadając radykalne zmiany przepisów. Przedsiębiorcy biją na alarm – nowe regulacje mogą zniszczyć zaufanie do instytucji, która dotychczas była wzorem współpracy biznesu z państwem. Rada Przedsiębiorczości apeluje o realny dialog, zanim zmiany pogrzebią przyszłość polskich firm rodzinnych.

Urlop opiekuńczy: komu przysługuje, wymiar urlopu opiekuńczego [WNIOSEK]

Jak skorzystać z urlopu opiekuńczego? Kto może z niego skorzystać? Na jakich zasadach przysługuje? Ile dni w ramach urlopu opiekuńczego można wykorzystać? Kiedy złożyć wniosek i co powinno znaleźć się we wniosku o udzielenie urlopu opiekuńczego?

REKLAMA

30 września 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepada ważny przywilej

30 września ostatecznym terminem dla pracowników. Przepada ważny przywilej. Chodzi o urlop wypoczynkowy Po tej dacie części pracowników przepadnie zaległy urlop wypoczynkowy. Co w przypadku, gdy pracodawca nie chce udzielić urlopu wypoczynkowego? Czy można liczyć na ekwiwalent?

2 komunikaty ZUS i KRUS: O kumulacji rent i emerytur na koncie jednej osoby. I nowych wzorach wniosków

Już w 2025 r. wielu rencistów i emerytów skorzysta z nowych przepisów dotyczących tzw. renty wdowiej. To ważne zmiany, dlatego KRUS i ZUS w swoich komunikatach wyjaśniają szczegółowo zasady zbiegu świadczeń. W wyjaśnieniach znajdziemy też najważniejsze terminy.

REKLAMA