Sposób spędzania świąt z dzieckiem warto ustalić wcześniej
REKLAMA
REKLAMA
- Czy sąd w wyroku rozwodowym zawsze orzeka o kontaktach z dzieckiem?
- Przede wszystkim porozumienie rodziców
- Czy rozstrzygnięcie sądu o kontaktach można zmienić?
Czy sąd w wyroku rozwodowym zawsze orzeka o kontaktach z dzieckiem?
Sąd w wyroku orzekającym rozwód rozstrzyga m.in. o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem. Orzeka też w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd nie orzeka jednak o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, gdy małżonkowie zgodnie o to wniosą.
REKLAMA
Przede wszystkim porozumienie rodziców
REKLAMA
W kwestii kontaktów sąd w pierwszej kolejności bierze pod uwagę porozumienie rodziców. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.
W braku takiego porozumienia, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Porozumienie rodziców często nazywane jest planem wychowawczym. Przy jego tworzeniu rozwodzącym się małżonkom może pomóc prawnik lub mediator. Zadbajmy o to, by porozumienie było w miarę dokładne i uwzględniało również dni świąteczne.
Pamiętajmy o tym, iż taki plan w każdej sytuacji będzie wyglądał inaczej. W praktyce rodzice mogą ustalić konkretne dni i godziny, w jakich dziecko przebywa u każdego z nich, a także sposób przywożenia i odbierania dziecka. Najważniejsze, by zastosowane rozwiązania były zgodne z dobrem dziecka.
Czy rozstrzygnięcie sądu o kontaktach można zmienić?
Tak, sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Stanowi o tym Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Co ciekawe, kontakty rodziców z dziećmi mogą przybierać różne formy. Jest to na przykład przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.
ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1359; ost. zm. Dz. U. z 2023 r., poz. 1843)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA