REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy mężczyźni coraz częściej walczą o opiekę naprzemienną nad dziećmi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Od kilku lat w Polsce coraz więcej ojców ubiega się o opiekę naprzemienną
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Od wielu lat obserwowana jest tendencja wzrostowa rozwiązywanych małżeństw w Polsce i Europie. Niestety zdarza się, że skutki rozstań najbardziej odczuwają małoletnie dzieci. Widać jednak światełko w tunelu. Od kilku lat w Polsce coraz więcej ojców ubiega się o opiekę naprzemienną, walcząc w sądzie o prawo do równego podziału czasu spędzonego z dzieckiem. 

Czy klasyczna i utrwalona w kulturze forma wychowywania dziecka rozwodników, w której dziecko spędza zdecydowaną większość czasu z matką, powoli odchodzi w zapomnienie? Na czym polega piecza naprzemienna z prawnego punktu widzenia? Na to pytanie odpowiedź udzieliła mecenas Katarzyna Bórawska, adwokat specjalizująca się w prawie rodzinnym. 

REKLAMA

Nowa tendencja w rozprawach rozwodowych

REKLAMA

Pomimo braku dokładnych badań i danych statystycznych dotyczących pieczy naprzemiennej w Polsce, coraz częściej w środowisku prawniczym mówi się o większej ilości rozpraw, w której oboje rodziców walczy o prawo do równego  wychowywania swoich dzieci.

— W prowadzonych przeze mnie sprawach rozwodowych widzę rosnące zainteresowanie ojców opieką naprzemienną. Zmienia się model rodziny i rosnąca odpowiedzialność obu rodziców. Ojcowie czują się odpowiedzialni za proces wychowania dziecka, chcą brać udział w jego wychowaniu. Cieszę się, że minęły już lata gdzie ojcowie uciekali się od odpowiedzialności, a nawet nie chcieli widywać się z już z dziećmi po rozwodzie – mówi mecenas Katarzyna Bórawska. 

Warto zauważyć także, że zmieniła się dotąd zaborcza postawa części kobiet, która to celowo i złośliwie ograniczała byłym mężom kontakt z dziećmi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest opieka naprzemienna?

REKLAMA

Ten model wychowawczy nie jest oczywiście niczym nowym, to rozwiązanie wyjątkowo popularne, np. w krajach skandynawskich i USA. Wydaje się, że jest to również rozwiązanie najbardziej naturalne i zbliżone do modelu wychowawczego, gdzie rodzice są razem i tak też wspólnie wychowują dziecko.

Opieka naprzemienna w Polsce jest dobrze uregulowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 60 ust. 1 KRO, w przypadku rozwodu lub separacji rodzice mogą zawrzeć porozumienie w sprawie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i wychowania dziecka. Władza rodzicielska definiowana jest jako zbiór uprawnień i obowiązków przysługujących rodzicom wobec ich dzieci. W polskim prawie władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, oprócz sytuacji wyjątkowych, takich jak np. upośledzenie jednego z rodziców czy choroba. 

— W przypadku rodziców niebędących małżonkami ojciec dziecka nabywa władzę rodzicielską po uznaniu ojcostwa przez sąd. Gdy dochodzi do rozwodu lub separacji sąd może zdecydować o przyznaniu władzy rodzicielskiej tylko jednemu z rodziców, lub podzielić ją pomiędzy ich dwoje. W przypadku przyznania opieki naprzemiennej władza rodzicielska jest przyznana wspólnie i rodzice razem ustalają dni oraz godziny, w których dziecko przebywa z danym rodzicem, mając do tego jednakowe prawo – wyjaśnia mecenas Katarzyna Bórawska z kancelarii B–Legal w Toruniu. 

Jak ustanowić opiekę naprzemienną?

Ustanowienie opieki naprzemiennej nie jest wcale takie proste. Aby ustanowić taką opiekę, ojciec dziecka musi spełnić odpowiednie warunki. Podczas postępowania rozwodowego czy w procesie po rozwodzie sąd ma oczywiście prawo oddalić wniosek rodzica, gdy uzna, że taka opieka mogłaby mieć negatywne skutki dla samego dziecka.

Władzę naprzemienną można ustalić najczęściej  wtedy, gdy każdy z rodziców wyrazi na to zgodę. Oznacza to, że w przypadku rozwodu, gdzie małżeństwo jest skłócone, mężczyznom będzie bardzo trudno uzyskać taką opiekę. Oczywiste jest również, że ojciec dziecka musi być osobą odpowiedzialną, zdrową psychicznie, z pełnią praw rodzicielskich i taką, która nie wzbudza wątpliwości sądu co do tego, że małoletni będzie w dobrych rękach. 

— Podstawową zasadą, jaką kieruje się sąd jest przede wszystkim dobro dziecka. Dlatego na sądzie spoczywa duża odpowiedzialność, sędzia musi opierać się na ustalonych faktach i zebranym materiale dowodowym, często opartym o opinie biegłych psychologów dziecięcych. Klienci, którzy starają się o taką opiekę, są jednak najczęściej tego świadomi i wiedzą, że bez porozumienia się z byłym partnerem, rzadko mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku – dodaje mecenas Katarzyna Bórawska.

Finansowy aspekt wychowania

Postępowanie rozwodowe, co prawda często kończy się szczęśliwym zakończeniem i odzyskaniem spokoju czy szczęścia przez byłych małżonków. Jednakże nadal pozostaje trudnym tematem dla rodziców, przede wszystkim ze względu na kwestię opieki nad dzieckiem i finansów. Opieka naprzemienna to rozwiązanie, które może ułatwić równy podział kosztów i pieczy nad dzieckiem.

W Polsce prawo alimentacyjne nakłada na rodziców obowiązek zapewnienia dziecku środków utrzymania, takich jak wyżywienie, leczenie czy edukacja. W większości przypadków kwota alimentów ustalana jest przez sąd, biorąc pod uwagę dochody rodziców, ich sytuację majątkową i usprawiedliwione potrzeby dziecka. W przypadku opieki naprzemiennej wysokość alimentów uzależniona jest od porozumienia między rodzicami, które powinno uwzględniać zasady sprawiedliwości i równowagi. Czasami zdarza się tak, że w sytuacji równej opieki nad dziećmi, sądy odstępują od zasądzania alimentów od ojców, bądź zasądzają je po równo od każdego z rodziców.

— Jeśli któryś z rodziców nie wywiązuje się z obowiązków alimentacyjnych, drugi rodzic ma prawo przeprowadzić egzekucję alimentów. Aby to zrobić powinien najpierw uzyskać wyrok (czy to rozwodowy czy alimentacyjny), klauzulę jego wykonalności, a następnie zlecić sprawę komornikowi. Na szczęście zwiększa się świadomość mężczyzn, że dzieci pochodzą od obojga rodziców i  wszelkie obowiązki rodzicielskie nie powinny głównie spoczywać na kobietach. Budzi się także dużą chęć i odpowiedzialność mężczyzn za sposób wychowania dzieci – podsumowuje Katarzyna Bórawska.

Katarzyna Bórawska

 

adw. Katarzyna Bórawska

Źródło zewnętrzne

Adwokat Katarzyna Bórawska jest prawnikiem z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu gdzie między innymi reprezentowała swój uniwersytet w międzynarodowym konkursie prawniczym Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Następnie odbyła staż w Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Po ukończeniu studiów w związku z zainteresowaniami dotyczącymi polityki zagranicznej odbyła staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli gdzie uczestniczyła w pracach m.in. Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). Aplikację adwokacką ukończyła w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Toruniu, którą zakończyła pozytywnym złożeniem egzaminu adwokackiego, z najlepszym wynikiem na roku i wpisem na listę adwokatów, prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką w Toruniu. Obecnie adwokat Katarzyna Bórawska zajmuje się przede wszystkim prawem rodzinnym, karnym i gospodarczym. Posiada szczególne doświadczenie w zakresie procedury cywilnej i strategii sądowej. Obecnie prowadzi kompleksową obsługę zagranicznych podmiotów korporacyjnych, reprezentuje też wielu obcokrajowców w postępowaniach sądowych na terenie naszego kraju. Biegle mówi w języku angielskim oraz w stopniu podstawowym komunikuje się po flamandzku.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

Wielkanocne zwyczaje: Polska, Ukraina, Kolumbia i Filipiny

Wielkanoc w Polsce, Ukrainie, Kolumbii i na Filipinach charakteryzuje się różnorodnymi tradycjami, z których zatrudniający cudzoziemców pracodawca powinien zdawać sobie sprawę. To właśnie z tych krajów jest w Polsce sporo pracowników. A co jeśli pracownik nie chce świętować polskiej Wielkanocy?

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA