Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, dziecko pozostaje pod władza rodzicielską do uzyskania przez nie pełnoletniości. Włada rodzicielska jest ogółem praw i obowiązków rodziców wobec dzieci, w szczególności zaś stałą troską o nie, dbaniem o jego należyte wychowanie oraz zarządzanie jego majątkiem i reprezentowaniem go. W procesie rozwodowym, to sąd orzeka komu powierzyć sprawowanie władzy rodzicielskiej po rozwodzie.
REKLAMA
Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który reguluje tę kwestię, wskazuje na kilka rozwiązań. Sąd może pozostawić pełną władzę rodzicielską obojgu rodziców, powierzyć pełną władzę rodzicielską jednemu z rodziców ograniczając przy tym władzę drugiego do określonych uprawnień i obowiązków, a także ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, zawiesić władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców oraz pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
Polecamy serwis: Dziecko w sądzie
REKLAMA
Sąd może pozostawić pełną władzę rodzicielska obojgu rodziców, gdy uzna, że wzajemny stosunek małżonków oraz inne okoliczności, a przede wszystkim, gdy dotychczasowy stosunek do dzieci oraz wzajemne kontakty w tym zakresie zapewniają szansę zgodnego wykonywania przez oboje rodziców władzy rodzicielskiej wspólnie, w sposób odpowiadający dobru dziecka i interesowi społecznemu.
Sąd powierza pełną władzę rodzicielska jednemu z rodziców, ograniczając przy tym władzę drugiego do określonych uprawnień i obowiązków, gdy powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nie leży w interesie dziecka, a brak jest podstaw do jeszcze większego ograniczenia władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
Zobacz także: Jak ustalić kontakty z dzieckiem w sprawie rozwodowej?
W szczególnych przypadkach, jeżeli stwierdzono nadużywanie władzy rodzicielskiej, sąd może ograniczyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców, gdy zagrożone jest dobro dziecka; zawiesić władze rodzicielską jednego lub obojga rodziców, w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej, na przykład ze względu na długotrwały pobyt za granicą lub długotrwałą chorobę; a także pozbawić władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, którą może być na przykład wyrok dożywotniego więzienia, albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej względem dziecka lub w sposób rażący zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat