Porozumienie w sprawie władzy rodzicielskiej
REKLAMA
REKLAMA
Otóż na podstawie art. 58 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie w trakcie rozwodu, aby uniknąć kłótni o dziecko, mogą zawrzeć porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej nad ich małoletnimi dziećmi oraz nad utrzymywaniem z nimi kontaktu. Oczywiście plan wychowawczy musi uwzględniać dobro dzieci.
REKLAMA
Porozumienie takie daje bowiem możliwość łagodniejszego, polubownego załatwienia sprawy co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Jest to niewątpliwie mniej bolesne dla dziecka oraz zdecydowanie łatwiejsze dla obojga rodziców.
Sąd zamiast ograniczać władzę rodzicielską jednego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka może bowiem zgodzić się, aby byli małżonkowie wspólnie sprawowali władzę rodzicielską. Oczywiście, jeśli uzasadnione będzie przypuszczenie, że między rodzicami będzie istniało współdziałanie co do wspólnego wykonywania pieczy nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie.
Zgodnie z art.58 § 1 k.r.o. w przypadku rodzeństwa powinno ono wychowywać się wspólnie, chyba, że dobro dzieci wymaga innego rozstrzygnięcia.
Porozumienie jest planem wychowawczym, który stanowi polubowne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej.
Zobacz również: Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód
Jak sporządzić takie porozumienie?
Forma porozumienia może być dowolna, czyli w formie pisemnej jako pismo procesowe lub w formie ustnej do protokołu na rozprawie.
Małżonkowie mogą złożyć takie pismo wspólnie bądź oddzielnie. Oświadczenie złożone w formie pisma procesowego może być podpisane przez zawodowego pełnomocnika, czyli adwokata lub radcę prawnego.
Plan wychowawczy łączy się również z mediacją - czyli pozaprocesowym sposobem rozwiązywania konfliktów. Wtedy porozumienie będzie spisane na specjalnym kwestionariuszu, który musi być podpisany przez obojga rodziców.
W porozumieniu należy obowiązkowo określić miejsce pobytu dziecka oraz sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontakty rodzica z małoletnim. Dodatkowo można umieścić w nim informacje o alimentach na dziecko oraz kontaktach z resztą rodziny dziecka.
Porozumienie ustala wszystkie zasady zgodnego wykonywania władzy rodzicielskiej, aby w przyszłości nie było nieporozumień kto i w jakim zakresie ją sprawuje .
Zobacz serwis: Rozwód i dziecko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat